کد خبر: 4085541
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۸

بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در خصوص حملات سایبری ادعایی

جمهوری اسلامی ایران، جزء بزرگترین قربانیان حملات سایبری مخرب بوده که ازجمله آن‌ها می‌توان به مواردی چون حملات سایبری علیه شبکه توزیع سوخت، سامانه‌های بنادر و راه‌آهن و به ویژه حملات سایبری مخاطره آمیز علیه تأسیسات هسته‌ای اشاره کرد.

بیانیهبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، در پی طرح اتهامات بی‌اساس و انتساب دروغین حملات سایبری از سوی کشور آلبانی، بیانیه مرکز ملی فضای مجازی در مورد طرح اتهامات بی‌اساس به جمهوری اسلامی ایران در زمینه حملات سایبری ادعایی صادر شد.

در این بیانیه آمده است: «مرکز ملی فضای مجازی بدین‌وسیله اعلام می‌دارد جمهوری اسلامی ایران، جزء بزرگترین قربانیان حملات سایبری مخرب بوده که از جمله آن‌ها می‌توان به مواردی چون حملات سایبری علیه شبکه توزیع سوخت، سامانه‌های بنادر و راه‌آهن، سازمان‌های رسانه‌ای مانند صداوسیما، سامانه‌های مدیریت شهری و به ویژه حملات سایبری مخاطره آمیز علیه تأسیسات هسته‌ای اشاره کرد.

این حملات تماماً به دنبال ایجاد بی‌ثباتی، تضعیف نظم و امنیت عمومی و اخلال در فرآیند ارائه خدمات عمومی به مردم بوده است. علیرغم اینکه پس از طرح اتهامات بی‌اساس با جوسازی‌های سنگین سیاسی و رسانه‌ای مواجه هستیم، در مورد حوادث و حملات سایبری مخرب به زیرساخت‌های حیاتی کشورهای مستقل شاهد سکوت مرگبار مدعیان هستیم. بدین ‌وسیله رفتارهای دوگانه در قبال حملات سایبری به زیرساخت‌های حیاتی کشورها محکوم می‌شود و انتظار می‌رود کشورهای دیگر با واکنش‌های مناسب، این‌گونه اقدامات مخرب را محکوم کنند. جای تعجب آنکه این هجمه سیاسی و رسانه‌‌ای ازسوی کشورهایی صورت گرفته که خود میزبان مجرمان سایبری و گروه‌های تروریستی جنایتکار بوده که علناً با افتخار نقش و مسئولیت خود در اقدامات مخرب سایبری علیه ملت ایران را اعلام کرده‌ و به عهده گرفتند.

شواهد و قرائن بیانگر یک سناریوسازی سیاسی بین‌المللی با هدایت و راهبری کشورهایی است که خود دکترین و راهبرد تهاجمی سایبری دارند، برنامه‌های شنود عظیم در مقیاس جهانی تدارک دیده‌اند و امپراتوری هک و نفوذ ایجاد کرده‌ و اولین حمله سایبری را علیه تأسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز در سال‌های گذشته رقم‌ زده‌اند.

مرکز ملی فضای مجازی این اقدام را در چارچوب سناریوسازی با هدف تخریب وجهه بین‌المللی کشور، اعمال فشار و توجیه و زمینه ساز اقدامات یک جانبه ظالمانه و غیرقانونی ارزیابی می‌کند و این قبیل اقدامات را یک جریان‌سازی سیاسی مبتنی بر شواهد و ادعاهای ساختگی و جعلی می‌‌داند و بر این امر تأکید می‌کند که بر اساس هنجارهای بین‌المللی، انتساب هر عملی به دیگر کشورها باید بر اساس ادله کافی صورت پذیرد و در صورت بروز حوادث در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، کشورها باید همه اطلاعات مرتبط از جمله زمینه گسترده رویداد، چالش‌¬های انتساب در محیط فناوری اطلاعات و ماهیت و میزان پیامدها را مد نظر قرار دهند. همچنین، طیف گسترده‌ای از عوامل باید قبل از تعیین منشأ حوادث بررسی شود. این امر که تا کنون شواهد و ادله فنی و حقوقی کافی و معتبر از سوی کشورهای مدعی ارائه نشده، اعتبار ادعاهای آن‌ها را مخدوش می‌کند.

با توجه به اینکه در فضای سایبر این امکان وجود دارد که کشور یا گروه‌‌های ثالث حملات را به‌ صورت ساختگی و با آدرس دهی¬ دروغین به‌گونه‌ای صورت دهند که به کشور دیگری منتسب شود و همچنین، با عنایت به تجارب گذشته در مورد سناریوسازی‌‌های کشورهای متخاصم و گروه‌های معارض تحت حمایت آن‌ها، احتمال دست داشتن گروهک تروریستی منافقین و رژیم صهیونیستی در حملات سایبری وجود دارد. لذا روایت‌سازی‌های جعلی مذکور در چارچوب ایران‌هراسی سایبری و زمینه‌سازی برای اقدامات خصمانه سایبری و غیر سایبری ارزیابی می‌شود.

ضمن تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال پیگیری اهداف و استفاده‌های صلح‌‌آمیز در فضای سایبر و فناوری اطلاعات و ارتباطات از سوی همه کشورها است، اتهامات بی‌اساس علیه کشور در ارتباط با حملات سایبری ادعایی علیه کشور آلبانی را مردود دانسته و آمادگی خود را برای هماهنگی در مورد اعزام هیئت فنی جهت بررسی موضوع و تبادل اطلاعات فنی میان گروه‌های واکنش به حوادث سایبری (CERT) اعلام می‌‌کند.

این مرکز تشدید روند ایران‌هراسی سایبری از طریق انتساب‌های ساختگی و اتهامات بی‌اساس را قویاً محکوم می‌کند و از دستگاه‌های ذیربط انتظار دارد با اتخاذ رویکردی فعال و تدابیر مناسب در سطوح سیاسی، حقوقی، فنی و رسانه‌ای با این جریان مقابله کنند».

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha