کد خبر: 1444108
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۳ - ۰۶:۰۸
مصطفی‌پور خبر داد:
گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از صدور کارت ویژه فعالان قرآنی کشور در تمامی شعب این بانک به موجب تفاهم‌نامه با اتحادیه مؤسسات مردمی ـ قرآنی سراسر کشور خبر داد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، غلامرضا مصطفی‌پور، مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در هفتمین هم‌اندیشی مدیران عامل اتحادیه مؤسسات مردمی ـ قرآنی سراسر کشور که روز گذشته، ششم شهریور در یکی از سالن‌های مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد، اظهار کرد: 30 سال از بانکداری بدون ربا یعنی از سال 1363 تا 1393 می‌گذرد و چهار روز دیگر تصویب قانون عملیات بانکداری اسلامی بدون ربا است و این حرکت ارزشمندی بود که در دنیا صورت گرفت.

وی افزود: برای اولین بار ادبیات بانکداری بدون ربا در ایران شکل گرفت، هرچند نقدهایی هم بر آن وارد است.

مصطفی‌پور با تأکید بر اینکه مطلقاً در این بانک بحث سود چه در فرآیند فعالیت‌های سپرده‌ای و وامی این بانک نیست، ادامه داد: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران از سال 1386 به عنوان اولین بانک قرض‌الحسنه در کشور و پس از آن بانک قرض‌الحسنه رسالت راه‌اندازی شد.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اظهار کرد: فعالیت‌های این بانک در قالب قرض‌الحسنه و پس‌انداز قرض‌الحسنه است و تنها تسهیلات، قر‌ض‌الحسنه است که به متقاضیان پرداخت و با کارمزد 4 درصد دریافت می‌شود و بانک کمتر از 80 درصد را از محل کارمزد وام قرض‌الحسنه‌اش دریافت می‌کند.

بانک قرض‌الحسنه مهر به بانک مرکزی قرضی ندارد

این مسئول با اشاره به اینکه این بانک به بانک مرکزی قرضی ندارد، گفت: این به برکت تسهیلات قرض‌الحسنه است همانطور که خداوند در آیه 245، سوره بقره فرموده‌اند «یُقرِضُ الله قَرْضاً حَسَناً فَیُضاعِفَهُ لَهُ» و این بانک وام ازدواج 150 هزار نفر را برعهده گرفته است.

وی با اشاره به تفاهم‌نامه منعقد شده بین این بانک و اتحادیه مؤسسات مردمی ـ قرآن کشور با هدف سهولت خدمات‌دهی بهتر به فعالان قرآنی، بیان کرد: سرفصل‌ها یا کدهای 114 برای اشخاص حقیقی و کد 14 برای اشخاص حقوقی(کسی که شماره ثبت داشته باشد) اختصاص یافته است.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ادامه داد: پس از آن کارتی عکس‌دار با عنوان «کارت ویژه فعالان قرآنی کشور» به همراه مشخصات فرد لوگوی بانک، اتحادیه استان و مؤسسه مربوطه برای مصارف گوناگون چون استفاده از وسایل نقلیه عمومی، کارت اعتباری و... صادر می‌شود.

موفقیت یک بانک به قدرت جذب منابعش است

وی تأکید کرد: مانده حساب در عرض سه ماه معدل‌گیری می‌شود و 10 درصد آن در اختیار اتحادیه، مؤسسه و یا فردی که از سوی اتحادیه معرفی شده باشد قرار می‌گیرد.

مصطفی‌پور خواستار برگزاری جلسات درون استانی جهت آشنایی مدیرعامل اتحادیه استان‌ها با مدیر شعبه بانک قرض‌الحسنه در هر استان برای رفع هرچه سریع‌تر مشکلات پیش‌آمده شد و تأکید کرد: حدود دو الی سه ماه از زمان انعقاد تفاهم‌نامه می‌گذرد و کپی نسخه‌ای از آن به شعب استان‌ها فرستاده شده و در صورتی که هنوز مؤسسات در سطح استان‌ها با مشکل روبرو هستند شاید از نحوه فرآیندی است که دنبال می‌کنند.

وی در پایان ادامه داد: موفقیت یک بانک به قدرت جذب منابعش است لذا باید تلاش و برنامه‌ریزی برای جذب منابع انجام دهیم تا مصارف داشته باشیم.

در پایان هر یک از مدیران عامل اتحادیه مؤسسات استانی مشکلات خود را در زمینه دریافت تسهیلات با مدیرعامل بانک قرض الحسنه مهر ایران مطرح کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: