کد خبر: 4064712
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۱۷
آیت‌الله اعرافی در اختتامیه جشنواره هنرهای آسمانی:

مجلس و دولت به هنر قدسی و دینی توجه بیشتری کنند

مدیر حوزه‌های علمیه گفت: از مجلس و دولت خواستاریم در تدوین برنامه هفتم به مقوله هنر قدسی و آهی و دینی توجه بیشتری شود و در مدارس و دانشگاه ها نیز نیاز به حمایت افزون‌تر هستیم.

علیرضا اعرافیبه گزارش ایکنا به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت‌الله علیرضا اعرافی، امروز 26 خرداد در مراسم اختتامیه جشنواره هنرهای آسمانی که در سالن بیداری جامعه الزهرا(س) برگزار شد، ضمن اشاره به اعتصاب برخی افراد برای زندانی‌شدن طلاب و روحانیون در آذربایجان، گفت: تعدادی از رهبران دینی، روحانیون و طلاب از جمله آقای شیخ طالع در زندان هستند، این اعتراض به خاطر توهین به مقدسات بوده که از دولت جمهوری آذربایجان انتظار می‌رود به عواطف دینی مردم توجه کند و حوزه قم، ایران و امت اسلام انتظار عذرخواهی از جسارت به مقدسات را دارند.

وی افزود: همه بدانند، شخصیت‌های دینی گرچه برآمده از یک خطه در عالم اسلامند، اما متعلق به همه عالم اسلام هستند و ما انتظار داریم دولت آذربایجان اشکالات خود را برطرف کند و دوستان ما هم همراهی کنند، چرا که اینها ذخائر و آینده کشور آذربایجان و امت اسلام هستند.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه، ضمن تشکر از عوامل و دست‌اندرکاران جشنواره هنر آسمانی، بیان کرد: هنر، خلاقیت و تخیّل آزاد و ظرافت‌اندیشی و آمیخته با حس زیبایی است که به دلیل پیچیدگی ابعاد و اضلاع آن تعریف درستی از آن میسر نیست، بدون تردید هنر به معنای خاص قدرت ویژه تخیل و سطح باز پرواز بشر از خیال نقش مهمی دارد.

وی عنوان کرد: هنر با احساسات و عواطف انسانی آمیخته است و نقش مهمی در آن دارد و هنر یک امر وجودی شگفت‌انگیز و قابل تحسین است و وقتی به تحسین نهایی راه می‌یابد که به ارزش‌های دیگر گره بخورد و عقل و وحی بر آن حاکم باشد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، بیان کرد: هنر مانند سایر فعالیت‌های آدمی، وقتی به خط پایان ارزشگزاری می‌رسد که محتوا و هدف آن در پرتوی عقل باشد.

وی در بیان انواع هنر در منظر ارزش‌شناختی، افزود: هنر منحط و بی‌هدف که دارای اهداف شیطانی است و در برانگیختن شهوت و قدرت‌های شیطانی باشد، هنری پست است و ارزش والای ذاتی در پرتوی اهداف شیطانی است، هنر خنثی و بی‌تفاوت؛ هنری که اگرچه در خدمت اهریمن نیست، بلکه اهداف انسانی را نیز مد نظر ندارد و هنر سوم هم هنری است که سامان یافته است که در پرتو عقل و وحی و معطوف به آرمان‌ها و ارزش‌های انسانی است که این هنر هدفمند و متعهد و پسندیده است.

ارزش هنر به اخلاق است

آیت‌الله اعرافی هنر را یک ارزش وجود شناختی دانست و گفت: هنر، یک ارزش وجود شناختی است وقتی یک اثر ارزش‌های بالای ایثار را نشان دهد و اگر منظر جامع اخلاق و همه ارزش‌ها در نظر بگیریم هنر یک هنر متعالی می‌شود.

مدیر حوزه‌های علمیه، ارزش‌گزاری در طیف‌های هنر را دارای دو شاخص دانست و یادآوری کرد: یک شاخص شکلی و معطوف وجود شناختی که هر نوعی از اقسام هنرها باید ارزیابی شود اما گونه دوم ارزیابی محتوا و هدف است و امتداد بشر به سمت اهداف عالی انسانی است که باید مدنظر قرار گیرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با تأکید بر لزوم وجود هنر اسلامی در جامعه بیان کرد: هنر وقتی اسلامی می‌شود که تفاوت‌هایی با مطلق هنر داشته باشد که چند نظریه قابل ارائه است؛ هنر یعنی هنری که مسلمانان و در تاریخ تمدن دینی خلق شده باشد، مفهوم دیگر این است که در چهارچوب اخلاق اسلامی و فقه تولید شده، هنری که فراتر از چارچوب‌ها باشد و محتوای دین در قالب هنر که اشعار توحیدی جزء این مفهوم است، مفهوم سوم هنر اسلامی را می‌رساند و مفهوم چهارم هم هنری است که در جهت دین و تعالی آن باشد.

هنر با قید دینی مخاطبان زیادی در دنیا دارد

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه هنر اسلامی با قید حوزوی بودن دارای بار مضاعف می‌شود، گفت: وقتی هنر اسلامی اگر با قید حوزوی و انقلابی بودن همراه شود طبعا دارای بار مضاعفی بر آن مفهوم می‌شود که آن رعایت شئون و رسالت ما را می‌طلبد.

وی با بیان اینکه اگر بخواهیم هنرها، اسلامی‌تر و دینی‌تر شود، دارای شرایطی است، تاکید کرد: مهمترین شرایط آن، هنر جان سرشار از انگیزه الهی و ذهن مستعد و دریافت‌کننده معارف و علوم اسلامی است که اگر اینگونه باشد هنر اسلامی‌تر می‌شود. در تاریخ شیخ بهایی که یک فقیه، فیلسوف و دانشمند اسلامی بود با ذهنی مالامال از اندیشه‌های اسلامی و الهی برخوردار بوده و توانست خالق اثرهای هنری باشد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه، تصریح کرد: شما هنرمندان حوزوی باید پیشگامان و راهنمایان و راهبران خلق هنری باشید که در آن هم انگیزه‌های الهی و هم اندیشه و معارف اسلامی تجلی پیدا کند و در تمام عرصه‌هایی که ورود ما مجاز است باید ورود کنید.

وی، رسالت حوزه را خلق آثار هنری و راهبری هنر در ایران و جهان دانست و افزود: خلق آثار هنری و آسمانی و ورود در میدان‌های هنر متناسب با شرایط و ضوابط حوزوی است و راهبری جریان‌های هنری و رساندن به مقاصد حوزوی، نیاز به رشته، پژوهش، برنامه‌ریزی و تعامل قوی و اثربخش در ایران جهان را می‌خواهد.

آیت‌الله اعرافی در محور بعدی سخنرانی خود چند نکته از جمله، همراهی افراد متخصص در طرح جامع هنر در حوزه، منشور راهنما برای هنر در حوزه، شناسایی برجستگان هنری و مورد حمایت قرار دادن آنها، ضرورت پژوهش در حوزه هنری نمونه‌ای را تاکید کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به مخاطبان بی‌پایان هنرهای حوزوی در جهان گفت: اگر هنر قدسی و آسمانی تولید شود با استقبال آنها در جهان روبه‌رو خواهد شد، هنر و انقلاب اسلامی و هنر و جهاد تبیین باید با ابزار هنر انقلاب اسلامی را باید تبیین کنیم و به تمام جهانیان بشناسانیم.

ورود بانوان به هنر در خور تحسین است

 عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه ورود بانوان به هنر را مهم قلمداد کرد و گفت: ورود بانوان به هنر درخور تحسین است که می‌توان از آن بهره برد و در ایران و جهان این حضور را باید الگوسازی کرد.

آیت الله اعرافی با اشاره به سفر اخیر خود به واتیکان و دیدار با پاپ گفت: در گفت‌وگو با پاپ به چند موضوع موثر و کلان برای بشر معاصر اشاره کردم که اگر هنرهای ما بتواند به آن موضوعات جهان معاصر توجه کند به نظر کار بسیار پر اهمیتی خواهد بود که باید جریانات هنری به آن بپردازند که از تزلزل پایه‌های معنویت و اخلاق و مسائل دیگر جلوگیری خواهد کرد.

وی در پایان افزود: از مجلس و دولت خواستاریم در تدوین برنامه هفتم به مقوله هنر قدسی و آهی و دینی توجه بیشتری شود و در مدارس و دانشگاه ها نیز نیاز به حمایت افزون‌تر هستیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha