کد خبر: 3919972
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۸
در سخنان تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهرانی مطرح شد؛
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمیرهاشم حسینی بیان کرد: در روز عاشورا سپاه مقابل حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) از مسئولان خائن و خواص بی‌لیاقت بودند که به اسم دین به جنگ با حضرت آمده و مردم را فریب دادند.
نقش خواص منحرف در حادثه عاشورابه گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدمیرهاشم حسینی، تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهرانی، شب گذشته، 9 شهریورماه در مراسم شام غریبان شهدای کربلا که در فضای باز این حوزه علمیه برگزار شد در جمع عزاداران عاشورایی با اشاره به رویارویی مسئولان شایسته و ناشایسته در جریان کربلا، گفت: روز عاشورا رویایی دو لشکر نصیحت‌پذیر و موعظه‌گر، با نصیحت‌نپذیر و اهل جهل بود. گروهی از مسئولان شایسته و جهادی بودند و در مقابل گروهی از مسئولان نیز بی‌لیاقت ناشایست بودند.

این استاد حوزوی با اشاره به نقش خواص منحرف در حادثه عاشورا، اظهار کرد: بعضی در شروع انقلاب‌ها خوب عمل می‌کنند که یکی از این خواص «زحر بن قیس جعفی» بود که وی در ابتدا از یاران امیرالمؤمنین(ع) بود تا جایی که در جنگ جمل و صفین در رکاب حضرت جنگید اما بعد از شهادت حضرت به معاویه پیوست.

وی ادامه داد: وقتی حضرت حکومت مدائن را به وی داد و او به پست و مقام رسید، هوا و هوس ریاست او را زمین زد و همزمان با رسیدن به حکومت مدائن، حضرت نیز شهید شدند؛ وی با شهادت حضرت به یاران خاص معاویه پیوست و تا حدی سقوط کرد که در جریان کربلا سرهای شهدا و کاروان اسرا را برای یزید از کوفه به شام برد.

حجت‌الاسلام حسینی بیان کرد: برخی تا یک قدرت و مقامی پیدا می‌کنند کم کم میل و افکارش به سمت اصحاب قدرت می‌رود و بعد سراغ اصحاب ثروت و پول و طلا می‌رود و در ادامه سراغ تزویر و دروغ می‌رود که بتواند این مقام را حفظ کند.

تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهرانی ادامه داد: چنین افرادی در ابتدا با اسم دین و دین‌داری، مردم را فریب می‌دهند و وقتی به پست و مقام می‌رسند، مردم را فراموش می‌کنند. در روز عاشورا سپاه مقابل حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) از چنین مسئولان خائن و خواص بی‌لیاقت بودند که به اسم دین به جنگ با حضرت آمده بودند و مردم را هم فریب دادند.

این استاد حوزوی اظهار کرد: قطعا اگر هر کس در مسیر انسانیت گام بر ندارد، گرفتار درون خویش می‌شود و درونش پر از التهاب و گرفتاری خواهد شد و فرقی هم ندارد او چه کسی بوده و در کجا زندگی می‌کند.
 
تولیت حوزه علمیه آیت‌الله مجتهدی تهرانی به نقش مسئولان منحرف و خواص بی‌لیاقت در به شهادت رساندن امام حسین(ع) اشاره کرد و گفت: مسئولان منحرف و خواص بی‌لیاقت که به اسم دین به حکومت رسیده‌اند در ادامه هر انحراف، اشتباه و زشتی را به اسم دین توجیه می‌کنند. در کربلا هم رویارویی مسئولان متواضع با مسئولان متکبر به اسم دین بود.

وی ادامه داد: مسئولین متکبری که به اسم دین بر مردم مسلط شدند و دنیای خودشان را بر دنیای مردم آباد کردند، به اسم دین و اسم رسول‌الله(ص)، امام حسین(ع) را به شهادت رساندند.

این استاد حوزوی افزود: چنین مسئولانی در قرون مختلف هم بوده و هستند که به اسم دین بر مردم حاکم می‌شوند و در اقتصاد مردم کاری می‌کنند که نهایتا رانت‌خواری و حرکت خاص برای خودشان ایجاد می‌کنند و این از ویژگی‌های مسئولان یزید صفت است که در روز عاشورا هم چنین مسئولان یزید صفتی مردم را به اسم دین فریب دادند و در مقابل حضرت سید‌الشهدا(ع) قرار دادند.
 
حجت‌الاسلام حسینی بیان کرد: فرماندهان سپاه مقابل امام حسین(ع) در کربلا از مسئولانی تشکیل شده بود که کار خلاف خود را به اسم دین توجیح می‌کردند ولی در اصل خودشان دارای فرهنگ لاابالی‌گری و انحراف بودند. حالا وقتی چنین مسئولانی دروغ هم بگویند و مردم را به اسم دین فریب بدهند نتیجه‌اش این است که آن جامعه هم به سمت دروغ و انحراف و فساد کشیده می‌شود.

وی ادامه داد: این مسئولان خائن در مقابل امام حسین(ع) دین را ابزار رسیدن به خواسته‌های خود کرده بودند و شاخص انحراف آن‌ها هم همین هزینه کردن از دین برای خودشان بود در صورتی که در نقطه مقابل یاران امام حسین(ع) خود را در راه دین فدا کردند.

این استاد حوزوی اظهار کرد: امام حسین‌(ع) خود را وقف هدایت مردم کرد تا آنها به انحراف کشیده نشوند و جان خویش را نیز در این راه فدا کرد اما در مقابل سپاه دشمن فقط به فکر خویش بود و در این میان نیز دین ابزار برای رسیدن آن‌ها به خواسته‌هایشان بود.

وی در پایان سخنان خود یادآور شد: امام حسین(ع) به این دلیل جلوی مسئولان منحرف و خواص بی‌لیاقت که به اسم دین بر مردم حاکم شده بودند ایستاد تا مردم بیش از این منحرف نشوند و با شهادت خود مردم را از انحراف نجات دهد.

امیرمحسن سلطان‌احمدی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: