کد خبر: 4068807
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۶
در مراسم جایزه کتاب سال مطرح شد:

پنج تولیدکننده کاغذ ایرانی حمایت می‌شوند/ نشر کتاب با سرمایه شخصی زیبنده نیست

آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی با حضور وزیر ارشاد و معاون فرهنگی وزیر برگزار شد.

آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

به گزارش ایکنا آیین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌و‌نهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور فرهنگی، مدیر‌عامل خانه کتاب و دبیر علمی جایزه کتاب سال ظهر امروز سه‌شنبه 14 تیر‌ماه در تالار رودکی برگزار شد.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تبریک روز قلم و تقدیر از عوامل برگزاری سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی، حوزه نشر را از حوزه‌های افتخار‌آمیز جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: حوزه نشر، کتاب و فرهنگ در طول عمر با برکت جمهوری اسلامی به بلوغ و رشدی خیره‌کننده رسیده است و با مقایسه اعداد و ارقام امروز این حوزه با سابق، شاهدیم که در بین کشورهای منطقه و حتی کل کشورها رتبه قابل‌قبولی داریم.

سالیانه بیش از صدهزار چاپ کتاب داریم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر اینکه در حوزه نشر و کتاب در منطقه از کشورهای برتر هستیم، تصریح کرد: سالیانه بیش از صدهزار چاپ کتاب داریم که تعداد زیادی از آن‌ها چاپ اولی هستند. علیرغم همه مشکلاتی که در صنعت نشر داریم، در همین نمایشگاه کتاب سی‌وسوم که حدود دو ماه از آن می‌گذرد، اعداد خوبی خلق شد و میزان فروش به 250 میلیارد تومان رسید، در حالی که در دوره قبل این عدد 90 میلیارد تومان بود.

اسماعیلی ادامه داد: در همین دوره و در راستای شعاری که دولت در موضوع عدالت فرهنگی پیش گرفته است، هم‌زمان با برگزاری حضوری، نمایشگاه مجازی هم برگزار کردیم که هم‌وطنان ما در دورترین نقطه کشور می‌توانستند با یک گوشی همراه وارد سامانه شوند، کتاب‌های خود را خریداری کنند و رایگان در منزل خود تحویل بگیرند. در نمایشگاه مجازی بهمن‌ یک میلیون و سیصدهزار جلد کتاب به هزار و 290 شهر و دو هزار و 700 روستا رسید.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه اعداد مهمی در حوزه کتاب و نشر خلق و کارهای بزرگی انجام شده؛ عنوان کرد: خدماتی برای بست موضوع نهضت کتابخوانی و حمایت از مولفین و ناشرین و زنجیره تولید کتاب از نویسندگان کتاب تا حلقه پایانی یعنی فروشگاه‌های کتاب هدف‌گذاری شده است. در یک برنامه متراکم در دولت قصد داریم از این مسیر از همه زنجیره‌ها و ایستگاهای فرایند نشر حمایت کنیم.

همراه افتتاح هر مجموعه فرهنگی یک باب کتابفروشی ایجاد شود

اسماعیلی با تاکید بر اینکه موضوع حمایت از آثار فرهنگی و چاپ کتاب و کتابخوانی در دستور کار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، تصریح کرد: امروز گسترش کتابخانه‌های عمومی با همین رویکرد اتفاق می‌افتد. طی همین پیش‌سفری که هفته گذشته به استان همدان داشتیم، نزدیک به هفتاد میلیارد تومان برای ارتقای وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان بودجه مصوب داشتیم. این کار مهمی است که دولت علی‌رغم همه مشکلاتی که در حوزه اقتصادی دارد، برای حوزه فرهنگ انجام می‌دهد.

آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به دوستان وزارتخانه هم عرض کردم در کنار هر مجموعه‌ای که در کشور افتتاح می‌شود، باید یک باب کتابفروشی افتتاح کنیم. امسال همچنین قرار است مصلی‌ها به‌صورت متمرکز از سوی وزارتخانه حمایت شوند و شرط حمایت از ساخت این مراکز را  توجه به دایر کردن اماکن فرهنگی از جمله ایجاد کتابخانه قرار داده‌ایم.

گسترش نهضت کتابخوانی در دستورکار وزارت ارشاد

اسماعیلی در بخش دیگر صحبت‌های خود ضمن بیان اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر مبنای فرمایش رهبر معظم انقلاب گسترش نهضت کتابخوانی را در دستور کار خود قرار داده است، اضافه کرد: این وزارتخانه خود را متعهد می‌‌داند در همه بخش‌ها از نهضت کتابخوانی حمایت کند تا این مسیر اعتلا پیدا کند و بازار آن پررونق شود.

تشکیل کارگروه حمایت از تولید کاغذ داخلی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه  از دایر شدن کارگروه حمایت از  تولید کاغذ داخلی با حضور معاون اول رئیس جمهور خبر داد و گفت: پنج مجموعه داخلی تولید کاغذ اکنون مورد حمایت قرار گرفتند. دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می‌کند تا به شعار راهبردی ملی شدن صنعت نشر که در ابتدای دولت از آن صحبت شده، جامه عمل بپوشاند.

نگاه وزارت ارشاد به فرهنگ جزیره‌ای نیست

 اسماعیلی ضمن تأکید بر اینکه نگاه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش‌های مختلف دیدگاه حمایتی و پشتیبانی کامل است، گفت: دولت، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس‌جمهور، همه خود را موظف به انجام ماموریت‌های فرهنگی خود به درستی می‌‌دانیم. امیدواریم با همکاری بخش‌های مختلف معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم این مسئولت فرهنگی را به درستی ایفا کنیم، زیرا نگاه ما در این وزارتخانه جزیره‌ای نیست و بلکه همه‌جانبه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تأکید بر اینکه سخنان من به معنای نفی مشکلات حوزه فرهنگ کتاب و نشر نیست، عنوان کرد: یاد گرفته‌ایم همیشه از امید صحبت کنیم و توانمان را مصروف حل مشکلات کنیم. عدالت فرهنگی؛ شعار و مبنای دستورالعمل دولت است و همه هنرمندان و اهالی فرهنگ در کل کشور باید خود را زیر چتر این حمایت همه‌جانبه احساس کنند.

رویدادی قابل اعتنا و آبرومند

یاسر احمد‌وند، معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این نشست ضمن تقدیر از برگزیدگان و دست‌اندکاران سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال، آن را رویدادی قابل اعتنا و آبرومند در جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت: یکی از تاریخ‌نویسان معاصر می‌گوید قرنی که بر ایران گذشت، قرنی بود که ایرانی‌ها با گاوآهن و خیش به آن وارد و با دانش هستی از آن خارج شدند و ما افتخار می‌کنیم جمهوری اسلامی ایران به برکت توجه به علم و دانش و عالم – که هنوز با جایگاه واقعی خود فاصله بسیار دارد- تولیدات و فعالیت‌های علمی پیشرفت قابل‌توجهی نسبت به سابق داشته است.

آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

هر فعالیتی بدون اتکا به کتاب و دانش مغلوب است

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه غیر از این هم نباید باشد، اضافه کرد: واقعیت تمدنی ما متصل به کتاب و دانش است و اگر فعالیت ما در حوزه فرهنگ یا هر زمینه دیگر با تکیه بر کتاب و دانش و عالمان نباشد، در مواجهه با دشمن مغلوب خواهیم بود. مثلا اگر در رسانه مغلوب شویم، به دلیل نداشتن اتصال و اتکا به کتاب و دانش است.

احمدوند در بخش دیگر صحبت‌های خود ضمن تبریک روز قلم، عنوان کرد: قلم مرحله اجمال در خلقت هستی است. امید‌وارم که اجمال دانش و دانش‌پژوهی در کشور منجر به تفصیل و گسترش بیشتر آن شود و جایگاه عالمان در تراز مناسب و درستی قرار گیرد. در همین راستا وظیفه دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این است که برای تکریم اهل علم و توسعه دانش و پژوهش فعالیت‌های بیشتری انجام دهد.

نشر کتاب با سرمایه شخصی زیبنده فرهنگ نیست

وی ادامه داد: برخی آثار اهالی قلم در شمارگان اندک و گاه با سرمایه شخصی منتشر می‌شود که زیبنده و جایگاه اصلی علم و پژوهش نیست. امید‌وارم بتوانیم در این زمینه فعالیت‌هایی انجام دهیم تا عالمان و کتاب در اندازه و جایگاه واقعی خود قرار بگیرند. همت و اهتمام دولت و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم این است که رتبه کتاب و کتابخوانی در کشور ارتقاء پیدا کند.

لزوم همراهی و هم‌‍افزایی جوایز ادبی با یکدیگر

حمید پارسانیا، دبیر علمی جایزه کتاب سال هم در این مراسم‌ با اشاره به اینکه برای داوری آثار سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال از طرف داوران حدود ۷۷ هزار ساعت وقت گذاشته شد، گفت: در نهایت ۵۷ اثر شایسته‌ تجلیل و ۲۰ اثر برگزیده انتخاب شد، که مراسم امروز به اهدای جوایز و تقدیر صاحبان آثار شایسته تجلیل اختصاص دارد.

آئین تجلیل از شایستگان تقدیر سی‌ونهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

پارسانیا با اشاره به اینکه فرهنگ وقتی به صورت تمدن بروز و ظهور پیدا می‌کند، در قالب کتاب معنا پیدا می‌کند، اضافه کرد: کسانی که با قلم مانوس و سازندگان فرهنگند و تجلیل از سازندگان فرهنگ تجلیل از زیست فردی انسان‌هاست.

دبیر علمی سی‌و‌نهمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران همچنین ضمن تأکید بر لزوم همراهی و هم‌افزایی جوایز ادبی با یکدیگر، اظهار کرد: تکثر جوایز ادبی در جای خود خوب است اما این‌ جوایز باید با یکدیگر همراه باشند تا همپوشانی‌ها کمتر باشد و شان و منزلت بیشتر جوایز حفظ شود.‌ امیدوارم تا سال آینده شاهد هماهنگی میان جوایز ادبی باشیم.

در پایان مراسم آثار شایسته تقدیر سی‌ونهمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر تجلیل شدند:

کلیات:
دانشنامه‌ها و فرهنگ‌ها:
- دانشنامۀ کتابداری و اطلاع‌رسانی، ویراست دوم، تألیف پوری سلطانی و شیفته سلطانی، تهران: فرهنگ معاصر، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۶۸۰ ص.

دانشنامه‌نگاری:
- دانشنامه و دانشنامه‌نگاری: تاریخچه، روش‌ها و نمونه‌ها، طراحی و تدوین محمدمنصور هاشمی و حسین خندق‌آبادی، زیرنظر غلامعلی حدادعادل، تهران: بنیاد دایره‌المعارف اسلامی؛ کتاب مرجع‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۸۸۰ ص.

روزنامه‌نگاری و تاریخ مطبوعات:
- تاریخ تحولات اجتماعی و روزنامه‌نگاری سیاسی در بروجرد ۱۳۳۲ـ۱۲۸۵، تألیف محمد گودرزی (ا. فرهیخته)، تهران: سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۳۸۰ ص.

نسخ خطی و تألیف:
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- ف‍ه‍رس‍ت ن‍س‍خ‌ خ‍طی سازمان اسناد و کتابخانۀ م‍ل‍ی جمهوری اسلامی‌ ایران، جلد ۱: از شمارۀ ۱۷۸۰۱ تا ۱۷۹۹۹، جلد ۲: از شمارۀ ۱۸۰۰۰ تا ۱۸۱۰۰، تألیف مریم تفضلی‌شادپور، تهران: سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی جمهوری اسلامی ایران، ۱۳۹۹، ۲ ج. 
- فهرست نسخه‌های خطی فارسی کتابخانۀ کنگره (آمریکا)، تألیف علی صفری‌آق‌قلعه، تهران: مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫بیست‌وچهار، ‏۳۱۶، ۷ ص.

ترجمه:

- فهرست نسخه‌های خطی فارسی کتابخانۀ آکادمی علوم مجارستان، تألیف بندیک پِری با همکاری مژده محمدی و میکلوش شارکوزی، ترجمۀ پریسا کرم‌رضایی با همکاری مژده محمدی، تهران: وزارت امور خارجه، ادارۀ چاپ و انتشارات‏‫، ‏۱۳۹۸، ‏۳۴۶ ص.
فلسفه و روان‌شناسی:

فلسفه غرب:
- پدیدارشناسی روح، تألیف گئورگ ویلهلم فریدریش هگل، ترجمۀ سیدمسعود حسینی و محمدمهدی اردبیلی، تهران: نی‏‫، ۱۳۹۹، ‫۶۸۸ ص.

منطق و تصحیح:
- قسطاس‌ الافکار فی ‌المنطق، تألیف شمس‌الدین سمرقندی، تصحیح اسدالله فلاحی، تهران: مؤسسۀ پژوهشی حکمت و فلسفه ایران‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۶۷۶، ۱۷ ص.

ترجمه:
- منطق یا فن اندیشیدن [مشهور به منطقِ پوررویال]: بر اساس ویراست پنجم (۱۶۸۳)، تألیف آنتوان آرنو و پی‌یر نیکول، ترجمۀ علیرضا اسدی، تهران: ققنوس‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۶۵۴ ص.

دین:
کلیات اسلام:
- صدرنامه: احوال و آثار آیت‌الله ‌العظمی سیدصدرالدین صدر (م ۱۳۷۳ق.) و فرزندش آیت‌الله سیدرضا صدر (م ۱۴۱۵ق.)، به‌اهتمام سیدباقر خسروشاهی، قم: مؤسسۀ کتاب‌شناسی شیعه، با همکاری مؤسسۀ فرهنگی ـ تحقیقاتی امام موسی صدر‏‫، ۱۳۹۹، ۲ ج.

علوم قرآنی:
- رابطۀ قرآن و کتاب مقدس: بررسی دیدگاه آنجلیکا نویورت، تألیف سیدحامد علیزاده‌موسوی، قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، ‏‫۱۳۹۹، ‫۳۴۰ ص.

حدیث و تصحیح
- الفوائد المکیه: شرح‌ الاستبصار، تألیف محمدامین الاسترآبادی، و تلیه حاشیه الاستبصار، تألیف محمدامین الاسترآبادی و محمد الاسترآبادی، تصحیح علی فاضلی، قم: ‏‫مرکز فقهی ائمۀ اطهار (علیهم‌السلام)‏‫، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۸۰۸ ص.

فقه و اصول:
- تحف ‌العقول فی علم ‌الاصول: تقریر ابحاث حسین وحید خراسانی، ج ۱، تألیف علی کرباسی، قم: مؤسسۀ تنظیم و نشر آثار حضرت‌ آیت‌الله وحید خراسانی؛ مدرسه امام باقر العلوم (علیه‌السلام)‏‫، ۱۳۹۹.

ادیان دیگر:
- دانشنامۀ فلسفۀ دین، ویراستۀ پل ادواردز و دونالد بورچرت، ترجمه، تألیف و تدوین انشاءالله رحمتی، تهران: سوفیا، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۷۶۰ ص.

علوم اجتماعی:
اقتصاد:
- اقتصاد روایی: چگونه داستان‌های ویروسی رخدادهای بزرگ اقتصادی را می‌سازند، تألیف رابرت شیلر، ترجمۀ سعید زرگریان، اصفهان: آموخته، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۴۱۶ ص.
زبان:
زبان‌های باستانی:
- فارسی باستان: کتیبه‌ها، واژه‌نامه، تألیف محمد حسن‌دوست، ویراستار علمی: چنگیز مولایی، تهران: فرهنگستان زبان و ادب فارسی، ‏‫۱۳۹۹، ۵۴۴ ص.

زبان‌شناسی:

- نگاهی به تاریخ معنی‌شناسی، تألیف کورش صفوی، تهران: علمی‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۵۲۰ ص.‏

علوم خالص:
کلیات و تاریخ علم:

- التشریح، تألیف محمود بن ‌مسعود عمادالدین‌شیرازی، تصحیح: محمدابراهیم ذاکر، تهران: مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، ۱۳۹۹، ۲ ج.

علوم کاربردی:
علوم پزشکی:
تألیف:

- مرجع دندانپزشکی نظامی، تألیف رضا فکرآزاد، تهران: دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی ایران؛ سازمان جهاد دانشگاهی تهران، ۱۳۹۹، ‏‫۵۲۶، ۳۷ ص.
 

ترجمه:
سه کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:

- فلسفۀ پزشکی مقدماتی: انسانی‌کردن پزشکی مدرن، تألیف جیمز مارکم، ترجمۀ پیروزه شهباز، فرشته محمدی‌زاده، علی نجارنژاد، پردیس نعمت‌اللهی، آذر نعیمی و مازیار نعیمی، تهران: لوح فکر‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۴۹۲ ص.
- ریه در فعالیت‌های بدنی و ورزش (سازگاری‌های پاتوفیزیولوژیکی و توانبخشی)، تألیف آنالیسا کوگو، متئو بونینی و پائولو اونوراتی، ترجمۀ مصطفی قانعی، حسین شیروانی، رضا سبزواری‌راد، تهران: تیمورزاده نوین، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۲۷۸ ص.

- تهویۀ مکانیکی پِیل ‌بِیم: کاربرد فیزیولوژیکی و بالینی، ویرایش ششم، تألیف جیمی کایرو، ترجمۀ معصوم خوش‌فطرت، امیر واحدیان‌عظیمی، مرضیه یوسفی و فرشید رحیمی‌بشر، تهران: آناطب‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۷۲۸ ص.
دامپزشکی:

دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- بیماری‌های دستگاه گوارش در اسب‌های ایران، تألیف فریدون رضازاده، تهران: سازمان جهاد دانشگاهی تهران، ۱۳۹۹، ۴۴۲ ص.
- فارماکولوژی کاربردی دام‌های کوچک، تألیف سیدمحمد فقیهی، تهران: سیمین، ۱۳۹۹، ۱۶۰۰ ص.

مهندسی برق:

- کنترل دیجیتال و غیرخطی، تألیف محمدعلی معصوم‌نیا، تهران: دانشگاه صنعتی شریف، ۱۳۹۹، ۴۹۴ ص.

مهندسی مواد و معدن:
-پوشش‌های نفوذی، تألیف محمود علی‌اف‌خضرایی، ویراستار: عبدالسلام کریم‌زاده، تهران: دانش‌بنیاد، ۱۳۹۹، ۷۸۲ ص.

مهندسی کشاورزی و دامپروری:
- اصلاح چوب و فرآورده‌های مرکب: روش‌های صنعتی و نوین، تألیف مریم قربانی، ساری: دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، ۱۳۹۹، ۷۰۸ ص.

هنر:
کلیات هنر:

- نگاه و نقاشی: منطق نگاه خیره، تألیف نورمن برایسون، ترجمۀ مهدی حبیب‌زاده، تهران: حرفۀ نویسنده، ۱۳۹۹، ۳۵۲ ص.

هنرهای تجسمی:
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- سطر مستور: تاریخ و سبک‌شناسی کوفی شرقی، تألیف مهدی صحراگرد، تهران: فرهنگستان هنر جمهوری اسلامی ایران؛ مشهد: بنیاد بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا (علیه‌السلام)، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۴۰۲ ص.
- فرش کاشان در سایه روشن تاریخ، تألیف شیرین صوراسرافیل، ترجمۀ سارا صفاتی، تهران: کتابسرای میردشتی؛ فرهنگسرای میردشتی‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۶۵۶ ص.
عکاسی:
- ‏‫تاریخ فرهنگی عکاسی، تألیف مری ‌وارنر مارین، ترجمۀ هادی آذری‌ازغندی، تایماز پورمحمد، نیلوفر سَرلَتی، نگین شیدوش، کیوان موسوی‌اقدم و مهران مهاجر، تهران‏‫: حرفۀ نویسنده‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۶۴۸ ص.

هنرهای نمایشی:
سه کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- فلسفه و تئاتر: یک دیباچه، تألیف ‏‫تام استرن، ‫ترجمۀ علی منصوری، تهران: بیدگل‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۳۲۰ ص.
- فلسفۀ فیلم‌نامه، تألیف تد نانیچلی، ترجمۀ احسان شاه‌قاسمی، تهران: علمی و فرهنگی‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫چهارده، ‏‫۴۶۸ ص.
- مدرنیسم در سینما: سینمای هنری اروپا (۱۹۵۰ـ۱۹۸۰)، تألیف آندراش ‌بالینت‌ کوواچ، ترجمۀ محمدرضا سهرابی، تهران: علمی و فرهنگی‏‫، ۱۳۹۹، بیست‌وهفت، ۶۷۸ ص.

معماری و شهرسازی:
تألیف:

- شهرسازی در مدار پیاده راهوری، تألیف مصطفی بهزادفر و کیومرث حبیبی، تهران: دانشگاه علم و صنعت ایران، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۷۸۰ ص.
ترجمه
- تاریخ طراحی داخلی از ۱۹۰۰، تألیف آن مسی، ترجمۀ حمیدرضا انصاری، تهران: سمت؛ پژوهشکدۀ تحقیق و توسعه علوم انسانی‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫پنج، ۳۰۴ ص.
موسیقی:
تألیف:

- سازشناسی کاربردی: سازهای موسیقی کلاسیک ایران، تألیف مجید کولیوند، تهران: نای و نی، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۱۵۲ ص.

ترجمه:
- درآمدی بر فلسفۀ موسیقی، تألیف رابرت‌ آگوستوس شارپ، ترجمۀ حسن خیاطی، تهران: بان‏‫، ۱۳۹۹، ۳۱۲ ص.

تربیت بدنی:
- کاربرد روان‌شناسی تربیتی در مربیگری ورزشکاران، تألیف جفری هوبر، ترجمۀ امیر دانا، گلین مهدی‌نژادگرجی، سحر محرابی‌پری، میترا مصلحی‌جویباری و رمضان حسن‌زاده، زیرنظر و به ویراستاری رمضان حسن‌زاده، تهران: ویرایش‏‫، ۱۳۹۹، سی‌ودو، ۵۱۲ ص.

ادبیات:
داستان بلند و رمان:

دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- بی‌نام پدر، نوشتۀ سیدمیثم موسویان، قم: کتاب جمکران‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۲۷۰ ص.
- ماه غمگین، ماه سرخ، نوشتۀ رضا جولایی، ویراستار: علی حسن‌آبادی، تهران: چشمه‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۱۶۴ ص.

مجموعه داستان‏:
دو کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- ساعت دنگی: مجموعه داستان کوتاه سه‌گانه، نوشتۀ محمداسماعیل حاجی‌علیان، تهران: سورۀ مهر‏‫، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۲۳۶ ص.
- قدیس دیوانه: مجموعه داستان، نوشتۀ احمدرضا امیری‌سامانی، ویراستار: سیدجواد موسوی، تهران: یارمند؛ نشر صاد‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۱۵۲ ص.

شعر بزرگسال (محاوره):
- ردّ زنجیرهای بازشده: مجموعۀ ترانه، سرودۀ سیدمهدی نقبایی، رشت: ریما، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۶۸ ص.

نقد ادبی:
تألیف:

- آلبر کامو در ایران، تألیف محمدرضا فارسیان و فاطمه قادری، مشهد: دانشگاه فردوسی مشهد‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۳۲۰ ص.

ترجمه:
- حدیث دیگران: شرق‌شناسی در برابر غرب‌شناسی (تصویرهای فرهنگی و ادبی ایران و فرانسه)، تألیف لیتیسیا نَنکت، ترجمۀ احیاء عمل‌صالح و منیژه عبدالهی، تهران: تمدن علمی، ‏‫۱۳۹۹، ‏‫۲۷۲ ص.

متون قدیم:
سه کتاب زیر به‌صورت مشترک انتخاب شدند:
- دیوان مولانا امیربهاءالدین برندق‌ خجندی، تصحیح: امید سُروری، تهران: تراث اسلامی‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۴۸۲ ص.
- مجمل ‌التواریخ و القصص، تصحیح اکبر نحوی، تهران: انتشارات دکتر محمود افشار؛ با همکاری سخن‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۹۰۷ ص.
- رسائل خواجو: ‏‫شمع و شمشیر، سراجیّه شمس و سحاب، نمد و بوریا، تألیف ‏‫خواجوی کرمانی، تصحیح و تعلیقات: محمد شادروی‌منش و محمود عابدی، ‏‫تهران: ‏‫مؤسسۀ پژوهشی میراث مکتوب، ‏‫۱۳۹۹، هشتادوپنج، ۳۵۷، ۶ ص.
داستان و رمان عربی:
- شیخ در محبس: رمانی براساس زندگی شیخ‌الرئیس بوعلی سینا، نوشتۀ یوسف زیدان، ترجمۀ علیرضا باقر، تهران: شایا، ۱۳۹۹، ۲۹۶ ص.
تاریخ و جغرافیا:
تاریخ:
تألیف:

- بازرگانی و اصناف پیشه‌‎ور در عهد صفوی، تألیف مهدی کیوانی، تهران: مرکز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی‏‫، مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی‏‫، ۱۳۹۹، ۲ ج، در یک مجلد (۶۹۵ ص).
تصحیح:
- سفرنامۀ ناصرخسرو: بر پایۀ کهن‌ترین نسخۀ موجود در کتابخانۀ لکهنو، به‌کوشش محمدرضا توکلی‌صابری، تهران: علمی و فرهنگی‏‫، ۱۳۹۹، ‏‫۵۹۲ ص.
کودک و نوجوان:
داستان تألیف کودک:

- ماهک و پارچه‌باف‌های کلینجا ملینجا، نوشتۀ اعظم سبحانیان، ویراستار: مجید محبوبی، تصویرگر: فرشته جعفری‌فرمند، مشهد: آستان قدس رضوی، شرکت به‌نشر، ۱۳۹۹، ۱۰۴ ص.
شعر نوجوان:
- سکوت به زبان مادری، سرودۀ مهدی مردانی، تصویرگر: سیدرسول آمالی، تهران: سورۀ مهر‏‫، ۱۳۹۹، ۵۲ ص.
داستان ترجمه نوجوان:
- شاگرد ته کلاس، نوشتۀ آنجالی‌ رئوف، ترجمۀ شهره نورصالحی، تهران: پیدایش، ۱۳۹۹، ۲۷۶ ص.
علوم انسانی نوجوان:
- سرگذشت استعمار، تألیف مهدی میرکیایی، تهران: سورۀ مهر، ۱۳۹۹، ۱۵ ج.
علوم و فنون کودک:
- علوم برای کودکان، تألیف مارگریت تیبرتی و دیگران، ترجمۀ مهناز عسگری، تهران: علمی و فرهنگی، کتاب‌های پرندۀ آبی، ۱۳۹۹، ۱۶ ج.
علوم و فنون نوجوان:
- دایره‌المعارف مصور شگفتی‌های فضا، تألیف کلایو گیفورد، ترجمۀ ذوالفقار دانشی‌نسب، تهران: سایان، ۱۳۹۹، ۲۰۰ ص.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :