«پنج گنج» روایتی از هنر معاصر ایران در معرفی نظامی است + ‌صوت
کد خبر: 4042776
تاریخ انتشار : ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۰
مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در گفت‌وگو با ایکنا:

«پنج گنج» روایتی از هنر معاصر ایران در معرفی نظامی است + ‌صوت

احسان آقایی گفت: نمایشگاه «پنج گنج» روایتی از هنر معاصر ایران در معرفی آثار حکیم نظامی است. قرار است که مخاطبین از طریق هنرهای مدرن و معاصر ایران، پنج گنج نظامی را بهتر درک کنند.

ایکنا به مناسبت افتتاح نمایشگاه «پنج گنج» در موزه هنرهای معاصر تهران گفت‌وگویی با احسان آقایی مدیر موزه هنرهای معاصر تهران انجام داده است که در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانیم.

آقایی در رابطه با نمایشگاه «پنج گنج» بیان کرد: این نمایشگاه روایتی از هنر معاصر ایران در معرفی پنج گنج حکیم نظامی است. قرار است که مخاطبین از طریق هنرهای مدرن و معاصر ایران، پنج گنج نظامی را بهتر درک کنند. البته این نمایشگاه قصد تصویرسازی از اشعار نظامی را ندارد ولی با اشعار و آثاری که قرار گرفتند در نهایت مخاطب درک بهتری از پنج گنج خواهد داشت.

وی ادامه داد: در واقع آثار هم به ترتیب تولید «پنج گنج» درست شده‌اند؛ یعنی مخزن‌الاسرار که اولین کتاب است،‌ خسرو و شیرین، لیلی و مجنون، هفت پیکر و اسکندرنامه.

مدیر موزه هنرهای معاصر تهران در رابطه با ایده برگزاری این نمایشگاهی بیان کرد: ستاد بزرگداشت نظامی تمام کشور را درگیر پروژه کرده است؛ درخواست کردند که موزه هم در این مجموعه باشد. موزه هم در حد خودش به این مجموعه پیوست. در این نمایشگاه، موزه بخشی از گنجینه خود را با عنوان پنج گنج به نمایش درآورده است.

آقایی در رابطه با جهانی بودن شخصیت‌هایی چون حکیم نظامی گنجوی بیان کرد: از یک زمانی به بعد شخصیت‌ها جهانی می‌شوند. برای مثال ما نمی‌توانیم بگوییم که حافظ، فقط شاعر ایرانی است؛ درسته است که ملیت او ایرانی است اما متعلق به همه جهان است.

کد

وی اضافه کرد: سیاست‌های کلان بزرگداشت نظامی بر این است که هرکسی در هر جا نکوداشت حکیم نظامی را گرفت، ‌محترم است و مورد اقبال ما نیز است. ما هم در ایران در حد توان خودمان این کار را می‌کنیم. در هرجایی از جهان نکوداشتی برای نظامی گرفته شود؛ حتماً ایران هم از آن استقبال می‌کند.

وی در انتها بیان کرد: این نمایشگاه تا 18 اردیبهشت‌ماه 1401 برقرار است و از علاقه‌مندان دعوت می‌کنیم تا از نمایشگاه «پنج گنج» بازدید کنند.

انتهای پیام
captcha