کد خبر: 3915904
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۷
معاون اجرایی شورای عالی قرآن از برگزاری مراسم افتتاحیه سیزدهمین دوره طرح اسوه در 25 مردادماه خبر داد.

به گزارش ایکنا، محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن، با حضور در برنامه زنده «مصباح» شبکه قرآن و معارف سیما که شامگاه گذشته، 20 خرداد، به روی آنتن این شبکه رفت، به تشریح برنامه‌های مختلف شورا پرداخت و ابتدا در رابطه با جزئیات طرح اسوه اظهار کرد: پس از فراخوان طرح و بررسی آثار شرکت‌کنندگان از سوی اساتیدی همچون عباس امام‌جمعه، غلامرضا شاه‌میوه و ...، تعداد 29 نفر از قاریان و حافظان کل زیر 12 سال، موفق به عضویت موقت و آزمایشی طرح اسوه شدند که مدت زمان این دوره آزمایشی یک سال خواهد و در ادامه نیز چنانچه این عضویت تثبیت شود، مدت هشت سال در خدمت عزیزان خواهیم بود. پیش از شیوع بیماری کرونا در کشور، برنامه‌های سالانه طرح اسوه به دو صورت مجازی و حضوری اجرا می‌شد. برنامه حضوری اعضا، طی فصول تابستان و زمستان در شهرهای زیارتی همچون عتبات عالیات، مشهد، قم و ... بود که با شیوع بیماری کرونا این دوره‌ها نیز به صورت مجازی برگزار می‌شود.

میرزاجانی تصریح کرد: اولین دوره ویژه طرح اسوه در سال جاری نیز به صورت مجازی برپا می‌شود که برنامه افتتاحیه این دوره روز شنبه، 25 مردادماه از ساعت 10 با حضور تعداد محدودی از اعضای طرح البته با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی برگزار خواهد شد. همچنین، پس از برگزاری مراسم افتتاحیه برنامه‌های مختلف سیزدهمین دوره طرح به مدت 20 روز آغاز خواهد شد که 10 روز اول این دوره مربوط به بخش‌های آموزشی و فنی تلاوت شامل تجوید، صوت و لحن، وقف و ابتدا، درک معانی، مباحث علوم قرآنی، تفسیر و ... است. طی 10 روز دوم این دوره نیز که مصادف با دهه اول ماه محرم‌الحرام است، هیئتی از سوی اعضا و مربیان طرح اسوه با عنوان هیئت اسوه‌های حسینی تشکیل می‌شود تا عزیزان عضو طرح، علاوه بر آشنایی با مباحث امام‌شناسی، از فیوضات معنوی ایام محرم نیز استفاده کنند.

وی درباره اذان‌های مصوب شورای عالی قرآن نیز اظهار کرد: به یاد داریم که طی دهه‌های 60 و 70 شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی کشور از دو یا سه شبکه تجاوز نمی‌کرد که موضوع پخش اذان و تلاوت در این شبکه‌ها نیز در آن زمان با دقت و الزام فعلی که در شبکه‌های فراوان رادیویی تلویزیونی کشور اعم از سراسری و استانی موجود است، همراه نبود. امروز به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی و نگاه بلند رهبر معظم انقلاب اسلامی، حدود 100 شبکه تلویزیونی و رادیویی به صورت سراسری و استانی در کشور فعالیت دارند. خوب است بدانیم که این شبکه‌ها روزانه صرفاً در اوقات اذان‌گاهی حدود سه هزار دقیقه پخش تلاوت، اذان و بعضاً ادعیه اذان‌گاهی دارند، یعنی حدود 50 ساعت در روز به این موضوع اختصاص دارد که سالانه شامل حدود یک میلیون دقیقه یا 18 هزار ساعت می‌شود.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن با بیان اینکه این به غیر از پخش مستمر تلاوت و نغمات قرآنی از شبکه‌های مختلف به‌ویژه شبکه‌های تخصصی قرآنی است، افزود: تقریباً نیمی از این میزان ساعت به اذان اختصاص دارد. اذان، شعار عمومی و وحدت‌آفرین میان مسلمانان سراسر دنیا است. هنگامی که یک اذان پس از تولید هزاران بار از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود، حساسیت‌ها نیز بالاتر می‌رود و این اذان باید حتما از عیار و شاخص‌های فنی بالایی برخوردار و مجوز پخش از شبکه‌های سراسری و یا استانی را داشته باشد.

زمان آغاز سیزدهمین دوره طرح «اُسوه» اعلام شد

وی با اشاره به اینکه شورای عالی قرآن نسبت به تولید و توسعه اذان‌های متنوع فعالیت‌ دارد، تصریح کرد: در این رابطه هیچ‌گونه محدودیتی وجود ندارد و قراء و مؤذنانی که این توانمندی را در خود می‌بینند که اذانی فاخر ارائه دهند، می‌توانند با حوزه تولید شورای عالی قرآن تماس گرفته و نمونه اذان خود را ارسال کنند تا اجرایشان از سوی کارشناسان شورا بررسی شود و چنانچه اذان این عزیزان از قابلیت کافی برخوردار باشد، به تولید اذان اقدام خواهد شد. در این راستا طی هفته‌های اخیر نیز دو اذان تولید شده از سوی محمدعلی عنبری، از قاریان استان گیلان و سیدمحمدقاسمی، از قراء ممتاز استان مازندران، که به تصویب شورای عالی قرآن رسیده بود، رونمایی شد و هم‌اکنون نیز از شبکه‌های استانی باران و طبرستان پخش می‌شود.

معاون اجرایی شورای عالی قرآن درباره وضعیت استان تهران در تولید اذان‌ بیان کرد: البته در استان تهران سطح قراء و مؤذنان بالاتر از سایر نقاط کشور است و این عزیزان باید برای اجرای یک اذان استاندارد تلاش کنند تا پس از تصویب از شبکه‌های سراسری پخش شود.

وی در رابطه با برگزاری جلسات ارتقای قاریان و دعاخوانان ممتاز کشور نیز اظهار کرد: این جلسات طی چهارشنبه‌های هر هفته از ساعت 18 با حضور جامعه قاریان و دعاخوان کشور برگزار می‌شود به این صورت که یک هفته جلسه ارتقای قاریان و هفته بعد نیز جلسه ارتقای دعاخوانان برگزار می‌شود. همچنین، در طول هر ماه نیز یک جلسه با عنوان «حیات طیبه» برگزار می‌شود که دغدغه‌های جامعه قرآنی کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد. تمامی این جلسات به صورت زنده از تارنمای آپارات پخش می‌شود و تمامی قرآنیان در اقصی‌نقاط کشور می‌توانند از آن استفاده کنند. این جلسات که برگزاری آن‌ها در شورای عالی قرآن حدود 25 سال یعنی ربع قرن سابقه دارد، با حضور اساتید مبرز قرآنی کشور برپا می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: