کد خبر: 3986288
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۴

نرم‌افزار اندروید گنجینه «همراه حج» رونمایی شد

در مراسمی با حضور نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، نرم‎‌افزار اندروید گنجینه «همراه حج» رونمایی شد.

نرم افزار اندروید گنجینه «همراه حج» رونمایی شد

به گزارش ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، در مراسمی با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، حجت‌الاسلام محمدحسین بهرامی، رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور و معاونان و مدیران این دو مجموعه از نرم‌افزار اندروید گنجینه «همراه حج» در قم رونمایی شد.

سرپرست حجاج ایرانی در این مراسم، ﻧﻴﺎﺯﺳﻨﺠﻰ، ﻫﺪﻓﮕﺬﺍﺭﻯ، ﺳﻴﺎﺳﺘﮕﺬﺍﺭﻯ ﻭ ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ‌ﺭﻳﺰﻯ ﺧﺮﺩ ﻭ ﻛﻼﻥ ﺟﻬﺖ ﺗﺤﻘﻖ ﺣﺞ ﺍﺑﺮﺍﻫﻴﻤﻰ ﻭ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﻣﻄﻠﻮﺏ را از اهداف اصلی حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت برشمرد و از عوامل و دست‌اندرکاران تولید این نرم افزار در دو مجموعه بعثه مقام معظم رهبری و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور تقدیر کرد.

وی با بیان اینکه ﺍﺟﺮﺍﻯ ﻃﺮﺡ‌ﻫﺎﻯ ﻓﺮﻫﻨﮕﻰ و ﺁﻣﻮﺯﺷﻰ ﺑﺮﺍﻯ ﺍﺑﻮﺍﺏ ﺟﻤﻌﻰ ﺣﺞ ﻭ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﺩﺭ ﭼﺎﺭﭼﻮﺏ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻭ ﺳﻴﺎﺳﺖ‌ﻫﺎﻯ ﻣﺼﻮﺏ بسیار مهم است، تولید این نرم‌افزار را کار بسیار ارزشمند و ماندگار دانست و تصریح کرد: باید این نرم افزار همیشه بروزرسانی شود تا آخرین تولیدات علمی و پژوهشی در حوزه حج و زیارت در اختیار روحانیان کاروان‌ها قرار گیرد.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، ﭘﺎﺳﺨﮕﻮﻳﻰ ﺑﻪ ﻧﻴﺎﺯﻫﺎﻯ ﻣﻌﻨﻮﻯ، ﻣﻌﺮﻓﺘﻰ ﻭ ﻣﺬﻫﺒﻰ ﺯﺍﺋﺮﺍﻥ ﺑﻴﺖ‌ﺍﻟله ﺍﻟﺤﺮﺍﻡ ﻭ ﻋﺘﺒﺎﺕ را مورد اشاره قرار داد و تاکید کرد: ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﻣﺴﺘﻤﺮ ﺑﺎ ﺯﺍﺋﺮﺍﻥ ﺩﺭ ﻣﻮﺳﻢ ﺣﺞ، ﻋﻤﺮﻩ ﻭ ﺯﻳﺎﺭﺕ ﻋﺘﺒﺎﺕ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﻣﻌﺮﻓﻰ ﺍﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﺍﺳﻼﻣﻰ ﻭ ﻃﺮﺡ ﻣﺴﺎﺋﻞ ﺟﻬﺎﻥ ﺍﺳﻼم بسیار مهم است و خادمان زائران با داشتن چنین نرم افزاری می‌توانند بسیاری از منابع را در دسترس داشته باشند.

همچنین حجت‌الاسلام بهرامی، رئیس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور، نیز در این مراسم با ارائه گزارشی از خدمات و فعالیت‌های این مرکز در حوزه تولید نرم‌افزارهای اسلامی گفت: نیمی از مراجعات اینترنتی به این مرکز از خارج کشور است، آمریکا، انگلیس و آلمان، کشورهای عربی همچون عربستان، مصر و الجزایر بیشترین مراجعه کننده این پایگاه هستند که نشان دهند وظیفه سنگین ما در این دوره است.

وی تصریح کرد: از جمله فعالیت‌های این مرکز ارائه خدمات به مؤسسات و صاحبان اثر است، تاکنون در قالب محصولات ویژه، در کنار 100 نرم‌افزار، حدود 200 نرم‌افزار از مجموعه آثار افراد و مؤسسات را تولید و عرضه کرده‌ایم، چهار هزار جلد کتاب نیز از این طریق به صورت دیجیتال منتشر شده است.

براساس این‌گزارش، نرم‌افزار اندروید گنجینه «همراه حج» با نسخه‌های مشهور اندروید همخوانی دارد، با حجم قابل قبول و قابل توجه، حدود 50 میگ از فضای تلفن همراه را اشغال می‌کند، همچنین امکان بروزرسانی آنلاین از دیگر قابلیت‌ها آن است.

در نسخه نخست این نرم‌افزار، 40 عنوان در قالب 118 کتاب به زبان فارسی و عربی با اولویت نیاز روحانیان کاروان‌های حج، عمره فعال شده که کتاب‌ها به صورت جستجوی آنلاین و به سه شیوه قابل دسترسی برای کاربران است، امکان جست‌وجو براساس دسته بندی فهرست موضوعی در قالب 14 موضوع کاربردی همچون احکام مناسک، کلام، تاریخ، آثار اسلامی، اسرار و معارف و ... است.

همچنین کتاب‌های موجود در این نرم‌افزار به صورت بسته مجموعه‌ای در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های مهم این نرم‌افزار دارا بودن، بخش مخزن کتاب عمومی است در این مخزن امکانات خوبی قرار داده شده است و تمامی کتاب‌ها در این نرم‌افزار به صورت رایگان عرضه می‌شود.

همچنین، علاقه‌مندان برای دریافت این نرم‌افزار به نشانی اینترنتی http://amoozeshbeseh.ir/Files/3c8b7f22946e46bea1cf945a93237045.apk مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :