کد خبر: 3956893
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۱
حجت‌الاسلام خاموشی خبر داد:
رئیس سازمان اوقاف در نشست خبری سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن از صرفه‌جویی ۶۰ درصدی از محل غیر حضوری شدن مسابقات خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود، این دوره، بین شش تا هشت میلیون بازدیدکننده در فضای مجازی داشته باشد.

صرفه‌جویی ۶۰ درصدی در برگزاری مسابقات / پیش‌بینی بازدید ۸ میلیونی

به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران صبح امروز، یازدهم اسفندماه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه و حمید مجیدی‌مهر، معاون مسابقات مرکز امور قرآنی این سازمان برگزار شد.

در ابتدای این نشست وحید خزائی، قاری دارای رتبه نخست مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت و در ادامه تیزر این دوره از مسابقات پخش شد.

رشته‌ها و بخش‌های مسابقات بین‌المللی قرآن 

حجت‌الاسلام خاموشی گفت: سی‌و‌هفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن در بخش آقایان در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل و حفظ کل قرآن کریم، چهارمین دوره در بخش بانوان و در رشته حفظ کل قرآن کریم و چهارمین دوره طلاب علوم دینی در رشته‌های قرائت تحقیق و تفسیر، قرائت ترتیل و تفسیر، حفظ کل و تفسیر و خطابه و تفسیر تخصصی قرآن کریم برگزار می‌شود.

وی افزود: همچنین در این دوره شاهد برگزاری دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم و نیز دومین همایش کتابت قرآن کریم خواهیم بود.

تشریح اهداف

خاموشی در مورد اهداف مسابقات بین‌المللی قرآن گفت: تکریم‌ منزلت قرآن به عنوان کتاب اندیشه و عمل و به عبارت دیگر‌ کتاب زندگی و خوشبختی در بین امت اسلامی و تکریم منزلت قاریان و حافظان از جمله مهمترین اهداف مسابقات است که از ابتدای انقلاب تا کنون این نقش را بر عهده داشته است. هدف دیگر این مسابقات، تألیف قلوب مسلمانان کشورهای مختلف و ایجاد زمینه‌‌های مختلف برای شکل‌گیری وحدت و همبستگی امت اسلامی است.رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: یکی از ریسمان‌های وحدت‌بخش در برابر جریان توطئه‌ای که غرب برنامه‌ریزی کرده است، قرآن کریم است. اگر قاری مسلمان از یمن، مصر، سوریه، اردن، عراق، افغانستان، آفریقا و ... در این مسابقات شرکت می‌کند، دلالت بر این معنای مهم دارد که همه حول محور قرآن، وحدت و یکپارچگی یکدیگر خود را حفظ می‌کنیم و از این مسیر منحرف نمی‌شویم. با تمسک به قرآن در برابر توطئه غرب، وهابیت و تکفیری می‌ایستیم، همچنانکه مقاومت اسلامی در زمان کنونی قوت و قدرت ایستادگی در برابر غرب و صهیونیسم را با تمسک به قرآن پیدا کرده است.

ایران؛ تنها کشور برگزارکننده مسابقات در شرایط کرونا 

وی اظهار کرد:‌ برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در ایام شیوع کرونا می‌تواند این پیام را به جهانیان منعکس کند که اسلام و قرآن، زنده است و جامعه اسلامی پویا و بُرنده در سایه‌سار تعالیم قرآن کریم و آموزه‌های دینی همچنان راه تکامل و سعادت را می‌پیماید. بحث کرونا کنش‌های بسیار جدی در جوامع رقم زده است، ‌به عنوان مثال بسیاری از کشورها پس از شیوع کرونا مسابقات بین‌المللی خود را تعطیل کرده‌اند، اما ما گفتیم با امکانی که در فضای مجازی هست، امکان ضبط استودیویی تلاوت‌ها فراهم شود تا مسابقات برگزار شود. ایران، تنها کشوری است که مسابقات قرآن خود را متوقف نکرد و با برگزاری مجازی و استودیویی این کار را انجام داده است.

خاموشی در ادامه نمایش اهتمام و عزم جمهوری اسلامی برای اعتلای صدور فرهنگ قرآنی به سایر کشورها و ایجاد موج قرآنی در بین اقشار مختلف جهان را از دیگر اهداف این مسابقات برشمرد و گفت: مسابقات بین‌المللی قرآن ایران از همه مسابقات رفعت بیشتر و قدرت بیشتری دارد که یکی از دلایل این رفعت، عدم تقطیع زمانی و استمرار تاریخی مسابقات است. امسال تلاش شد استمرار مسابقات تداوم داشته باشد. شاهد این کار شرکت پرشور شرکت‌کنندگان در مسابقات بوده است.

صرفه‌جویی ۶۰ درصدی در روند اجرای مسابقات بین‌المللی قرآن / پیش‌بینی بازدید ۸ میلیونی

رئیس سازمان اوقاف از صحبت‌های خود در این نشست خبری به غیر حضوری شدن مسابقات و کاهش هزینه‌ها اشاره و تصریح کرد: همزمان با این دوره از مسابقات، دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم نیز برگزار می‌شود. آثار متعددی در دو بخش کتابت فاخر و کاتبان جوان زیر 25 سال، به دبیرخانه رسیده و نفرات برتر نیز مشخص و در اختتامیه معرفی خواهند شد.

وی به برگزاری دومین همایش کتابت قرآن کریم نیز اشاره کرد و گفت: این همایش با موضوع کتابت قرآن و تبادلات فرهنگی برگزار می‌شود و مقالات بیست نفر از محققان حوزه خوشنویسی از کشورهای ایران، عراق، ‌ترکیه و فرانسه دریافت و حائز رتبه شده‌اند که در مسابقات ارائه خواهند شد.

رقابت 57 شرکت‌کننده از 26 کشور در مرحله نهایی 

در ادامه این نشست حمید مجیدی‌مهر، معاون مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه به بیان نکاتی از این مسابقات پرداخت و گفت: نتایج حاصل از برگزاری مسابقات کشوری سازمان اوقاف به صورت مجازی، مبنای برگزاری مسابقات در بسیاری از نهادهای داخلی و حتی بین‌المللی قرار گرفته است. با این تجربه موفق، گام به مرحله نهایی سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم جمهوری اسلامی ایران گذاشته‌ایم. مرحله مقدماتی در دی‌ماه سال 98 و قبل از شیوع ویروس کرونا برگزار شد. در آن دوره و قبل از شیوع کرونا به لحاظ سبک و سیاق برگزاری وارد فضای غیر حضوری شده بودیم. در این مرحله 411 شرکت‌کننده از 67 کشور شرکت کردند، از این تعداد 122 نفر به مرحله نیمه‌نهایی راه پیدا کردند.

مجیدی‌مهر با تأکید بر اینکه مبنای ما برگزاری حضوری مرحله نیمه‌نهایی و نهایی بود، گفت: مدت‌ها منتظر ماندیم تا با بهبود وضعیت کرونا این مرحله از مسابقات را به صورت حضوری برگزار کنیم، اما با توجه به شرایط به وجود آمده به این نتیجه رسیدیم مرحله نیمه‌نهایی هم غیرحضوری برگزار شود. این مرحله، از تاریخ 30 دی تا دوم بهمن‌ماه به صورت مجازی برپا شد. از این مرحله 57 نفر از 26 کشور جهان به مرحله نهایی راه پیدا کردند که رقابت این مرحله نیز طی روزهای 16 تا 20 اسفندماه برگزار می‌شود.

معاون مسابقات مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه اظهار کرد: این مسابقات از طریق شبکه قرآن و معارف سیما، رادیو قرآن و پلتفرم‌هایی به صورت اینترنتی، پخش خواهد شد.

صرفه‌جویی ۶۰ درصدی در روند اجرای مسابقات بین‌المللی قرآن / پیش‌بینی بازدید ۸ میلیونی

در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی از سازمان صدا و سیما به خاطر قرار دادن ظرفیت رسانه برای این مسابقات قدردانی کرد و گفت: همچنین از نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر از جمله وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، جامعه‌المصطفی(ص) العالمیه نیز قدردانی می‌کنم که در خدمت این واقعه مهم فرهنگی قرار گرفتند.

صرفه‌جویی 60 درصدی هزینه‌ها و افزایش 50 درصدی جوایز 

وی در مورد جوایز این دوره از مسابقات بیان کرد: هزینه‌های مسابقات به دلیل غیر حضوری، کاهش پیدا کرده و این کاهش در حدود 60 درصد بوده است. از محل این کاهش هزینه‌ها سعی کرده‌ایم جوایز نفرات برگزیده را افزایش دهیم و لذا میزان جوایز برگزیدگان 50 درصد افزایش یافته است.

خاموشی گفت:‌ در چهل‌وسومین دوره مسابقات سراسری قرآن که اخیراً برگزار شد، بیش از دو‌ونیم میلیون در فضای مجازی از مسابقات بازدید داشتند. پیش‌بینی می‌شود در مرحله نهایی سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن بین شش تا هشت میلیون نفر بازدیدکننده داشته باشیم. سازمان اوقاف و امور خیریه آمادگی این را دارد دانش برگزاری مسابقات به سبک و سیاق جدید را در اختیار دیگر دستگاه‌ها و کشورهای برگزارکننده مسابقات بین‌المللی قرآن قرار دهد.

برگزاری دومین مسابقه و همایش کتابت قرآن 

بر اساس گزارش ایکنا در بخش دیگری از این نشست احسان پورنعمان، دبیر دومین دوره مسابقات کتابت قرآن کریم به بیان توضیحاتی در مورد این مسابقات پرداخت و گفت: کتابت قرآن کریم از سال گذشته با حمایت سازمان اوقاف شکل گرفت و فروردین‌ماه سال قبل شاهد برگزاری اولین دوره این مسابقات بودیم. در این دوره سعی شده است به نحو جدی‌تری کتابت قرآن کریم را رواج دهیم.

وی افزود: در بخش مسابقه کتابت قرآن بعد از اینکه فراخوان منتشر شد و فرصت کافی هم برای آن در نظر گرفته نشده بود، با استقبال مواجه شد، با اینکه تنها رشته نسخ ایرانی را داشته‌ایم، 80 اثر به دبیرخانه رسیده است. این آثار در دو مرحله توسط اساتید داوری شده و برگزیدگان نیز مشخص شده‌اند که در اختتامیه معرفی خواهند شد.

دبیر دومین دوره مسابقه کتابت قرآن کریم اظهار کرد: مقرر شده است با حمایت و تسهیل رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف به نفر اول مسابقات سال قبل و امسال کتابت قرآن کریم سفارش داده شود تا هر کدام بتوانند یک دوره قرآن را به سبک خودشان به نگارش در بیاورند.

پورنعمان به برگزاری دومین همایش کتابت قرآن کریم اشاره کرد و افزود: در این بخش نیاز خیلی مهمی به برگزاری یک گفت‌وگوی خوشنویسی داشتیم، متأسفانه در این زمینه در کشور بسیار کم کاری شده است،‌ پژوهش‌های خوشنویسی بسیار اندک است. سال قبل یکی از مهمانان خارجی حرف تکان‌دهنده‌ای زد و گفت ایران مهد خوشنویسی است و هزار سال سابقه خوشنویسی دارد، اما متأسفانه پنج کتاب پژوهشی در سطح بین‌المللی ندارید، اما کشور ترکیه که وامدار خوشنویسی ایران است، برای معرفی خود 500 کتاب سه زبانه منتشر کرده و خود را در سطح دنیا به عنوان مهد خوشنویسی معرفی می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه این همایش به دنبال این است گذشته خوشنویسی ایران را اثبات کند، گفت: در همین راستا خوشنویسانی از کشورهای ترکیه، عراق،‌ فرانسه و ایران مقالاتی در همین زمینه نوشته‌اند و 18 اسفندماه مراسمی را به صورت محدود برای نمایش این آثار خواهیم داشت و به صورت برخط هم همایش را برگزار خواهیم کرد. همچنین نمایشگاهی از آثار خوشنویسی دوره اول در کنار این همایش برگزار خواهد شد و ان شاالله رسانه‌ها به این نمایشگاه هم توجه نشان دهند.

