کد خبر: 4078381
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۰
رئیس جمهور بیان کرد:

اصلاح الگوی کشاورزی و دامپروری منطبق با اقلیم کشور

رئیس جمهور در دومین جلسه نظارت ستادی بر فعالیت وزارتخانه‌ها، اصلاح الگوی کشاورزی و دامپروری منطبق بر تناسب نژادهای گیاهی و دامی با اقلیم کشورمان را از سیاست‌های دولت برشمرد.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در دومین جلسه نظارت ستادی بر فعالیت وزارتخانه‌ها، در جمع مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مهم‌ترین مأموریت وزارت جهاد کشاورزی، تأمین امنیت غذایی پایدار برای کشور است، گفت: وزارت جهادکشاورزی باید زمینه تأمین غذای سالم، با کیفیت، ارزان و با منشأ داخلی، را در کشور فراهم کند، لذا نقش این وزارتخانه در خودکفایی و امنیت غذایی کشور راهبردی و بسیار تعیین‌کننده است.

وی با بیان اینکه، تکمیل زنجیره ارزش در حوزه محصولات کشاورزی، جزو مهم‌ترین وظایف وزارت جهادکشاورزی است، اظهار کرد: این وزارتخانه باید زنجیره ارزش کالاهای اساسی را با اولویت گندم و دانه‌های روغنی و با هماهنگی بین حلقه‌های مختلف این زنجیره توسعه داده و گامی راهبردی در راستای استقلال و امنیت غذایی کشور بردارد.

رئیس جمهور خطاب به مدیران ارشد وزارت جهادکشاورزی، با تأکید بر فرآوری محصولات کشاورزی با هدف رونق صنایع تبدیلی و توسعه صادرات در این حوزه، به ظرفیت عظیم باغداری و اراضی کشاورزی و نیز تنوع اقلیمی کشور اشاره کرد.

وی با بیان اینکه با این ظرفیت بالا، روا نیست سهم کوچکی از بازار محصولات فرآوری‌شده دنیا در اختیار کشورمان باشد، افزود: توسعه صنایع تبدیلی و تکمیل زنجیره ارزش، مهم‌ترین پیش‌نیاز توسعه اقتصاد کشاورزی در کشور است که می‌تواند موجب توسعه اشتغال و افزایش درآمد خصوصا در مناطق روستایی شود.

حجت‌الاسلام رئیسی، وجود نعمت ۵۰ میلیون هکتاری مراتع را فرصتی مناسب برای تولید علوفه دام و توسعه دامپروری دانست و اصلاح الگوی کشاورزی و دامپروری منطبق بر تناسب نژادهای گیاهی و دامی با اقلیم کشورمان را از سیاست‌های دولت برشمرد.

وی دو اولویت راهبردی دیگر در حوزه کشاورزی را خودکفایی در تولید بذر و اصلاح الگوی مصرف آب دانست و گفت: امنیت غذایی پایدار در کشور در گرو خودکفایی در تولید بذر کشاورزی است که وزارت جهادکشاورزی باید به این مسئله اهتمام داشته باشد 

رئیس جمهور بیان کرد: همچنین اصلاح الگوی مصرف آب، با رایگان کردن آن برای کشاورزانی که از روش‌های نوین آبیاری از جمله آبیاری زیرسطحی استفاده می‌کنند، باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با تأکید بر ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای، توجه به تأمین دانه‌های روغنی در داخل و استفاده بهینه از ظرفیت بزرگ کشور در پنبه‌کاری، گفت: کشاورزی اساساً صنعتی اشتغال‌زا است و می‌تواند برای تحقق شعار سال به شکل دانش‌بنیان توسعه پیدا کند. اگر کشاورزی فعال شود، اقتصاد روستایی رشد می‌کند و با افزایش درآمد در روستا، مهاجرت روستاییان به شهرها متوقف می‌شود.

حجت‌الاسلام رئیسی با بیان اینکه دولت به دنبال افزایش صرفه اقتصادی کشاورزی برای روستاییان است، خرید تضمینی ۷ میلیون تن گندم به عنوان محصول استراتژیک در سال جاری را نشانه اعتماد متقابل میان دولت و کشاورزان دانست و گفت: ان‌شاءالله این اعتماد با پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان بیش از گذشته تقویت خواهد شد.

وی با اشاره به ضرورت صیانت از منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌ها و یادآوری مسئولیت‌ مهم وزارت جهادکشاورزی در این حوزه، تصریح کرد: هر گونه دست‌اندازی به منابع طبیعی، اراضی ملی و اراضی جنگلی کشور، خصوصا از سوی دستگاه‌ها و نهادها خط قرمز دولت مردمی است و وزارت جهادکشاروزی باید بدون تسامح و مماشات با متخلفان برخورد و از این ثروت ملی صیانت کند.

وی در ادامه، مسئولیت‌های وزارت جهادکشاورزی در حوزه حفظ سلامت و بهداشت محصولات کشاورزی را به مدیران ارشد این وزارتخانه گوشزد کرد و با اشاره به گزارش ارائه شده مبنی بر استقرار واحد کنترل کیفیت در همه گلخانه‌های بزرگ کشور و کنترل سموم به صورت هفتگی، گفت: حفظ سلامتی و بهداشت محصولات باغی، گلخانه‌ای و کشاورزی برای مصرف داخلی و صادرات جزء اصولِ اغماض‌ناپذیر دولت مردمی است و وزارت جهادکشاورزی در این زمینه مسئولیت بزرگی به عهده دارد.

حجت‌الاسلام رئیسی با تأکید بر ضرورت تدوین برنامه تحولی برای توسعه تولید و ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی، گفت: در تمام برنامه‌های تحولی، بعد از اراده و برنامه تحول، آنچه اهمیت دارد و به نوعی پیشران تحول محسوب می‌شود، نقش نیروی انسانی است. در توسعه کشاورزی باید نیروی انسانی تحول‌گرا، جوان، باانگیزه و متعهد مورد استفاده قرار گیرد تا ظرفیت‌های بزرگ کشور در حوزه کشاورزی فعلیت پیدا کند.

وی، با تأکید بر مشارکت مردم در تحول صنعت کشاورزی در کشور، اظهار کرد: وزارت جهادکشاورزی از ظرفیت عظیم مردمی در پیشبرد موفق برنامه‌های خود استفاده کند. همچنین دانشکده‌های کشاورزی با ورود فعالانه به برنامه‌های تحولی در حوزه کشاورزی، زمینه‌های گذر کامل از کشاورزی سنتی به کشاورزی مدرن را تسریع کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha