کد خبر: 3957657
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵
آیت‌الله محمدعلی جاودان:
استاد درس اخلاق با یان اینکه با انجام کاری در راه خدمت به مردم و یا در راه هدایت مردم می‌توانید ماندگار باشید، گفت: با انجام کارهای بزرگ و ماندگار عمر انسان سودبخش می‌شود. انسان با اعمالی که این دنیا انجام می‌دهد آن طرف عالم سر سفره این اعمال خواهد بود.

به گزارش خبرنگار افتخاری ایکنا، آیت‌الله محمدعلی جاودان از اساتید اخلاق حوزه علمیه تهران، 13 اسفندماه در جلسه هفتگی درس اخلاق خود که به‌صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به اهمیت سرمایه عمر، گفت: آدم با زندگی کردن  تجارت می‌کند، چون برای این زندگی از عمرش می‌دهد و وقتی این عمر را می‌دهد باید یک چیزی هم در مقابل بگیرد.

این استاد اخلاق حوزه علمیه تهران اظهار کرد: همین که انسان عمر می‌کند او دارد لحظه به لحظه از سرمایه عمرش را می‌دهد، حالا اگر توانست تمام این عمر را از خیرات، خدمت و هدایت مردم، و عبادات پر کند سود کرده است؛ اما اگر این عمر را داده و چیز خوبی نگرفته است و در برابر این عمر که از او گذشته چیزی به دست نیاورده است از اینها در روز قیامت به‌عنوان خسران یاد کرده‌اند که اینها خودشان را باخته‌اند. مثلا 70 سال عمر کرده است و سرمایه عمرش از بین رفته و چیزی گیرش نیامده و خودش را باخته است.


اثر کارهای خیر و ماندگار حتی بعد از مرگ


آیت‌الله جاودان با اشاره به اثرات کارهای خیر و ماندگار حتی بعد از مرگ، گفت: بعد از اینکه انسان از دنیا می‌رود در ورودی اعمال او بسته می‌شود، مگر اینکه کاری کرده باشد؛ به‌عنوان مثال  پل، مسجد و مدرسه‌ای ساخته باشد، خیر ماندگاری حتی بعد از مرگ می‌تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: بعضی از کارهای ماندگار است، مثل حضرت امام(ره) که یک انقلابی به پا کرد که آن انقلاب ماندگار شد و ثمره خوب داشت. اگر کارهای شما نیز به این شکل باشد، به‌عنوان یک کار ماندگار تا ابد می‌ماند.

این استاد حوزوی افزود: به‎عنوان مثال شما می‌توانید یک چیزی اختراع کنید که برای مردم مفید باشد؛ هر چه این اختراع می‌ماند و خیرش برای مردم می‌رسد برای شما نیز این خیر جاری است. یا اینکه اگر شما یک روش خوب باقی گذاشته‌اید هر چه از آن بگذرد برای شما نیز خیرش ادامه دارد.


عمرتان را حرام نکنید


آیت‌الله جاودان با تذکر اینکه مراقب باشید که عمرتان هدر نرود و آن را حرام نکنید، بیان کرد: انسان باید مراقب باشد که عمرش را حرام نکند بلکه هر چه از این عمر می‎دهد در مقابل یک چیز مفید هم بگیرد. یا اینکه انسان عمرش را می‌دهد ولی در عوض دادن آن مواظبت در گناه دارد در تمام لحظات عمرش مواظب است که گناه نکند، این هم دارد عمرش را به سود می‌گذراند، چون اراده و عمل کرده که خدا را اطاعت کند و گناه نکند و برای دوری از گناه کار می‌کند پس عمرش را می‌دهد و سود می‌کند.

این استاد اخلاق با بیان اینکه با انجام کاری در راه خدمت به مردم و یا در راه هدایت مردم می‌توانید ماندگار باشید، گفت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای(مدظله العالی) از زمانی که عهده‌دار رهبری شدند و شاید قبل از آن، مسئله قرآن‌محوری را در کشور رسم کردند و در حال حاضر صدها قاری داریم که حتی بین‌المللی هم هستند و تحصیل قرآن هم احیا شد.

آیت‌الله جاودان بیان کرد: با چنین کارهای بزرگ و ماندگار عمر انسان سودبخش می‌شود. حال هرچه آن کار بزرگتر و بهتر باشد ثمره‌اش آن طرف عالم بهتر و بیشتر است. انسان با اعمالی که این دنیا انجام می‌دهد آن طرف عالم سر سفره این اعمال خواهد بود.

امیرمحسن سلطان‌احمدی
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: