کد خبر: 3999644
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۵
دبیر جشنواره کودک در پاسخ به ایکنا؛
علیرضا تابش، دبیر جشنواره کودک در پاسخ به سؤال ایکنا در نشست خبری این رویداد سینمایی گفت: نمایش شئون فرهنگی در مراسم سینمایی مورد اهتمام ما بوده و تصویر کردن اصول دینی در دستور کار ما قرار داشته است.

به گزارش ایکنا، نشست خبری سی‌‌وچهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان با حضور علیرضا تابش، دبیر جشنواره ظهر امروز یکم مهر در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی اصفهان برگزار شد.

علیرضا تابش، دبیر جشنواره در ابتدای این نشست که با حضور خبرنگاران اصفهان و حضور مجازی خبرنگاران تهران برپا شد، گفت: دیدار با خبرنگاران در شهر تاریخی اصفهان سبب خوشحالی من است و امیدوارم دوران کرونا زودتر به سر بیاید تا شاهد شروع دوباره تجمعات باشیم. لازم می‌دانم که یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس را گرامی بدارم و آرزومند شادی روح مدافعان سلامت هستم. با شهردار اصفهان امروز پوستر جشنواره را رونمایی کردیم. شعار جشنواره امسال «سینما، سرزمین خیال» است و با شورای سیاستگذاری هدفمان این بود که شعار متناسب با اوضاع این روزها باشد و از آنجایی که رسالت سینما حفظ امید است، در شرایط کرونا کودکان سوگوار خیال را مرهمی برای روح زخمدیده خود می‌بینند.به همین علت ما این شعار عملیاتی را برای جشنواره برگزیدیم. هنرمندان ما همیشه با سر زدن به دنیای خیال فرزندانمان را به دنیای خیال و شادی دعوت می‌کنند.

تابش افزود: امسال بیش از ۵۵۰ اثر در بخش ملی و بین‌المللی جشنواره ۳۴ به دبیرخانه رسید و دوستان ما در دبیرخانه این آثار را بررسی کردند. در بخش ملی ۴۳۸ اثر رسید که از این بین ۳۳۲ اثر ملی با مقررات مطابق بود که مورد بررسی قرار گرفت. در بخش وب سری ۱۲ اثر، در بخش پویانمایی کوتاه ۱۲۰ اثر، در بخش فیلم کوتاه داستانی ۲۱۵ اثر و در بخش فیلم بلند ایرانی ۴۵ اثر متقاضی حضور بودند که از این میان، ۱۰ وب سری، ۱۶ اثر با موضوع کرونا داریم که در بخش ویژه کرونا روایت، ۱۷ فیلم کوتاه داستانی و ۱۸ اثر بلند داستانی به جشنواره راه یافتند. این آثار در کاخ جشنواره اصفهان و سایر استان‌های متقاضی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اکران می‌شوند.

هیئت داوران

دبیر جشنواره ادامه داد: حامد جعفری، مهین جواهریان، رضا درستکار، بهرام دهقانیار، بهروز شعیبی، گلاره عباسی، سهیل موفق داوران بخش ملی هستند و در بخش بین‌الملل داورانی از آلمان، شیلی و سوئد آثار را به صورت آنلاین قضاوت می‌کنند. ترکیه و افغانستان هم داوری پویانمایی کوتاه دارند. درضمن این دوره از جشنواره ترکیبی برگزار می‌شود. پلتفرم هاشور تیوا و فیلیمو پلتفرم میزبان مجازی جشنواره هستند و مخاطبان برخط می‌توانند مطابق با جدول پخش از به تماشای آثار در این سه سکوی آنلاین بنشینند. همچنین همه برنامه‌های برخط جشنواره را تیوا پوشش خواهد داد که شامل افتتاحیه و اختتامیه نیز می‌شود، البته پلتفرم هاشور علاوه بر فیلم‌ها، کتابخانه و نشست‌ها را هم پوشش می‌دهد و فیلیمو تنها اکران آنلاین دارد.

تابش گفت: در خانه جشنواره اصفهان، داوران کودک و نوجوان را میزبانی خواهیم کرد. داوران ۶ تا ۱۶ ساله از بین افرادی که در پرتال جشنواره ثبت نام کردند. امیدوارم که امسال با همت شهرداری اصفهان، حوزه هنری و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان میزبان کودکان محروم و حاشیه‌ای شهر اصفهان هم باشیم تا بچه‌های حاشیه شهر اصفهان از برنامه‌های جشنواره بی‌نصیب نمانند. امسال مجموعه سیتی سنتر و سینما ساحل میزبان آثار این دوره از جشنواره در اصفهان خواهند بود.

تابش در ادامه گفت: امسال ۴۵۰ عنوان فیلم در کتابخانه ویدئویی بارگذاری می‌کنیم و با کاربری تعریف شده برای خارجی‌ها می‌توانند آثار مد نظر خود را در کتابخانه انتخاب کنند. همچنین کارگاه‌های جذاب و خوبی در بخش بین‌الملل و ملی داریم؛ ۳ کارگاه با مدرسان بین‌المللی و سه کارگاه ملی داریم. در بخش بین‌الملل ۱۰ فیلم خارجی و دو فیلم ایرانی «یدو» و «پسران دریا» را داریم که در کنار ۱۰ اثر دیگر رقابت می‌کنند. همچنین ۱۳ عنوان اثر کوتاه بین‌الملل داریم که ۳ عنوان آن از ایران است و آثاری از کشورهای هند، اسپانیا، روسیه، لبنان، کرواسی، لوکزامبورگ، اسلوواکی، استونی، آلمان، روسیه، پرو، ترکیه، ایتالیا، ایسلند و… در جشنواره حضور دارند.

وی متذکر شد: امسال فریال بهزاد داور ایرانی بخش سیفژ خواهد بود. همچنین بر اساس تفاهم‌نامه یونیسف با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، داوران یونیسف را داریم که آثار ایرانی را قضاوت خواهند کرد و به یکی از آثار جایزه تعلق می‌گیرد.

دبیر جشنواره سی و چهارم به همکاری این دوره جشنواره با شهرهای خواهرخوانده اصفهان اشاره کرد و گفت: تلاش می کنیم وجه بین‌المللی جشنواره وجه پررنگی باشد. یکی از برنامه‌های ویژه برای هویت‌بخشی به جشنواره اصفهان، افتتاح مرکز اسناد و موزه ملی است که فاز اولش در روز ملی سینما افتتاح شد و آقای قاسم‌زاده شهردار اصفهان نیز از این رویداد استقبال کرد و امیدواریم فازهای بعدی آن هم افتتاح شود.

تابش ادامه داد: دبیرخانه جشنواره در اصفهان به رغم شرایط کرونایی در ایجاد فضای اجتماعی تلاش پررنگی داشت و پاتوق فیلم کوتاه و دوربین دات نت در این راه فعال بودند و تلاش شد که به رغم شرایط، چراغ جشنواره روشن بماند.

وی تاکید کرد: امسال هم جشنواره در بحث مسئولیت‌های اجتماع مثل کمک به بیمارستان امام خمینی اهتمام می‌ورزد. کمک به بچه‌های جامانده از تحصیل و اهدای تبلت به آن‌ها را امسال هم خواهیم داشت. یکی از نقاط عطف مهم جشنواره همزمانی برگزاری المپیاد فیلمسازی نوجوانان ایران با جشنواره بوده و این المپیاد حالا تبدیل به یک نهال بارور شده است. همچنین با ظهور و برپایی المپیاد، نوجوانان به عنوان نیروهای خلاق در ۲ بخش ایده و فیلم حضور دارند، رقابت می‌کنند و آموزش می‌بینند.

تابش سپس به بخش استانی جشنواره اشاره کرد و گفت: ۲۳ استان و دو منطقه آزاد اروند و ارس برای اکران آثار اعلام آمادگی کرده‌اند که در این شهرها هم داوران کودک و نوجوان می‌توانند به تماشای آثار بنشینند. در افتتاحیه جشنواره سی و چهارم نیز نکوداشت زنده‌یاد منصور نورپور مدیر فقید سینما قدس اصفهان را خواهیم داشت و در اختتامیه هم نکوداشت دو شخصیت محوری و فقید سینمای کودک و نوجوان، زنده‌یاد فرشته طائرپور و زنده‌یاد محمد ابوالحسنی را برپا خواهیم کرد و از این عزیزان که به واسطه کرونا از میان ما رفتند، تجلیل می‌کنیم.

 پرسش‌ خبرنگاران

 تابش در پاسخ به سؤال ایکنا مبنی بر اینکه بنیاد سینمایی فارابی و جشنواره فیلم کودک چقدر از محتواهای قرآنی برای تولید آثار استفاده کرده است؟ اظهار کرد: انتظارات فرهنگی از سینما بخصوص در کشوری مثل ایران بالاست. تقویت فرهنگ دینی و به نمایش درآوردن آثاری که برگرفته از خیال و فانتزی باشد اهمیت دارد. ما خرسندیم که به اندازه سهم خود در سینما، تلاش کرده‌ایم. نمایش شئون فرهنگی در مراسم سینمایی مورد اهتمام ما بوده و تصویر کردن اصول دینی در دستور کار ما قرار داشته است. انیمیشن‌هایی مثل «شاهزاده روم» و «فیلشاه» که برگرفته از آیات قرآن بود در سینمای این سال‌ها کار شده است. نگارش فیلمنامه حضرت خدیجه (س) با عنوان «بانوی اول اسلام» تمام شد و یا فیلمنامه‌هایی با عناوین «زیارت از راه نور و نزدیک» و یا «پنج گرم» و «رزق موعود» نوشته شده و همه این‌ها تلاش‌هایی است که بنیاد سینمایی فارابی بنابر تقویت باورهای دینی در دستور کار خود قرار داده است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار دیگری گفت: افتتاحیه در اصفهان برگزار می‌شود و تلاش ما این است که افتتاحیه طول زمانی کوتاهی داشته باشد و می‌خواهیم از کمیت بکاهیم و بر کیفیت بیافزاییم. همین که جشنواره تعطیل نشده و مردم می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سینما حاضر شود، تلاش خاصی برای ایجاد فضای مفرح هم هست. شاید تعدادی از هنرمندان هم صبح به اصفهان بیایند و شب بازگردند چون به هیچ وجه بحث اقامت را به دلیل رعایت پروتکل‌ها نخواهیم داشت. دوست داریم آیین سینما رفتن حفظ و دوباره زنده شود. درضمن تاب‌آوری جامعه در شرایط کرونایی مد نظر ما بود و بخشی از مواجهه ما با کرونا برگزاری جشنواره به صورت آنلاین بود. امسال هم اصراری به برگزاری جشنواره تمام فیزیکی نداریم و سینماها آثارمان را با پنچاه درصد ظرفیت اکران می‌کنند. ما تابع دستورالعمل‌های کرونایی هستیم و تا جایی که قانون اجازه دهد ما اقدام می‌کنیم. امیدوارم در سال‌های آتی با واکسینه شدن تمام جامعه بتوانیم جشنواره را به صورت تمام فیزیکی برگزار کنیم.

تابش پیرامون جابه‌جایی مدیران و تاثیر آن روی جشنواره هم چنین توضیح داد: اولین سفر استانی وزیر ارشاد به استان اصفهان بود و به ما گفتند که برپایی جشنواره را با قوت ادامه دهیم. رویکرد ایشان نیز مثل ما تلاش برای برگزاری هرچند باکیفیت‌تر این جشنواره است.

دبیر جشنواره در پایان گفت: وزیر جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین گفت و گویشان به این سؤال جواب دادند و تأکید کردند که بنای سیاست فرهنگی وزارت ارشاد، تعطیلی هیچ رویدادی نیست، بلکه تلاش برای ارتقای سطح کیفی آثار صورت می‌گیرد و تحت هر شرایطی نباید چراغ جشنواره‌ها خاموش شود. جشنواره‌ها نقش آیینه‌ای دارند که در بطن آن، آثار با هم مقایسه می‌شوند و استعدادها مورد شناسایی قرار می‌گیرند ضمن آن که تولیدکنندگان و مخاطبان انتظار برگزاری جشنواره را دارند. این جشنواره‌ها به مثابه ویترینی از تولیدات سالیانه سینما هستند و سیاست وزارت ارشاد تداوم برگزاری جشنواره‌ها است. درباره حضور هنرمندان، خبرنگاران و اهالی رسانه در اصفهان، باید بگویم وزارت بهداشت و شرایط بهداشتی کشور اجازه نمی‌دهد که هنرمندان را به صورت تجمیعی برای هفت روز در شهر اصفهان جمع کنیم و برایشان هتل بگیریم و به همین علت جشنواره را در تهران هم برگزار می‌کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: