کد خبر: 3914764
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
سیدجواد سادات‌فاطمی:
پیشکسوت قرآنی کشورمان ضمن تبریک عید غدیر، به بیان نکاتی از برخی آیات، که مرتبط با تعیین جانشین و ولایت است، پرداخت.

سیدجواد سادات فاطمی داور مسابقات بین المللی قرآن

به گزارش ایکنا، سیدجواد سادات‌فاطمی، از پیشکسوتان قرآنی کشورمان از شهر مشهد مقدس، در پیامی صوتی ضمن تبریک اعیاد دهه ولایت و توصیه به مردم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در دیدوبازدیدها و جشن‌های عید غدیر، به برخی آیات قرآن با موضوع ولایت اشاره کرد. متن و صوت این پیام در ادامه آمده است.

«بسم الله الرحمن الرحیم

خدمت همه عزیزان قرآنی در سراسر کشور و دنیای اسلام، سلام عرض می‌کنم. عید مبارک غدیر را خدمت همه تبریک عرض می‌کنم و امیدوارم در پناه اهل بیت(ع) سلامت و در فعالیت‌های‌شان موفق باشند.

با توجه به فرارسیدن غدیر، مناسب است، اشاره‌ای به برخی آیات داشته باشم که به نوعی موضوع ولایت امیرالمؤمنین(ع) را اثبات می‌کند. در قرآن کریم درباره حضرت موسی(ع) آمده است که وقتی بنا شد، ایشان به مدت چهل روز برای مناجات با خداوند به کوه طور برود، موسی(ع) به برادرش هارون فرمود: «اخْلُفْنِی فِی قَوْمِی وَأَصْلِحْ وَلَا تَتَّبِعْ سَبِيلَ الْمُفْسِدِينَ»، وقتی حضرت موسی(ع) فقط چهل روز نبود، جانشین تعیین می‌کند و اینگونه عقلاً موضوع جانشینی را ثابت می‌کند.

پس وقتی پیامبر اکرم(ص) می‌‌خواهند این دنیای خاکی را ترک کنند، به طریق اولی لازم است، جانشینی تعیین کنند تا به عنوان هادی مردم ادامه‌دهنده کار پیامبر باشد. در همین راستا حدیث منزلت از اهل تسنن و تشیع نقل شده است که می‌فرماید: «أنتَ مِنّی بِمَنزلةِ هارونَ مِنْ مُوسی، اِلّاأنـّه لانَبیّ بَعدی» این حدیث از جانب پیامبر(ص) در مورد امیرالمؤمنین(ع) نقل شده است و همه بر صحت آن تأکید دارند.

آیات شریفه فراوانی در این زمینه به فضیلت امیرالمؤمنین(ع) و ولایت اشاره دارد که یکی از آنها آیه معروف «إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ» است که این آیه اشاره به کسی جزء حضرت علی(ع) نیست، یا آیه شریفه ابلاغ که می‌فرماید: «الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ» که همه اینها اشاراتی به ولایت امیرالمؤمنین(ع) دارد.

طبیعتاً ما که شیعیان امیرالمؤمنین(ع) هستیم در تبعیت و پیروی از ایشان نه به نام و اسم تنها، بلکه در عمل پیشقدم باشیم و عمل ما دیگران را به این مسیر حق دعوت کند.

در روایت دیگری فرموده است: «کونُوا لَنا زَیْناً وَ لا تَکونُوا عَلَیْنا شَیْناً» زینت ما باشید و عمل شما مایه آبروریزی ما نشود. طبیعتاً با عمل خودمان باید مردم را به مسیر حق دعوت کنیم. شیعیان امیرالمؤمنین(ع) خوب است که در این ایام که زمان سرور و یادآور ماجرای غدیر است، تصمیم بگیرند تا واقعاً پیرو امیرالمؤمنین(ع) باشند.

هر ساله رسم بوده که در این روزها، مردم و اقوام به منزل سادات می‌رفتند و ما نیز این رسم را داشته‌ایم، اما امسال با وضعیتی که پیش آمده است و بیماری منحوسی که دامن‌گیر همه مردم دنیا شده است، طبیعتاً امسال محدودیت هست و مراقبت بیشتری باید به عمل بیاید تا خدایی نکرده باعث زحمت و مشکل برای دیگران نباشیم.»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: