کد خبر: 3950064
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
برنامه «ژرفای واژه‌ها» از سوی رادیو قرآن به معرفی واژگان پرکاربرد قرآن با رویکرد معناشناختی می‌پردازد.

به گزارش ایکنا، «ژرفای واژه‌ها» عنوان میان‌برنامه شبکه رادیویی قرآن است که طی آن به معرفی واژگان پرکاربرد قرآن با رویکرد معناشناختی پرداخته خواهد شد.

طی این برنامه گفتارمحور، واژه‌ها براساس تحلیل‌های معناشناسی ساختاری تشریح می‌شوند و برای دستیابی به معنای دقیق‌تر واژه از واژگان همنشین و جانشین استفاده می‌شود. همچنین طی این برنامه مصادیقی از آیاتی که واژه مورد نظر در آن به کار رفته است، ذکر می‌شود. پخش فرازهای زیبای تلاوت از آیات و عبارات مورد بحث متناسب با محتوای ارائه شده و ارائه و بررسی نمونه‌هایی از برگردان واژه در ترجمه‌های مختلف به منظور دستیابی به ترجمه دقیق‌تر از دیگر موضوعات برنامه ژرفای واژه‌ها است.

از اهداف و ضرورت این برنامه کوتاه می‌توان به آشنا ساختن شنوندگان با معانی دقیق واژگان پرکاربرد قرآن با بهره‌مندی از کاربرد واژه در عصر نزول، اطلاع مخاطبان از ترجمه درست برخی از آیات و عبارات قرآنی و زمینه سازی برای فهم بهتر معارف قرآن و اطلاع مخاطبان از معانی نادری برخی از واژه‌ها، اشاره کرد.

طی این برنامه از پژوهش‌های موجود با موضوع معناشناسی واژگان قرآنی از جمله کتاب «واکاوی و معادل یابی تعدادی از واژگان قرآن» به کوشش جمعی از پژوهشگران تحت نظر استاد آذرتاش آذرنوش استفاده شده است.

برنامه کوتاه «ژرفای واژه‌ها» از سوی گروه علوم قرآنی رادیو قرآن به تهیه کنندگی و نویسندگی سمیرا قنبری و گویندگی کتایون درویشی از موج اف ام ردیف ۱۰۰ مگاهرتز به سمع شنوندگان و مخاطبان می‎رسد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: