کد خبر: 3927370
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۹
اسحاق جهانگیری بیان کرد:
جهانگیری تعدد مراجع قانون‌گذاری در کشور و مشخص نبودن حدود اختیارات قوا را از جمله ایرادات موجود در اداره کشور برشمرد و گفت: با اتکا به سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، می‌توان بخش زیادی از این ایرادات را برطرف کرد.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، جلسه بررسی راهکار‌های اجرای سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری شامگاه یکشنبه به ریاست معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه تعدد مراجع قانون‌گذاری در کشور و مشخص نبودن حدود اختیارات قوا را از جمله ایرادات موجود در اداره کشور برشمرد و گفت: با اتکاء به سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، می‌توان بخش زیادی از این ایرادات را برطرف کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید وظایف، تکالیف و حدود اختیارات قوا، دستگاه‌ها و نهادهای مختلف به شکل دقیق و روشن مشخص باشد، اظهار کرد: همانطور که امور اجرایی کشور باید در حیطه وظایف و اختیارات دولت باشد، قانونگذاری نیز در حقیقت وظیفه اصلی مجلس شورای اسلامی است اما امروز شاهد تعدد مراکز قانونگذاری در کشور هستیم و حتی برخی از شوراهای عالی نیز قانون تصویب می‌کنند.

جهانگیری افزود: امر قانونگذاری باید منحصر به مجلس شورای اسلامی باشد و اساساً برگزاری علنی جلسات مجلس نیز به دلیل وظیفه خطیر قانونگذاری نمایندگان برای مردم و جامعه است. زیرا وقتی حقوق مردم مطرح است باید فرآیند قانونگذاری شفاف و علنی باشد چرا که نمی‌توان پشت درهای بسته قانون تصویب و برای مردم تصمیم‌گیری کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری، سه قوه را به زمان‌بندی اقدامات و ارائه گزارش پیشرفت‌ها موظف کرده‌اند، افزود: باید ساز و کار دقیقی برای اجرای سیاست های کلی نظام قانونگذاری تدوین و با اتکاء به این سیاست‌ها،‌ بخشی از ضعف های نظام اداری و قانونگذاری کشور را اصلاح کنیم.

وی ادامه داد: یکی از وظایف دولت در چارچوب سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری این است که ساز و کاری دقیق مطابق با اصول قانون‌نویسی را در تدوین و یا اصلاح لوایح در دستور کار خود داشته باشد تا لوایح از استحکام قابل قبولی برخوردار باشند.

جهانگیری افزود: دولت از نظرات و دیدگاه‌های همه صاحب‌نظران و حقوقدانان کشور برای اجرای سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری استقبال می‌کند و آمادگی دارد در اجرای این سیاست‌ها از پیشنهادات صاحب‌نظران استفاده کند.

در این جلسه که وزیر دادگستری، معاون حقوقی رئیس جمهور، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی، معاون رئیس جمهور در امور مجلس و رئیس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری نیز حضور داشتند، دبیر هیئت دولت گزارشی از دریافت نظرات دستگاه‌های اجرایی و معاونت حقوقی رئیس جمهور پیرامون نحوه اجرای سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری ارائه کرد.

در این نشست همچنین پس از بحث و تبادل نظر در خصوص راهکارهای اجرای سیاست‌های کلی نظام قانون‌گذاری، مقرر شد جلساتی با محوریت معاون حقوقی رئیس جمهور و با عضویت وزیر دادگستری، معاون رئیس جمهور در امور مجلس، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی و دبیر هیئت دولت تشکیل و ظرف دو ماه پس از بررسی نظرات دستگاه‌های اجرایی و احصاء راهکارهای اجرای سیاست‌های کلی نظام قانون گذاری، نتایج این جلسات را به دولت ارائه دهند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: