کد خبر: 3946738
تاریخ انتشار: ۲۱ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۳
سؤال ابتکار از قوه قضائیه؛

چرا به پرونده‌های اسیدپاشی رسیدگی نمی‌شود

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با ابراز تأسف از اینکه مواردی در اسید پاشی وجود دارد که مورد پیگرد قضایی لازم قرار نمی‌گیرد، این سؤال را مطرح کرد که چرا به پرونده‌های اسیدپاشی رسیدگی نمی‌شود.

به گزارش ایکنا، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، با انتشار پستی در تلگرام در رابطه با «اسیدپاشی در کشور» نوشت: متأسفانه مواردی در زمینه اسید پاشی در کشور وجود دارد که مورد پیگرد قضایی لازم بعد اتفاق جرم قرار نمی‌گیرد.

ممکن است دلایل سیاسی یا قدرت مانع پیگیری آن شود که این جای نگرانی و تأسف دارد. زمانی که آقای رئیسی تشریف آمدند امیدها نسبت به این مسئله که قرار است ایشان به این موضوعات و هرگونه جرم ورود و رسیدگی کنند افزایش یافت مخصوصا موضوع اسیدپاشی که یکی از زشت‌ترین و پرخشونت‌ترین رفتارها است.

آمرین خیلی از جرم‌ها امروز با قدرت دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی و انتظامی مورد پیگیری قرار می‌گیرند البته همین انتظار هم می‌رود، بسیار هم قدردانیم که این امنیت را در کشور فراهم می‌کنند اما اسیدپاشی یک موضوع روشنی است، پیچیدگی ندارد و با تحقیقات اولیه به نتیجه می‌رسد. سؤال این است که چرا به این پرونده‌ها رسیدگی نمی‌شود؟ این سؤال بزرگی است که از ذهن مردم پاک نمی‌شود.

ما قانون تشدید مجازات را داریم و قانون در این مسئله صریح است، قانونی که مصوب مجلس است و تاییدیه شورای نگهبان را دارد و بحث تشدید عاملان و عامران اسیدپاشی است اما چرا باز می‌بینیم که تکرار می‌شود؟ یک دلیل این است که شاید عده‌ای فکر می‌کنند در قبال چنین رفتارهایی مصونیت دارند حال یا با عناوین مقدس یا عناوین سیاسی یعنی از یک سپر سیاسی یا یک سپر مقدس استفاده می‌کنند تا جرائم خودشان و رفتارهایشان را توجیه کنند.

قانون مجازات اسیدپاشی و قوانین دیگر مانند حفظ امنیت زنان خلا موجود در قانون را پر می‌کند این مسئله بسیار روشن و شفاف است.

شأن جامعه اسلامی و دینی ما این نیست که چنین رفتارهایی بدون رسیدگی قضایی و بدون اجرای عدالت باقی بماند و اینها اذهان و وجدان عمومی را نسبت به اصل عدالت، خدشه دار می‌کند، بنابراین بسیار موضوع مهمی است خصوصا مواردی که تکرار شده دوباره وجدان‌ها را به درد آورده است.

قانون تشدید مجازات، قانون بسیار قوی است که در مجلس قبلی به تصویب رسیده و باید اجرا شود. پیگیر موضوع بودیم زیرا این مطالبه عمومی جامعه فقط مطالبه جامعه زنان.

در این موضوعات باید عدالت بدون توجه به مسایل حاشیه‌ای اجرا شود تا خدایی نکرده، عده‌ای فکر نکنند در حاشیه امن هستند و فرد یا گروه یا جریان خاصی پشتوانه آنها است. لازمه این امر، دستور صریح رئیس محترم قوه قضاییه است که به پرونده‌هایی مثل اسیدپاشی اصفهان که واقعاً افکار عمومی را جریحه‌دار کرده است، رسیدگی شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :