کد خبر: 3927401
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۰۴
برنامه‌های دهه آخر ماه صفر حرم مطهر رضوی با شعار «در پناه امام رضا(ع)» در نشست خبری قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تشریح شد.

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، نشست خبری تشریح برنامه‌های دهه آخر ماه صفر حرم مطهر رضوی با حضور مصطفی خاکسار قهرودی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی پیش از ظهر امروز، 14 مهرماه در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در این نشست بیان کرد: سال‌های گذشته در این ایام برنامه‌های مختلفی داشتیم که با حضور زائران و دلدادگان اهل بیت(ع) جلوه‌های ویژه‌ای از عشق و دلدادگی را بیان می‌کردند و در اربعین حسینی مراسم خیره‌کننده‌ای برگزار می‌شد که جلوه خاصی از عاشقی و بندگی، بندگان مخلص خدا بود، اما آنچه امسال شاهد هستیم به علت حاکم بودن شرایط خاصی که متأثر از بیماری کرونا است، حال و هوای گذشته را بر حسب ظاهر نداریم و با آن حضور و شوق، مخصوصاً در دهه آخر مواجه نیستیم.

وی با بیان اینکه در دهه آخر صفر شاهد حضور فیزیکی زائران نیستیم، افزود: موظفیم بنا به وظیفه شرعی و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی‌ برنامه‌های متفاوتی را تدارک ببینیم. بیماری کرونا از جهتی شوک مثبتی بود تا انسان بداند باید ارتباطش را با پناهگاه اصلی یعنی خداوند متعال و ائمه اطهار(ع) عمیق‌تر کند تا مشکلات نتواند انسان را از مسیر بندگی جدا کند.

خاکسار قهرودی با تأکید بر اینکه تغییر رفتار و رویکرد در مراسم‌های دهه آخر صفر چیزی از میزان دلدادگی مردم کم نمی‌کند، اظهار کرد: آستان قدس رضوی به سهم خود برنامه‌های مختلفی را با تدابیر ویژه‌ای اندیشیده، مخصوصا در این ایامی که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی ضروری است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی گفت: شعار سال برنامه‌های دهه پایانی صفر «در پناه امام رضا(ع)» است و آستان قدس رضوی اقدامات مختلف ملی و فراملی را در این زمینه تدارک دیده است. برنامه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی نیز در نظر گرفته شده که جزئیات خاص خودش را دارد.

وی درباره بازگشایی رواق‌های حرم مطهر بیان کرد: هیچ اقدامی را در داخل رواق‌های حرم مطهر انجام نمی‌دهیم مگر اینکه با هماهنگی ستاد ملی کرونا باشد، آنچه که تا به حال انجام شده در کنار پیگیری‌های جدی تلاش شده تا تمام دستورالعمل‌های بهداشتی اجرا شود.

خاکسار قهرودی با اشاره به برنامه‌های دهه آخر صفر، گفت: ساماندهی موکب‌های اربعین با هدف ارائه خدمت در هشت نقطه روستایی محروم با ارائه بسته جامع خدماتی و اردوی جهادی از مهم‌ترین برنامه‌های پیش‌بینی شده در ایام آخر صفر است. فعالیت‌های عمرانی چون کمک به آبرسانی به مناطق محروم و اطعام محرومان از دیگر اقدامات در حوزه محرومیت‌زدایی در این ایام خواهد بود.

وی ادامه داد: در کنار مراسم خطبه‌خوانی و شام غریبان امام رضا(ع) برنامه‌های تازه‌ای چون سامان‌دهی روضه‌های خانگی رضوی و ساماندهی هیئت‌های بانوان، پویش محله‌های امام رضایی و نذر زیارت پیش‌بینی شده است.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی بیان کرد: در این ایام با توجه به ضرورت رعایت نکات بهداشتی، برنامه‌های حرم رضوی با رعایت دوچندان پروتکل‌های بهداشتی در صحن جامع رضوی برگزار می‌شود. همچنین از دیگر ظرفیت‌های آستان قدس رضوی همچون ورزشگاه امام رضا(ع) و دیگر مکان‌های روباز که فضای مناسبی برای برپایی مراسم دهه آخر صفر دارند، استفاده خواهد شد.

ابراهیم سعیدی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: