آمار اجرای طرح‌های قرآنی آستان قدس رضوی طی سال گذشته
کد خبر: 4220933
تاریخ انتشار : ۲۲ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۴۲
حجت‌الاسلام میریان تشریح کرد

آمار اجرای طرح‌های قرآنی آستان قدس رضوی طی سال گذشته

مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی با اشاره به برگزاری فعالیت‌های قرآنی این آستان در مشهد و سراسر کشور در قالب دو طرح «من قرآن را دوست دارم» و «شمیم تلاوت رضوی» به ارائه آماری از عملکرد سال 1402 پرداخت.

آمار اجرایی طرح‌های قرآنی آستان قدس رضوی در سال گذشتهبه گزارش ایکنا به نقل از آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سیدمسعود میریان؛ مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی با اشاره به برگزاری دوره‌های آموزشی عمومی و تخصصی تفسیر و تدبر قرآن کریم این مرکز گفت: این دوره‌های آموزشی در قالب دو طرح «من قرآن را دوست دارم» و «شمیم تلاوت رضوی» به دو شکل مجازی و حضوری برگزار می‌شود و در سال گذشته، نزدیک به دو هزار نفر از آموزش‌های عمومی و تخصصی تفسیر و تدبر قرآن این مرکز استفاده کردند.
 
وی در تشریح روند برگزاری این دو طرح گفت: در قالب طرح «من قرآن را دوست دارم» دوره‌های آموزشی عمومی تفسیر قرآن به صورت خودآموز و مجازی برگزار شده و قرآن‌آموزان باید پس از مشاهده فایل‌های آموزشی حجت‌الاسلام محسن قرائتی (برگرفته از برنامه تفسیر نور) در سایت https://quranlove.quranrazavi.ir، نکات آموزشی را یادداشت کنند.

بهره‌مندی 800 نفر از دوره‌های تفسیری «من قرآن را دوست دارم»

میریان تصریح کرد: در سال 1402، 53 کلاس آموزشی در قالب این طرح برگزار شد و از این تعداد 39 کلاس ویژه بانوان و 14 کلاس ویژه آقایان بود که طی آن 800 فراگیر از آموزش‌های تفسیری این طرح بهره‌مند شدند، البته در پایان این دوره آموزشی، آزمونی برگزار شده و فراگیران با احتساب نمره 15، گواهی‌نامه پایان دوره را دریافت می‌کنند.
 
مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی ادامه داد: دوره‌های عمومی تفسیر قرآن در قالب طرح «شمیم تلاوت رضوی» نیز به دو صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود که در این طرح کلاس‌های حضوری در مساجد سطح شهر مشهد برگزار می‌شود؛ بر این اساس در ترم زمستان سال 1402، 39 کلاس آموزشی تفسیر به صورت حضوری و مجازی برگزار شد که طی آن 803 فراگیر از آموزش‌های این کلاس‌ها بهره‌مند شدند.

برگزاری دوره‌های مهارت‌های بیان تفسیر با مشارکت ستاد تفسیر قرآن قم

وی از برگزاری دوره‌های تفسیری ویژه مبلغان و طلاب خبر داد و گفت: دوره‌های تخصصی «مهارت‌های بیان تفسیر» در مشهد و هم‌چنین کلاس‌های تخصصی مهارت‌های «بیان تفسیر قرآن کریم» طی تفاهم‌نامه‌ای فی مابین مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی به عنوان مجری طرح و مرکز مدیریت حوزه‌ علمیه خراسان و ستاد تفسیر قرآن قم برگزار می‌شود که طی آن، مرکز حوزه علمیه، مبلغان و استادان علوم قرآنی و طلابی که موفق به گذراندن سطح دو حوزه شده‌اند برای شرکت در این دوره معرفی می‌کند و در ادامه ستاد تفسیر قم نیز استاد تفسیر به دوره‌های آموزشی تفسیر را به مشهد اعزام کرده و مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی نیز هزینه‌های اجرای این طرح را عهده‌دار خواهد بود و کلاس‌های این دوره نیز در مؤسسه افق نور دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می‌شود.
 
میریان با بیان اینکه دوره‌های آموزشی مهارت‌های بیان تفسیر قرآن به صورت مقدماتی، تکمیلی و عالی در حال برگزاری است، تأکید کرد: هر دوره آموزشی شامل مراحل مختلف است و استادان این دوره‌های آموزشی از ستاد تفسیر قم، به مشهد اعزام می‌شوند و بعد از پایان دوره‌های مقدماتی، فراگیران به مرحله تکمیلی راه می‌یابند که بعد از گذراندن مرحله تکمیلی از فراگیران آزمونی گرفته می‌شود و افرادی که نمره قبولی را در این مرحله دریافت کرده باشند به دوره تربیت مدرس تفسیر قرآن که برگزاری آن یکسال به طول می‌انجامد، راه می‌یابند.
 
وی با اشاره به اینکه شیوه‌های بیان تفسیر، روش‌های انتقال مفاهیم قرآن به کودکان، روش برداشت از آیات و جریان‌شناسی از جمله سرفصل‌های دوره‌های آموزشی «مهارت‌های بیان تفسیر» است، اظهار داشت: سال گذشته 10 دوره آموزشی مقدماتی و یک دوره آموزشی تکمیلی تفسیر قرآن کریم برگزار شد که 351 نفر در آن شرکت داشتند و از این تعداد 332 نفر موفق به اخذ گواهی‌نامه شدند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، اولین دوره عالی تفسیر قرآن در سال جاری برگزار خواهد شد. 
 
مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی در بخش دیگر به فعالیت کانون خادمیاران قرآن اشاره کرد و گفت: کانون خادمیاران قرآنی از کانون‌های ۱۹گانه خدمت رضوی است که در حال حاضر سه هزار و 871 خادمیار قرآنی در آن مشغول به خدمت هستند و از این تعداد، یک‌هزار و327 خادمیار مرد و دو‌هزار و 546 خادمیار، بانو هستند.

خادمیاران قرآنی؛ بازوان اجرایی طرح‌های قرآنی آستان قدس رضوی 

میریان از خادمیاران قرآنی به عنوان بازوان اجرایی طرح‌های مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی یاد کرد و افزود: کانون خادمیاران قرآنی همزمان با تأسیس مرکز قرآن آستان قدس رضوی در سال ۹۶ آغاز به کار کرده و پذیرای فعالان و کارشناسان قرآنی است که در عرصه گوناگون فعالیت‌های قرآنی آمادگی خود را برای خدمت اعلام می‌کنند. خادمیاران قرآنی در طول هفته شش ساعت از زمان و اوقات خود را وقف خدمت در ساحت رضوی و صرف امور قرآنی می‌کنند. 
 
وی افزود: برای این افراد، مصادیق مختلف خدمتی در قالب آموزش مفاهیم قرآنی، برگزاری جلسات و مسابقات قرآنی در محلات مناطق و شهرستان‌های کم‌بضاعت و‌ محروم، تلاوت مجلسی قرآن در برنامه‌ها و مراسم، آموزش تواشیح و همخوانی، روایتگری قصه‌های قرآنی، مربیگری مهدالرّضا(ع)، مربی پشتیبان طرح «من قرآن را دوست دارم» و فعالیت‌های ابلاغی ابتکاری عرصه قرآنی تعریف شده است که البته برگزاری کرسی‌های تلاوت رضوی و محافل انس با قرآن از جمله مهم‌ترین اقدامات آنهاست.
 
مدیر مرکز امور قرآنی آستان قدس رضوی به اقدامات صورت گرفته از سوی این کانون در مناسبت‌های خرداد اشاره کرد و گفت: به مناسبت سالگرد رحلت حضرت امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد و گرامیداشت شهدای خدمت با همکاری خادمیاران قرآنی و کانون‌های خادمیاری قرآن کرسی‌های تلاوت رضوی در شهرستان درگز، بقعه‌ متبرکه امامزاده احمد(ع) شیرمرد، شهرکرد، قوچان، روستاهای دوغایی، هفتخانه، تکمار، امامزاده سیدحسن بن موسی کاظم در میرآباد از توابع شهرستان خلیل‌آباد برگزار شدند. قرائت آیات دلنشین قرآن، مرثیه‌سرایی، پرچم‌گردانی پرچم متبرک رضوی، قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی از جمله برنامه‌های این مراسم بود.
 
وی در پایان یادآور شد: خادمیاران قرآنی افزون بر معرفی طرح‌هایی همچون «شمیم تلاوت رضوی»، «من قرآن را دوست دارم» و  دوره‌های آموزشی مهدالرضا، تاکنون موفق شده‌اند با شناسایی، جذب و به کارگیری قاریان و فعالان قرآنی علوم و معارف به عنوان اساتید و مربیان قرآنی، بیش از 432 کرسی تلاوت قرآن را در سراسر کشور برگزار کنند.
انتهای پیام
captcha