کد خبر: 4218984
تاریخ انتشار : ۰۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۹:۰۰

قرائت قرآن و طواف زائران ایرانی به نیابت از شهدای خدمت

زائران ایرانی بیت‌الله الحرام که از شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه ایشان غمگین و متأثر هستند، این روزها برای شادی روح شهدای خدمت در حرم امن الهی به قرائت قرآن و طواف نیابتی می‌پردازند.

قرائت قرآن و طواف زائران ایرانی در مکه به نیایت از شهدای خدمتبه گزارش ایکنا، شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه زمانی اتفاق افتاد که گروهی از زائران ایرانی مدینه قبل، در شهر پیامبر(ص) حضور داشتند.

زمانی که خبر سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان ایشان به ضیوف‌الرحمان رسید، زائران ایرانی در مدینه النبی(ص) بلافاصله دست دعا بالا بردند و با نذر ختم قرآن و ختم صلوات برای سلامتی ایشان و همراهانش دعا کردند؛ اما تقدیر الهی بر این بود که رئیس‌جمهور و همراهان ایشان، شهدای خدمت لقب بگیرند و یاد و خاطره آنها همیشه در خاطره ملت ایران جاودانه شود.

این روزها علاوه بر مدینه منوره، شهر مکه نیز شاهد حضور زائران کشورمان است که برای انجام مناسک حج به این شهر وارد شده‌اند، گرچه از شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه وی به شدت غمگین و ناراحت هستند.

زائران ایرانی برای شادی روح شهدای خدمت در حرم امن الهی به قرائت قرآن و طواف نیابتی می پردازند و یاد آنان را در سرزمین وحی و در جوار بیت‌الله الحرام گرامی می‌دارند.

اکبر علیزاده، 61 ساله که از استان تهران به حج تمتع امسال مشرف شده است، در گفت‌وگو با ایکنا در جوار خانه کعبه گفت: خبر شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه را در مدینه شنیدم. بسیار ناراحت و متأسف شدم. در آن روزهای اول برخی زائران هندی، لبنانی و پاکستانی با زبان ایما و اشاره با ما ارتباط برقرار کردند و شهادت رئیس‌جمهور را تسلیت گفتند.

وی گفت: در مدینه برای شهدای خدمت نماز لیلة الدفن(نماز وحشت) خواندم و از روزی که به مکه آمدم در جوار بیت‌الله‌الحرام برای مغفرت و شادی روح رئیس‌جمهور و هیئت همراه دعا می‌کنم و به نیابت از ایشان طواف انجام دادم.

قرائت قرآن و طواف زائران ایرانی در مکه به نیایت از شهدای خدمت

خانم رقیه خیاطی نیز که 52 سال سن دارد و از استان تهران به مراسم حج 1403 اعزام شده، ضمن ابراز ناراحتی از شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه گفت: به صورت گروهی یک جزء کامل قرآن را تلاوت و ثواب آن به روح شهدای خدمت هدیه کردیم.

نعمت‌الله اکبری 53 ساله از نیشابور که برای نخستین بار است به حج تمتع مشرف شده، بیان کرد: من نیز همچون سایر زائران از شهادت رئیس‌جمهور و شهدای خدمت بسیار ناراحت شدم و به نیت شهدای خدمت آیاتی از قرآن را تلاوت و طبق رهنمودهای روحانی و مدیر کاروان در طواف خانه خدا از این شهدا یاد کردم.

حسین اصغر شورگشتی 64 ساله و خانم عصمت شورگشتی 60 ساله یک زوج نیشابوری هستند که در پشت مقام حضرت ابراهیم(ع) در حال تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید بودند. این زوج نیشابوری که برای نخستین بار به خانه خدا مشرف شدند، با ابراز تسلیت شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه، تلاوت قرآن خود را به روح شهدای خدمت تقدیم کردند.

رسول صداقتی 50 ساله از خادمان حرم علی بن موسی الرضا(ع) از مشهد مقدس گفت: خبر سقوط بالگرد رئیس‌جمهور و هیئت همراه را در مدینه شنیدم. من و برخی اعضای کاروان بلافاصله برای سلامتی ایشان ختم صلوات و ختم قرآن نذر کردیم، اما تقدیر بر این بود که ایشان و همراهانشان از میان ما پر بکشند و دعوت حق را لبیک بگویند. زمانی که به مکه مکرمه آمدم، به نیابت از ایشان طواف خانه خدا به جا آوردم و برای شادی روح ایشان هم ختم قرآن و ختم صلوات برداشتم.

محمد نوری، 43 ساله از استان البرز است که امسال به نیابت از پدر مرحومشان عازم سرزمین وحی شده است. وی گفت: من در سال 1397 نیز در موسم حج تمتع حضور داشتم، اما پس از بازگشت بسیار حسرت خوردم که چرا نهایت استفاده را از این فضای معنوی نبردم، اما اکنون سعی می‌کنم با عبادت و راز و نیاز با خداوند و طواف خانه خدا و قرائت قرآن از این فرصت معنوی نهایت بهره را ببرم.

این زائر جوان که از استان البرز اعزام شده، همچون سایر ضیوف‌الرحمان خبر شهادت رئیس‌جمهور و هیئت همراه را یک شوک بزرگ دانست و گفت: من نیز مانند سایر زائران بسیار ناراحت شدم و افسوس خوردم، اما  بعد از شهادت ایشان برای شهدای خدمت نماز لیلة الدفن خواندم و در طواف خانه خدا نیز به یاد آنها بودم.

انتهای پیام
captcha