کد خبر: 4068517
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۷

کتاب «بازاندیشی عدالت اجتماعی» روانه بازار نشر شد

کتاب «بازاندیشی عدالت اجتماعی (چیستی، چرایی، قلمرو)» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی به همت مؤسسه بوستان کتاب منتشر شد.

کتاب «بازاندیشی عدالت اجتماعی» روانه بازار نشر شد

به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی مؤسسه بوستان کتاب، کتاب «بازاندیشی عدالت اجتماعی (چیستی، چرایی، قلمرو)» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی به همت مؤسسه بوستان کتاب در 256 صفحه به چاپ رسید.

تحقیق و نظریه‌پردازی در زمینه عدالت اجتماعی، میدان وسیعی از مسائل و موضوعات را دربر ‌می‌گیرد که برخی بر برخی دیگر، تقدم رتبی و منطقی دارند.

پژوهش حاضر معطوف به پاسخ به پاره‌ای پرسش‌های مهم مربوط به عدالت اجتماعی در رتبه سابق بر بحث در اصول عدالت و معیارها و مبناهای عدالت اجتماعی است. به تعبیر دیگر، در یک تقسیم‌بندی کلی، مباحث مربوط به عدالت اجتماعی را می‌توان به سه دسته چیستی، چرایی و چگونگی تقسیم کرد که از این میان، دو دسته اول در چارچوب تحقیق حاضر بررسی و واکاوی شده‌اند.

«بازاندیشی عدالت اجتماعی (چیستی، چرایی، قلمرو)» در چهار فصل سامان یافته است: فصل نخست که به چیستی عدالت اجتماعی می‌پردازد، پس از واکاوی برخی مباحث مربوط به مفهوم‌شناسی عدالت و جایگاه واقعی آن در نظریه‌پردازی عدالت به تبیین مراد از عدالت اجتماعی به‌ویژه نسبت آن با عدالت توزیعی و تطورات تاریخی می‌پردازد.

فصل دوم متمرکز بر چرایی و ضرورت عدالت اجتماعی و نظریه‌پردازی درباره تغییر آرایش مناسبات اجتماعی بر وفق هرگونه مدل و الگوی عادلانه است. ضرورت نظریه‌پردازی درباره عادلانه ساختن ساحت‌های مختلف حیات جمعی با انکارها و مخالفت‌هایی روبه‌رو است که در این فصل، درباره برخی از اصلی‌ترین ادله منکران آن بحث شده است. پاره‌ای از مخالفت‌ها و انکارها درون سنت لیبرالیسم شکل گرفته و پاره‌ای در فضای تفکر اسلامی و شریعت‌گرایی نشئت گرفته است؛ از این رو بخش چشمگیری از این فصل، به بررسی نسبت شریعت و نظریه‌پردازی عدالت اختصاص یافته است.

بحث چرایی و ضرورت عدالت اجتماعی، به‌طور طبیعی با مسئله نسبت ارزش عدالت و دیگر ارزش‌ها و فضایل اجتماعی پیوند می‌خورد؛ بنابراین فصل سوم کتاب حاضر به تبیین مراد از ارزش‌های اجتماعی و جایگاه عدالت و نسبت آن با دیگر ارزش‌های اجتماعی اختصاص دارد. در انتهای این فصل نیز به صورتی گذرا به جایگاه عدالت در میان فضایل جامعه سیاسی از منظر درون‌دینی پرداخته شده است.

فصل چهارم کتاب که در قالب نظریه‌ای با عنوان «نظریه ارزش اخلاقی فراگیر و خودبسنده عدالت» مطرح شده است، در واقع می‌کوشد اصلی‌ترین نکات مختار و موردپذیرش نویسنده را در دو مبحث مهم چیستی و چرایی عدالت اجتماعی تجمیع و در قالب یک نظریه منسجم عرضه کند. این نظریه مشتمل بر سه رکن مفهومی، ارزشی و موضوعی است که در فصل چهارم به این سه رکن پرداخته می‌شود.

در بخشی از این کتاب با عنوان «ادله مخالفان عدالت اجتماعی» می‌خوانیم:

«مخالفت با نظریه‌های عدالت اجتماعی و انواع ایده‌پردازی‌ها درباره عادلانه‌سازی مناسبات اجتماعی و توزیع عادلانه مواهب و خیرات و رفاه و مانند آن، گرچه قالب‌های متنوعی به خود گرفته است و صورت‌بندی استدلالی متفاوتی دارد، معمولاً متکی به درون‌مایه لیبرالیسم کلاسیک است و برای دفاع از ارزش‌های لیبرالی و صیانت از تلقی حداقلی از دولت و اختیارات آن و مخاطرات دخالت دولت در نظم طبیعی بازار آزاد، با هرگونه تصویری از عدالت اجتماعی مخالفت می‌شود.

برخی رویکردهای انتقادی به عدالت اجتماعی عبارتند از: بنیادگرایی اخلاقی و استبداد، بی‌معنا بودن عدالت اجتماعی، لفّاظی و غیرعملی بودن عدالت اجتماعی، تقدم ارزش نااخلاقی بر ارزش اخلاقی.

همچنین، علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی کتاب «بازاندیشی عدالت اجتماعی (چیستی، چرایی، قلمرو)» می‌توانند به نشانی اینترنتی www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha