کد خبر: 4031650
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
گزارش ایکنا از رونمایی کتب جدید جام جم

مراسم رونمایی از پنج کتاب جدید انتشارات مؤسسه جام جم با حضور مهدی قزلی و مراد عنادی ظهر امروز ششم بهمن برگزار شد.

عنادی: درصدد ادامه انتشاریم/ قزلی: همه کتاب‌های ما بر مدار روایت است+فیلمبه گزارش خبرنگار ایکنا در ابتدای این مراسم مراد عنادی؛ مدیرعامل مؤسسه جام جم گفت: این مؤسسه بیش از دو دهه است که با خروجی روزنامه جام جم شناخته شده اما یکی از نمودهای توجه بیشتر به این مؤسسه، نشر کتاب و محصولات فرهنگی است.

وی افزود: متأسفانه طبق آمار سرانه مطالعه در ایران نزدیک به۱۷ دقیقه در روز است و برخی مشکلات اقتصادی سبب شده که خرید کتاب در اولویت سبد خانواده‌ها نباشد اما استقبال از تازه‌های نشر نشان می‌دهد که نبض نشر می‌زند و همچنان اشتیاق به مطالعه وجود دارد.

مدیرعامل مؤسسه جام جم در ادامه درباره جنس کتاب‌های تازه انتشارات جام جم که به بهانه دومین نمایشگاه مجازی کتاب از آنها رونمایی شد، گفت: جنس این کتاب‌ها روایت است؛ روایت‌هایی که مسائل اجتماعی و هویت ایرانی_ اسلامی، رئال و آسیب‌شناسانه را در برمی‌گیرد؛ برای مثال کتاب ویولن‌زن روی پل سرگذشت فردی است که دچار اعتیاد شده و پس از ترک به جامعه بازگشته و یا کتاب قربانی شهریور به مسائل و مشکلات مستأجران اشاره می‌کند.

عنادی گفت: سوژه‌هایی که انتخاب شده بسیار خوب و به همین دلیل است که استقبال شکل گرفته است. این حرکت آغاز شده و ما درصدد ادامه آن هستیم و هم تلاش ورود به بخش جدید را داریم که آن هم انتشار کتاب در رسانه‌های جدید است.

عنادی: درصدد ادامه انتشاریم/ قزلی: همه کتاب‌های ما بر مدار روایت است+فیلم

وی در پایان سخنانش گفت: رسانه‌های نوظهور به ویژه در شبکه‌های اجتماعی نیازمند ادبیات جدید است و بنا داریم این بخش را فعال کنیم که مورد استقبال مخاطب خاص و عام باشد همچنین تلاش داریم در حوزه نشر کتاب مانند رسانه جام جم فعالیت‌های خوبی را داشته باشیم.

در ادامه مهدی قزلی؛ مدیر نشر جام جم گفت: حدود دو ماه پیش هشت کتاب از این مؤسسه منتشر شد که مفتخرم اعلام کنم چاپ کتاب «دو جان، خرده‌روایت‌های بارداری» با شمارگان هزار و چهارصد نسخه رو به اتمام است و چاپ دوم کتاب رنجین کمان با شمارگان ۲۰۰۰ نسخه رو به اتمام است، همچنین کتاب چمدان‌های باز نیز رو به اتمام بوده و استقبال بسیار خوبی از آن شکل گرفته است.

وی افزود: کتاب «وطن‌دار» نیز رو به اتمام است و برای چاپ دوم آن در تلاش هستیم. امیدواریم شش کتاب تا پایان سال به تازه‌های نشر اضافه کنیم. کتاب «ویولن‌زن روی پل»؛ زندگی آقای خسرو باباخانی است که معلم داستان‌نویسی بسیاری از نویسندگان جوان و حالا میانسال ایران است و تجربیات خودش را در موضوع اعتیاد نوشته و جسارت به خرج داده است، این کتاب روایت ۳۰ سال اعتیاد و یک سال ترک و پس‌ازآن راهنمایی و مشاوره به ۴۰ نفر است.

عنادی: درصدد ادامه انتشاریم/ قزلی: همه کتاب‌های ما بر مدار روایت است+فیلم

این ‌نویسنده در ادامه گفت: کتاب «قربانی شهریور» در خصوص مسئله اجاره‌نشینی است که مسئله اجتماعی است؛ روایت‌های اجاره‌نشینی پنجره‌ای بین صاحبخانه و مستأجر در خصوص نگه داشتن خانه در این کتاب به رشته تحریر درآمده است. «کتاب چمدان‌های باز» روایت‌های سید محسن روحانی است، وکیلی که دو مقطع فوق‌لیسانس و دکترا را در آمریکا در حال تحصیل بوده و تجربیات خودش را در خصوص مهاجرت گفته است. کتاب «نشستن بر نگاه دیگری» کتاب روانشناسی و رسانه‌ای است که هرکس بخواهد در یک مناظره به شکل سازنده شرکت کند باید به این ادبیات آشنایی داشته باشد.

مدیر انتشارات جام جم گفت: کتاب «شریان مکران» نوشته بنده است که روایت خط لوله نفت است که روایت ساخت این خط لوله دارای اهمیت بسیار است، این خط لوله در تحریم ساخته شده و چون لوله‌های معمولی برای این کار مناسب نیستند بچه‌های متخصص ما کار بزرگی کردند و در حال حاضر ایران جز چند کشور تولید کننده این لوله است و این روایت؛ روایت هویت و غرور برای ماست.

قزلی با اشاره به اینکه تمامی کتاب‌های منتشرشده مؤسسه جام جم بر مدار موضوع هویت است افزود: همه کتاب‌های ما بر مدار روایت است و فرم روایت هم فرمی است که هم جنبه ادبی دارد و هم روزنامه‌نگاری؛ ما نیز تلاش کردیم فرمی را انتخاب کنیم که با فرم روزنامه‌نگاری جام جم همخوانی داشته باشد. تلاش کردیم این کتاب‌ها نظر حوزه فرهنگ را جلب کند و تلاش داریم سبد کتابخوانی به روزنامه‌نگاران جام جم و بقیه جامعه ارائه دهیم و تلاش کنیم رنگین‌کمان موضوعی داشته باشیم و حتی بعضی از کتاب‌ها که شاید خواندن آن سخت باشد را به موضوعی روان و راحت تبدیل کنیم.

عنادی: درصدد ادامه انتشاریم/ قزلی: همه کتاب‌های ما بر مدار روایت است+فیلم

وی در پایان افزود: پنج فروشگاه اینترنتی کتاب‌های ما را دارند و به شکل حرفه‌ای توزیع انجام می‌شود از همه ظرفیت‌ها برای معرفی کتاب‌ها استفاده می‌کنیم. خوشبختانه از کتاب‌ها استقبال خوبی شده است، در حال حاضر شمارگان ما بالای هزار است اما اگر بخواهیم به صورت فراگیر باشد باید از ظرفیت رسانه ملی هم استفاده کرد.

 

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: