کد خبر: 4075446
تاریخ انتشار: ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۷

همنوایی نی‌نوازان و شاعران عاشورایی در رثای امام حسین‌(ع) + فیلم

آئین «نای و نی»، همنوایی نی‌نوازان و شاعران عاشورایی در تالار کوثر سازمان صداوسیما به همت دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان صداوسیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایکنا، آئین «نای و نی» همنوایی نی‌نوازان و شاعران عاشورایی در تالار کوثر سازمان صداوسیما، ۱۱ مردادماه به همت دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان صداوسیما برگزار شد.

علیرضا قزوه، شاعر آیینی کشورمان در این برنامه بیان کرد: این دومین برنامه است که در دفتر شعر و موسیقی و سرود برگزار می‌شود. در این برنامه از سه پیشکسوت بزرگ موسیقی و شعر اساتید محمدعلی بهمنی، حسن ناهید و منوچهر غیور تجلیل می‌شود.

وی افزود: استاد بهمنی یکی از شاعران بی‌بدیل روزگار ما هستند که امیدوارم عمری طولانی‌ داشتند باشند و سایه‌‌شان بر سر فرهنگ و هنر ایران باشد.

رئیس دفتر شعر و موسیقی و سرود سازمان صداوسیما با بیان اینکه ساز نی همیشه در زندگی ما ایرانیان بوده و در زندگی ما درخشیده است و کسی از ما نیست که با ساز نی انس نداشته باشد، با هم‌نوایی ساز نی به خوانش شعری در رثای حضرت عبا عبدالحسین(ع) پرداخت. 

دنیا شیفته زبان فارسی است

بوری کریم‌اف، استاد دانشگاه مسکو و تاجیکستان با بیان اینکه من از اینکه در کشور خویش هستم خوشحالم و امیدوارم که شما هم تاجیکستان را کشور خود بدانید، ادامه داد: ایران شاهد هم‌نوایی شعر و موسیقی است. دنیا شیفته زبان فارسی است و ما با این زبان در تاجیکستان و در مجامع علمی جهان و نیز در ایران گفت‌وگو می‌کنیم.

کریم‌اف در ادامه به خوانش شعر پرداخت که با هم‌نوایی ساز نی همراه بود.

پیوند نی و ادبیات در ایران

علیرضا میرعلینقی، پژوهشگر حوزه موسیقی با بیان اینکه نی در ایران با ادبیات ما پیوند ‌خورده است، به تشریح ساز نی و نقش تاریخی آن پرداخت و گفت: نی تنها سازی هست که در تمام عرصه‌های موسیقایی و غیر موسیقایی نیز حضور داشته است. همچنین نی اولین سازی است که بشر ساخته است و الهام گرفته شده از دستگاه صوتی انسان است. ساز نی به انواع و اشکال مختلف ساخته می‌شود. این ساز همواره با همنوایی شعر فارسی همراه بود اما به این شکل کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.

شعرخوانی و نی‌نوازی در رثای امام حسین(ع)

در این برنامه شاعران محمدعلی بهمنی، عبدالجبار کاکایی، مصطفی محدثی خراسانی، مرتضی امیری اسفندقه، علیرضا قزوه، سید احمد شهریار، شاعر پاکستانی، محمد سعید میرزایی، نادر بختیاری، مسعود علوی، علی محمد مودب، رضا اسماعیلی، حسین اسرافیلی به همراه نوای نی اشعاری در رثای امام حسین(ع) خواندند.

نی‌نوازان حاضر در این مراسم عبارتند از: امیر سیاوش‌پور، حسین قاسم‌زاده، امیر آزاد، مرتضی صناعی، حسن علی‌تبار، سعید فهیمی، منوچهر قیوم، جمشید قلی‌پور، سیاوش اسدپور و حسین مشکان که در همراهی با شاعران کشور هم‌نوایی کردند.

در ادامه این برنامه از کتاب «روز وصال» نوشته بوری کریم‌اف رونمایی شد.

همچنین در انتهای آئین «نای و نی» از اساتید حسن ناهید و منوچهر غیور و محمدعلی بهمنی تجلیل شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha