نظام سعودی با خانه خدا به عنوان منبع درآمد برخورد می‌کند
کد خبر: 4220474
تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۴۰۳ - ۲۲:۵۳
 عبدالملک بدرالدین الحوثی:

نظام سعودی با خانه خدا به عنوان منبع درآمد برخورد می‌کند

رهبر جنبش انصارالله یمن با انتقاد نسبت به نحوه تعامل نظام سعودی با مسئله حج، اعلام کرد که این نظام به خانه خدا به عنوان منبع درآمد می‌نگرد.

به گزارش ایکنا، مهر نوشت: عبدالملک بدرالدین الحوثی، رهبر جنبش انصارالله یمن در سخنانی ضمن تبریک آغاز ماه مبارک ذی الحجه به ملت یمن و امت اسلام اعلام کرد: مسلمانان به دلیل محدودیت‌ها، اقدامات و موانعی که نظام سعودی برای آنان ایجاد کرده است رنج بسیاری را در خصوص ادای فریضه حج متحمل می‌شوند.

 الحوثی افزود: نظام سعودی با فریضه حج تجارت می‌کند. این نظام هیچ حقی برای باج‌گیری از حجاج ندارد. هزینه‌های عوارضی که نظام سعودی در حق حجاج اعمال می‌کند، تنها باج‌گیری، سوء استفاده و درآمدی حرام است که نیازی به آن ندارد.

رهبر جنبش انصارالله یمن افزود: منابع درآمدی کلان و فراوان نفت برای نظام سعودی کافی نبوده و با خانه خدا به عنوان یک درآمد مالی برخورد می‌کند.

الحوثی ادامه داد: یمن همسایه حرمین شریفین است، اما با این وجود بیش‌تر یمنی‌ها مسئله حج را از نظر اقدامات، ترتیبات و هزینه مالی مسئله‌ای پیچیده می‌بینند. کسانی که خود را «خادم الحرمین» می‌نامند حرمین شریفین را برای دستیابی به اموال بسیار کلان و باج‌گیری از مردم مورد سوء استفاده قرار می‌دهند. نظام سعودی دیدگاه محدود مذهب وهابی را بر ادای فریضه حج تحمیل می‌کند.

وی افزود: رویکرد سیاسی نظام سعودی تمامی شعائر حج را در محدوده این رویکردها قرار می‌دهد؛ این رویکرد سیاسی نه برادری اسلامی را تقویت می‌کند و نه موضع اسلام نسبت به دشمنان امت را تثبیت می‌کند. نظام سعودی شماری از حجاج کشورهای مختلف را در حال ادای شعائر حج و حضور در سرزمین مقدس بازداشت کرده است.

الحوثی گفت: کنترل مکه به هیچ طرفی مشروعیت نمی‌بخشد که هر طور مایل بود اقدام کند. نظام سعودی مشروعیتی برای اعمال محدودیت و اقدامات ظالمانه و اشتباه خود ندارد؛ این اقدامات مانع از ادای فریضه حج از سوی بیش‌تر مسلمانان می‌شود.

وی افزود: محدودیت‌ها، اقدامات ظالمانه و خطرات امنیتی تحمیلی از سوی نظام سعودی همگی تحت عنوان «الصد عن المسجد الحرام» (ممانعت از زیارت مسجد الحرام و ورود به آن) قرار می‌گیرد. اگر شرایط برای ادای رکن حج در شرایطی به دور از پیچیدگی مهیا بود، اثر بسیار بزرگ‌تری در وضعیت مسلمانان در تمامی سطوح داشت.

الحوثی گفت: یکی از مسائل تأسف‌برانگیز در محافل امت اسلامی آن است که تأثیرپذیری از دیدگاه غرب در آن حاکم است؛ این در حالی است که این موضوع به هیچ وجه با هویت امت ما هم‌خوانی ندارد.

وی ادامه داد: اصول بزرگ، ارزش‌ها، اخلاق و هدف‌های مقدسِ هویتِ امت ما با دیدگاه غرب که ارزش‌ها و اخلاق را زیر پا می‌گذارد و انحرافات و فساد اخلاقی را قانونی می‌کند، انسجام ندارد.

الحوثی گفت: آمریکا خود را بزرگ‌ترین الگوی اجرای دیدگاه لیبرال غرب معرفی می‌کند؛ اما ما شاهد بربریت، سرکشی و جنایت این کشور هستیم. دشمن اسرائیلی خود را به عنوان الگوی دیدگاه غرب معرفی می‌کند، اما ما شاهد جنایت، سرکشی، فساد، ستم و وحشی‌گری آن هستیم. دیدگاه غرب دیدگاهی شایسته برای تکیه امت ما نیست و پذیرش آن در محافل اسلامی، امت ما را تسلیم سرکشان می‌کند.

انتهای پیام
captcha