در بخش دیگری از این نشست حجت‌الاسلام خاموشی،‌ رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد:‌ کتابت قرآن در هر عصری و در طول تاریخ یک تراز هنری قرآنی برای کشورها ثبت کرده است، باید انقلاب اسلامی و در عصر انقلاب سقف کتابت داشته باشیم،‌ باید هنرمندهای فنی درجه یک اقدام به کتابت قرآن کریم کنند. ما با برگزاری این مسابقات، قصد حمایت از کتابت قرآن کریم داریم. این بهانه‌ای بود که در دوره قبل انجام شد و در این دوره نیز استمرار پیدا کرده است. بنابر این باید کتابت را به عنوان یک هنر اصیل دینی و ملی دنبال کنیم.

صرفه‌جویی ۶۰ درصدی در روند اجرای مسابقات بین‌المللی قرآن / پیش‌بینی بازدید ۸ میلیونی

خاموشی به آیات ابتدایی سوره مبارکه «حاقه» اشاره کرد و گفت: در عظمت قرآن همین بس که می‌فرماید اگر این قرآن را بر کوه نازل می‌کردیم می‌دیدید که این کوه خاشع می‌شد و در مقابل خداوند متعال سر تواضع فرود می‌آورد. اگر بخواهیم بگوئیم بشریت به کجا خواهد رسید و متناسب‌ترین نسخه‌ای که می‌تواند به آن تمسک کند چه نسخه‌ای است،‌ می‌فرماید: «إِنَّ هَذَا الْقُرْآنَ يَهْدِي لِلَّتِي هِيَ أَقْوَمُ» اگر راه بدون خطا و لغزش را برای خود و جامعه باید تصویر کند، این قرآن که ما را به راه درست و صحیح هدایت می‌کند،‌ است.

تعیین تکلیف صندوق حمایت از فعالان قرآنی 

بر اساس گزارش ایکنا، خاموشی در بخش پایانی این نشست در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا در مورد سرنوشت صندوق حمایت از فعالان قرآنی که قرار بود قبل از شروع مسابقات بین‌المللی راه‌اندازی شود،‌ گفت: ما بر سر قول خودمان هستیم، این صندوق در حال طی کردن مراحل قانونی خود است. باید نوع وام دادن و دریافت وام و افرادی که می‌توانند از این صندوق بهره‌مند شوند، مشخص شود.

وی در پاسخ به این سؤال که می‌توان تاریخی برای راه‌اندازی این صندوق پیش‌بینی کرد،‌ گفت: این دست ما نیست باید مصوبه قانونی آن بیاید. یک مثال در این زمینه می‌زنم، ما قصد داشتیم صندوق قرض‌الحسنه وقف را راه‌اندازی کنیم،‌ بسیار تلاش کردیم و بسیار رفت و آمد شد تا اخیراً توانستیم مجوز آن را بگیریم. بنابر این باید نظام بانک مرکزی و نظامات بانکی ما اجازه این فعالیت را بدهد. 

در پایان این نشست از پوستر سی‌وهفتمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن رونمایی به عمل آمد.

یادآور می‌شود، این دوره از مسابقات طی روزهای 16 تا 20 اسفندماه در سالن سوره حوزه هنری به صورت مجازی برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: