کد خبر: 4118050
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۷
خسروپناه بیان کرد:

حکمی‌سازی علم، فناوری و فرهنگ در شورای عالی انقلاب فرهنگی

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه با بیان اینکه هدف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمی‌سازی علم، فناوری و فرهنگ است، گفت: زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکیمانه خواهیم داشت که عقلانیت و مشارکت نخبگانی و مردمی با هم به کار گرفته شود.

خسروپناهبه گزارش خبرنگار ایکنا، آئین تکریم و معارفه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی امروز ۹ بهمن‌ماه در محل تالار ایوان شمس برگزار شد.

حجت‌الاسلام عبدالحسین خسروپناه، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز طی سخنانی در این مراسم، اظهار کرد: اقدامات خوبی در حوزه‌های علم و فرهنگ در شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سال‌های اخیر انجام شده است. همه مسئولان کشور باید نسبت به جایگاه قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی باورمند باشند و صرفاً به لفظ آن اکتفا نکنیم.

وی افزود: هدف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکمی‌سازی علم، فناوری و فرهنگ است؛ یعنی پیوند حکمت با علم، پیوند حکمت با فناوری و پیوند حکمت و فرهنگ. وقتی سخن از حکمت می‌کنیم، علم، فناوری و فرهنگ باید مبتنی بر عقلانیت و با مشارکت حداکثری نخبگان باشد. علم و فرهنگ باید مبتنی بر نظریه‌پردازی باشند. گاهی دچار تفریط و افراط در این خصوص شده‌ایم. امثال ابن سینا و فارابی سنت حکمی علم را پایه‌گذاری کر‌ده‌اند که ما باید درس‌آموز آن باشیم.

وی بیان کرد: زمانی شورای عالی انقلاب فرهنگی حکیمانه را خواهیم داشت که به عقلانیت، مشارکت نخبگانی و مردمی، همگی با هم به کار گرفته شوند. غفلت از مشارکت توده‌های مردمی نیز ما را از حکمی‌سازی شورا باز می‌دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: از اندیشمندان کشور درخواست دارم در حوزه نظریه‌پردازی حکمی فرهنگی شامل حوزه‌های قرآنی، سینما، موسیقی و ... به ما کمک کنند. تربیت حفاظ قرآن و تولید آثار سینمایی به تنهایی کافی نیست بلکه باید اثر آن‌ها در زندگی اجتماعی مردم مشاهده شود.

خسروپناه تصریح کرد: نظارت بر تحقق اسنادی که براساس نظریه‌پردازی حکمی صورت گرفته در گروه همکاری دستگاه‌های مختلف در قرارگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در پایان اظهار کرد: اگر پیوند حکمت با علم، فناوری و فرهنگ را برقرار کنیم مورد لطف و عنایت خداوند متعال واقع خواهیم شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha