کد خبر: 1451748
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۱

منشور اخلاقی فضای مجازی تدوین می‌شود

گروه فضای مجازی: کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی در راستای ارتقای بینش و منش اخلاقی فضای مجازی مرامنامه اخلاقی فضای مجازی را تدوین می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) به نقل از روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، عزیز نجف‌پور، دبیر کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی با اعلام این خبر گفت: علی رغم آن که اغلب مردم از ملاحظات اخلاقی به صورت عام آگاهی دارند، اما در مواجهه با شرایط خاص و جدید در تشخیص اینکه در مصادیق خاص باید چگونه  رفتار کرد، به کمک نیاز  دارند.
وی افزود: چالش‌های ارزشی جدید، نیاز جدی به درک درستی از موضوع‌های اخلاقی در قبال شرایط خاص ایجاب می‌کند که متأسفانه در فضای مجازی چندان واکاوی، تنظیم و تبیین نشده است. به این جهت به منشور اخلاقی یا مرام‌نامه‌های اخلاقی یا کدهای اخلاقی نیاز است که به عنوان مبنای عملکرد هنجاری در فضای مجازی بطور جزئی و به تفصیل  برای افراد مختلف متناسب با نقش آنها و درموقعیت‌های مختلف تهیه و اعلام شود.
نجف‌پور با اشاره به چیستی کد اخلاقی اظهار کرد: کد اخلاقی بطور عام ترجمه code of ethics است که با دو کاربرد «منشور اخلاقی سازمان» و «عهدنامه اخلاقی صاحبان مشاغل» استفاده می‌شود. اصطلاح جدید دیگر، «سند اخلاقی» است که در وجهی از آن مسئولیت‌های اخلاقی سازمان در قبال عناصرمحیط مانند کارکنان، مشتریان، تأمین‌کنندگان، رقبا، رسانه‌های گروهی و در وجه دیگر آن منابع انسانی مانند مدیران، مهندسان، کارشناسان، کارگران مورد توجه قرار می‌گیرند.
وی به تشریح کدهای اخلاقی پرداخت و تصریح کرد: کدهای اخلاقی با ارزش‌های اخلاقی متفاوتند. به عبارت دیگر ارزش‌های اخلاقی اصولی عام و کلی هستند که به روز آنها را در کدهای اخلاقی می‌توان یافت. برای مثال، صداقت، امانتداری و رازداری که اصولی ارزشی‌اند، در کدهای اخلاقی به شکل امانت‌داری در قبال کارکنان یا رازداری مشتریان ظهور می‌یابد.
به گفته وی، در ارزش‌های اخلاقی نوعی کلی‌گویی دیده می‌شود، در حالی که کدهای اخلاقی قابل اجرا و قابل سنجش می‌باشند.
نجف‌پور در توصیف اهمیت این کار تأکید کرد: مسائل ارزشی بسیاری که به صورت آشکار و نهان در فضای مجازی و در کارکردهای مختلف آن وجود دارد نیاز به تهیه این کدهای اخلاقی را متناسب با شرایط فضای مجازی بسیار مهم ساخته است. این امر وقتی خود را در کشور ما بسیار جدی‌تر نشان می دهد که ارزش‌های اسلامی ستون اصلی نظام ارزشی ما به حساب می‌آید که بدون لحاظ آن رفتارهای هنجاری ما اعتبار خود را از دست می‌دهند. به همین جهت نیاز است که مرام‌نامه‌ای متناسب با فرهنگ اسلامی- ایرانی تهیه شود تا مبنای رفتارمان را روشن کند.
وی بیان کرد: این طرح به واکاوی انواع فعالیت در فضای مجازی و دست‌اندرکاران هر نوع فعالیت و دستورالعمل‌های اخلاقی هریک متناسب با شرایط مختلف می‌پردازد که خود می‌تواند به برطرف کردن ابهام‌های موجود در این زمینه کمک اساسی کند.
نجف‌پورتصریح کرد: بدیهی است صرف تعیین مرام‌نامه‌های اخلاقی نیز کافی نیست بلکه ضرورت دارد برنامه‌هایی برای بسط و تعمیق این ارزش‌ها در جامعه ارائه و راهکارهایی برای اجرایی شدن آن عرضه کرد که این طرح سعی دارد پشتوانه‌های حقوقی و جزایی برای اجرایی شدن آن نیز ارائه و راهکارهایی نیز برای بسط ارزش‌های اخلاقی در فضای مجازی پیشنهاد کند تا در فرآیند اجرایی‌شدن قرار گیرد.
دبیر کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی با توجه به مطالبه جدی اخلاق در میان مردم، که خصوصا در سال‌های گذشته نمود بیشتری یافته است، ابراز امیدواری کرد که منشور اخلاقی فضای مجازی با استقبال کاربران این فضا مواجه خواهد شد.
وی در پایان از صاحب‌نظران این حوزه در خواست کرد تا نظرات خود را در باب منشوراخلاقی فضای مجازی هم قبل از انتشار پیش‌نویس و هم پس از انتشار آن، در اختیار مرکز ملی فضای مجازی کشور قراردهند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha