کد خبر: 3922909
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۸
آیت‌الله علم‌الهدی مطرح کرد:
امام‌ جمعه مشهد مقدس با بیان اینکه امام سجاد(ع) 40 سال پس از کربلا زنده بودند و در طول این مدت در انقلاب‌سازی کربلا تلاش می‌کردند، گفت: عزاداری و سوگواری امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، ابزاری برای نهادینه‌سازی و جاودانگی انقلاب کربلا بود تا در کل انقلاب نقش اثرگذاری داشته باشد.

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا به نقل از آستان نیوز، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، نماینده ولی‌ فقیه در خراسان رضوی و امام‌ جمعه مشهد مقدس در ویژه‌برنامه سالروز شهادت امام سجاد(ع) که امروز، 24 شهریورماه در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار شد، اظهار کرد: حوزه معرفت‌شناسی ما نسبت به ائمه اطهار(ع) نباید فقط در حوزه عاطفه و احساس باشد، اما متأسفانه به ‌اندازه‌ای که ما به ائمه معصومین(ع) عشق و ارادت داریم، نسبت به آنان شناخت درستی نداریم.

وی ادامه داد: این عدم شناخت گاهی از اوقات باعث می‌شود که در تعابیر ما هم اثرگذار و برداشت‌های ما نسبت به ائمه اطهار(ع) متفاوت باشد.

نماینده ولی ‌فقیه در استان خراسان رضوی با بیان اینکه مقام امامت و ولایت تمام ائمه اطهار(ع) یکسان است، گفت: در زیارت مقدسه جامعه کبیره خدمت امام هشتم(ع) عرضه می‌داریم ولایت‌پذیری من نسبت به شما ائمه اطهار(ع) از وجود اقدس امام زمان(عج) آخرین امام تا امیرالمؤمنین حضرت علی(ع) نخستین امام یکسان است.

وی با بیان اینکه انقلاب کربلا سه رهبر داشت، اظهار کرد: قیام کربلا یک رهبر آماده‌ساز، یک رهبر اجرایی و یک رهبر نهادینه‌ساز داشت. رهبر آماده ساز این انقلاب وجود مقدس امام حسن مجتبی(ع)، رهبر اجرایی حادثه کربلا امام حسین(ع) و رهبر نهادینه‌ساز آن امام سجاد(ع) بود.

آیت‌الله علم‌الهدی بیان کرد: حضرت سجاد(ع) شخصیتی دوبعدی داشتند به این معنی که هم امام فردساز و هم امام جامعه‌ساز بودند؛ این امام بزرگوار در واقع با دعا نقش فردسازی را ایفا کردند؛ همان‌گونه که می‌دانیم تربیت و آموزش به‌وسیله دعا اثرگذاری بسیاری دارد و در حقیقت به ‌غیر از دعا، آموزش و تربیت اثرگذار نیست.

وی با بیان اینکه امام سجاد(ع) در قالب دعا نکته‌های تربیتی و آموزشی را بیان کردند، ادامه داد: دعایی در صحیفه سجادیه با عنوان دعای «مکارم الاخلاق» است که این دعا در واقع یک مطلب درسی برای ماست وقتی این مطلب درسی در قالب دعا ارائه می‌شود، در مرحله اجرا، عمل و تحقق حداکثر سعی و تلاش صورت می‌گیرد.


علت گمراهی انسان‌ها بی‌هدفی است


امام ‌جمعه مشهد، علت گمراهی و سردرگمی انسان‌ها را بی‌هدفی دانست و گفت: جوانان ما دارای سرمایه‌های زیادی همچون، جوانی، نشاط، سرزندگی و... هستند؛ اما اگر هدفی نداشته باشند تمام این سرمایه‌ها هدر می‌رود و در صورت داشتن هدف مشخص، تمام این سرمایه‌ها در راه رسیدن به آن هدف صرف می‌شود.

وی اضافه کرد: امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه و در قالب دعا برای ما هدف‌گذاری کردند و این خصوصیت امام سجاد(ع) در فردسازی است.

آیت‌الله علم‌الهدی در ادامه با بیان اینکه امام سجاد(ع) در جامعه‌سازی نیز خصوصیت منحصر به فردی داشتند، تصریح کرد: در طول تاریخ از روزی که واقعه کربلا رخ داد تاکنون، در بسیاری از دوران‌ها، جوامع و ملل و همچنین در تمام انقلاب‌ها، مردمان آزادی‌خواه و حتی اقشار غیرمسلمان اثرگذار بوده است.

وی ادامه داد: به‌عنوان مثال، گاندی به عنوان رهبر هند با وجود اینکه غیرمسلمان است و اعتقادی به خدا و پیغمبر(ص) ندارد، اما ریشه حرکت انقلابی خود را به امام حسین(ع) نسبت می‌دهد؛ امروزه هندوها در مراسم عزای امام حسین(ع) شرکت می‌کنند و نسبت به سیدالشهدا(ع) این عشق عظیم را دارند. این عشق عظیم نشئت گرفته از خصوصیت جامعه‌سازی امام زین‌العابدین(ع) است.


توجه به معرفت‌شناسی ائمه اطهار(ع)


نماینده ولی ‌فقیه در استان خراسان رضوی یادآور شد: متأسفانه مشکل ما در معرفت‌شناسی ائمه اطهار(ع) است؛ ما در قسمتی از ذکر مصیبت توجه داریم که عواطف را برمی‌انگیزد اما به دنبال اصل واقعیت ذکر مصیبت نیستیم. در واقع عزاداری و سوگواری امام سجاد(ع) پس از واقعه کربلا، ابزاری برای نهادینه‌سازی و جاودانگی انقلاب کربلا بود تا در کل انقلاب نقش اثرگذاری داشته باشد.

آیت‌الله علم‌الهدی ادامه داد: امام سجاد(ع) کربلا را به‌صورت اصل قطعی عینی در دل‌های مردم نهادینه کردند که امروز حتی آتش‌پرستان که هیچ اعتقادی به خداوند متعال و رسول گرامی اسلام(ص) ندارند عاشق امام حسین(ع) شوند.

وی بیان کرد: در سرزمین کربلا برای اینکه جریان امامت و ولایت قطع نشود امام سجاد(ع) نباید به شهادت می‌رسیدند از همین رو بیمار شدند و امکان مجاهدت نداشتند.

امام‌ جمعه مشهد در خصوص نحوه به شهادت رسیدن امام سجاد(ع)، گفت: حضرت سیدالساجدین(ع) پس از گذراندن عمری پربرکت، از ویژگی‌های مهمی در بین مردم برخوردار شده بودند زیرا فضایل و مکارم اخلاقی آن حضرت(ع) در هر مجلس و محفلی بیان می‌شد و در دل‌ها و عواطف مردم جا گرفته بودند.

وی اظهار کرد: این وضع بر امویان دشوار بود و آن‌ها را می‌رنجاند و از همه‌ کس بیشتر ولید بن عبدالملک کینه امام را در دل داشت. به همین دلیل وقتی زمام سلطنت را به دست گرفت تصمیم گرفت امام را مسموم کند؛ از همین رو زهر کشنده‌ای به امام خوراندند و حضرت در سن ۵۷ سالگی در مدینه به شهادت رسید.

ابراهیم سعیدی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: