کد خبر: 3931909
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۶
مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد ضمن تشریح برنامه‌های این معاونت برای هفته وحدت گفت: ۱۰ برنامه برای این ایام طراحی شده است که برخی از آنها به صورت استانی و برخی نیز در سطح ملی برگزار می‌شود.

مرتضی خدمتکار، مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مرتضی خدمتکار، مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا، با اشاره به شکل‌گیری دور جدیدی از فعالیت‌های مدیریتی این دفتر، گفت: در این دوره و طی دو ماه گذشته تلاش کرده‌ایم که با همکاری و همفکری فعالان، نخبگان و صاحب‌نظران قرآنی نگاه جدید به فعالیت‌های خودمان در حوزه تبلیغ و ترویج داشته باشیم و برخی فعالیت‌ها را مورد بازنگری قرار دهیم تا در ادامه ریل‌گذاری جدیدی برای فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی انجام شود.

وی افزود: با توجه به اینکه در ابتدای راه هستیم، ممکن است این فعالیت‌ها مقداری زمان‌بر باشد، چراکه رسیدن به یک‌ مجموعه مدون از سیاست‌ها و راهبردها نیازمند زمان است و امیدوار‌یم به زودی به جمع‌بندی مشخصی برسیم. برای اینکه زمان را از دست ندهیم، سعی کرده‌ایم برای شش‌ماهه دوم سال جاری برنامه‌های متنوعی را متناسب با اقتضائات و محدودیت‌های جدیدی که ایجاد شده است طراحی کنیم تا فعالیت‌های قرآنی در شرایط کرونایی دچار رکود نشود.

خدمتکار به هفته وحدت و میلاد پیامبر اکرم(ص) به عنوان اولین مناسبت پیش روی دفتر تبلیغ و ترویج در دوره جدید اشاره و تصریح کرد: سعی شده تمام ظرفیت‌های موجود را فعال کنیم و مجموعاً ۱۰ برنامه برای هفته وحدت طراحی شده است که از بین آنها شش برنامه به طور مشخص در استان‌ها اجرا می‌شود. البته برخی از برنامه‌های واگذار شده به استان‌ها گستره ملی دارد. با این کار ظرفیت‌های استانی نیز فعال و به تعبیری دیگر یکی از کلان‌برنامه‌های وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، که عمومی‌سازی دسترسی فرهنگی است، محقق می‌شود.

مدیرکل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد به تشریح جزئیات این برنامه‌ها پرداخت و اظهار کرد: جشنواره ملی «داستانک» از جمله این برنامه‌هاست که با موضوع شخصیت پیامبر اکرم(ص) و وحدت از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان برگزار می‌شود. طی روزهای آینده فراخوان این جشنواره به صورت عمومی منتشر خواهد شد. دومین برنامه، برگزاری جشنواره ملی شعر «پیام‌آور وحدت» است که به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود. این جشنواره به صورت ملی است و افراد از سراسر کشور می‌توانند آثار خود را ارسال کنند.

وی سومین برنامه را برگزاری ۴۰ محفل قرآنی در استان کردستان اعلام کرد و افزود: در نقاط مختلف استان کردستان ۴۰ محفل قرآنی برگزار می‌شود. این محافل با توجه به شرایط کرونایی به صورت محدود و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و با پخش زنده از شبکه‌های اجتماعی همراه است. همچنین، وبینار‌های تخصصی به عنوان چهارمین برنامه این معاونت برگزار می‌شود که شامل 12 نشست‌ تخصصی با حضور علما و اندیشمندان اهل تسنن و اهل تشیع به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی است و در نهایت در قالب کلیپ‌های جذاب آماده و بازنشر داده می‌شود. پنجمین‌ برنامه، برگزاری مسابقه «خطابه‌خوانی» به زبان‌های فارسی و عربی با محوریت وحدت اسلامی است که اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان خوزستان مجری برگزاری آن و گستره اجرای این برنامه هم استان خوزستان است. همچنین، مسابقه کتابخوانی با موضوع وحدت اسلامی ششمین ویژه‌برنامه معاونت است که به همت اداره ارشاد استان هرمزگان برگزار و فراخوان و جزئیات آن نیز منتشر می‌شود.

خدمتکار به برگزاری چهار ویژه‌برنامه به صورت ستادی و متمرکز در معاونت اشاره کرد و گفت: اولین برنامه از این‌ مجموعه برگزاری مسابقه فرازخوانی قرآن با محوریت آیات وحدت است. فراخوان و تبلیغات این مسابقه از ششم آبان‌ماه آغاز و در دو سطح عمومی و تخصصی طراحی شده است و افراد متقاضی می‌توانند تلاوت خود از آیات وحدت را که اطلاع‌رسانی و مشخص شده است ضبط و به دبیرخانه ارسال کنند.‌ این تلاوت‌ها در فضای مجازی بازنشر داده خواهد شد. در بخش عمومی افراد مختلف می‌توانند آیات مشخص‌شده را به صورت فردی، جمعی و خانوادگی تلاوت و ارسال کنند. در بخش تخصصی هم قاریان حرفه‌ای و بین‌المللی می‌توانند با ارسال تلاوت در مسابقه شرکت‌ کنند. برنامه دیگر مسابقه تلویزیونی «عطر همدلی» است که با همکاری جهاددانشگاهی برگزار می‌شود. پخش این مسابقه از اولین روز هفته وحدت آغاز می‌شود و همزمان در پیام‌رسان‌های اجتماعی بازنشر داده خواهد شد. این مسابقه هفت قسمت دارد و در هر روز از هفته وحدت یک قسمت آن پخش می‌شود و روزانه به ۱۰ نفر از برگزیدگان به قید قرعه جوایزی اهدا خواهد شد.

مدیر کل دفتر تبلیغ و ترویج معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد اظهار کرد: حمایت از چاپ، انتشار و توزیع کتاب‌های با موضوع وحدت از دیگر برنامه‌های هفته وحدت در معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد است. در این بخش کتاب‌های فاخر و آثاری که از نظر علمی تراز خوبی دارند شناسایی شده و در روزهای گذشته چاپ و برای ۱۱ استان که برای ما موضوعیت داشت ارسال شده که شامل استان‌هایی همچون کردستان، گلستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، هرمزگان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی است. کوشیدیم تا از این طریق بتوانیم نگاه عمیق بزرگان دینی به موضوع وحدت و اهمیت آن را در تحکیم این آموزه ناب قرآنی بیان کنیم و بحث وحدت در این استان‌‌ها بیشتر از گذشته تقویت شود.

خدمتکار تصریح کرد: آخرین و شاید شاخص‌ترین برنامه معاونت قرآن و عترت وزارت ارشاد برای هفته وحدت برگزاری جشنواره «نغمه‌های محمدی» است که در حوزه موسیقی، تواشیح و همخوانی طراحی شده است. فراخوان این طرح در هفته وحدت منتشر می‌شود و گروه مختلف فعال در این حوزه می‌توانند آثار خود را ارسال کنند تا از جوایز خوبی بهره‌مند شوند. امیدوارم شاهد مشارکت و حضور گروه‌های مختلف تواشیح و همخوانی و حتی موسیقی آیینی باشیم. با توجه به اینکه در یک سال گذشته فعالیت چندان جدی‌ای در این حوزه برگزار نشده است امیدوار هستیم این جشنواره بتواند خلأ موجود را تا حدودی برطرف کند. برنامه‌هایی که به صورت ملی برگزار می‌شود و مبتنی بر ارسال اثر و رقابتی است مانند «جشنواره داستانک»، «نغمه‌های محمدی» و «شعر پیام‌آور وحدت» مراسم اختتامیه خواهند داشت و پیش‌بینی شده است مراسم اختتامیه این سه جشنواره در آستانه عید مبعث و در نیمه اسفندماه برگزار شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: