معرفی برخی از شبكه های ماهواره ای شيعه
کد خبر: 1915147
تاریخ انتشار : ۱۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ - ۱۰:۰۶
بيش از بيست وپنج شبكه ماهواره ای شيعی وجود دارد

معرفی برخی از شبكه های ماهواره ای شيعه

گروه بين الملل: امروزه با پيشرفت تكنولوژی و عصر ارتباطات شبكه های ماهواره ای در صدر اين عرصه می باشند كه جهان اسلام از اين غافله عقب نمانده و مثل ساير كشورهای غربی دراين عرصه گام برداشت.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)، دربين اين همه شبكه های ماهواره ای بسيار زياد، شبكه هايی كه حامل پرچم های اصلاح وتفكرات اسلامی هستند ظهور كردند، كه توانسته اند با مضامينی از قرآن مجيد وسنت پيامبر خدا و عترت اهل بيت، مردم را جذب كنند، از آنجا كه مسلمانان جهان به دو مذهب شيعه وسنی تقسيم می شوند، هر كدام برای گسترش مذهب خود به ايجاد شبكه های ماهواره ای روی آورده وعرصه رسانه را تا جای ممكن پر كردند، كه در اين وسط بيينده دچار سر در گمی می شود، از اين رو مسوليت رسانه ای كه بر دوش داريم بر اين صدد آمديم كه به معرفی شبكه های ماهواره ای شيعی ميان رو بپردازيم.
شبكه الفرات عراق: اين كانال در پی حقيقت شفاف و گويا و همچنين صداقت برای شيعيان عرب زبان تاسيس شد .الفرات خط مشی خود را بر روی اصالت و اعتدال رسم كرده و توجه به امور سياسی و دينی، فرهنگی واجتماعی، اقتصادی و ورزشی را از مسوليتهای اين شبكه می داند.
اين كانال ملت عراق را با همه ی جناح ها و گروه های قومی، اديان و عقايد و همچنين ملتهای اسلامی را مخاطب خود می شمارد.
الفرات برای خبر رسانی به مخاطبين خود، سرعت وشفافيت خبر را از موفقيتهای رسانه ای می داند و بخصوص مراسم دينی ومذهبی را بی درنگ برای مشتاقان شيعه جهان پخش می كند .
اين شبكه فعاليت های خود را در سال 2003 بعد از سقوط صدام شروع كرد كه ازطرف مجلس اعلای اسلامی عراق توسط الحكيم حمايت می شود.
شبكه السلام : شبكه السلام توسط آيت ا... سيد حسين صدر تاسيس و راه اندازی شد و شعار خود را صلح ملتها قرار داد اين كانال بعد از سقوط صدام توسط آمريكا در سال 2003 ازطريق راديو بر موجهای FM AM پخش می شد بعدها توانست شبكه خود را از طريق آنتن پخش كند، در تاريخ 9/5/2006 پخش ماهواره ای خود را با برنامه های مختلفی كه از توليد خود شبكه بود شروع كرد.
برنامه هايی كه اين شبكه توليد می كند، برنامه های زنده خبری، سياسی، فرهنگی، دينی، اجتماعی وهمچنين كودك می باشد.اين شبكه دو استديو كه يكی از آنها بزرگ برای برنامه ها و ديگری مختص اخبار دارد كه هردوی آنها مجهزبه دستگاه های پيشرفته هستند. السلام از گروه های مختلفی مانند گروه خبر، توليد، معارف، گزارشگران، فيلمبرداران، امور اداری ومالی وسايت كامپيوتری تشكيل شده ومدير آن آقای مهندس احمد العامری می باشد.
دفاتر اين شبكه در همه استانهای عراق وجود دارد.
خط مشی اين كانال ماهواره ای را اعتدال در دين وسياست دانسته وخروج از اين خط مشی را افراط می داند.
المنار: در سال 1991 تاسيس شد واز طريق آنتن برنامه های خود را پخش كرد وبعدها در سال 2000 برروی ماهواره رفت وتوانست مخاطبين زيادی از جهان عرب وهمچنين مسلمانان جهان را جذب خود كند.
اين كانال توسط حزب ا... لبنان حمايت می شود وپخش خود را از بيروت می فرستد، هدف خود را توحيد مسلمانان و كشورهای عرب منطقه دانسته و فردايی بهتر را برای نسلهای بعدی جامعه عربی و اسلامی ترسيم نموده است.
ارزشهای انسانی وحقوق بشر كه شعار اديان الهی است را سر پيشه خود كرده واز اين ارزشهای دينی، محوری را برای گفتگو ميان اديان برگزيده كه همه اين اهداف از سياستهای اين شبكه ماهواره ای است.
المنارعضو اتحاديه رسانهاای عرب می باشد كه تابع قوانين اين اتحاديه و قوانين بين المللی است واز هرگونه شگردهای مغرضانه كه باعث بهم زدن جامعه شود دوری می كند، برنامه های خود را با بی طرفی توليد كرده و عدالت را عامل مهم اين شبكه می داند.
الكوثر: شبكه ای است به زبان عربی كه در سال 1980 به نام شبكه جهانی سحر تاسيس شد ومدت پخش برنامه های آن بمدت يك ساعت از طريق شبكه سحر بود، بعدها توانست گسترش پيدا كند واز شبكه سحر جدا شود و خود شبكه ماهوارهای مستقل تاسيس كند كه در حال حاضر پخش برنامه های آن تا بيست ساعت رسيده وبينندگان بسياری را در كشور های عربی جذب كرده است، اين شبكه از تهران برای مردم عرب زبان شيعه در تمام جهان پخش می شود.
هدف اصلی اين كانال گسترش تفكرات اسلام ناب محمدی واهل بيت معصومين است، كه از طريق برنامه های متنوع آن صورت می گيرد. الكوثر توانسته در زمينه های بسياری فعاليت كند كه از جمله آنها انسانيت ومعرفت، دينی ومذهبی و اجتماعی وفكری می باشد.
ازجمله اهداف ديگر اين شبكه دعوت مسلمانان جهان به اتحاد وانسجام ميان آنها می باشد همانطور كه در قرآن مجيد بيان شده است.اين شبكه هر روز پخش خود را از ساعت 03:00 بامداد شروع كرده و در ساعت 23:00 شب به پايان می رساند.
شبكه جهانی ثقلين: اين شبكه از طرف مجمع جهانی اهل بيت (ع) تاسيس شده و از اهداف والايی بر خوردار می باشد، مسؤليت آنها پيوند ميان تمامی شيعيان جهان است، اين شبكه به زبانهای مختلفی برنامه توليد می كند.
الثقلين به زبان عربی پخش می شود و به منظور شناسايی اسلام و مكتب اهل بيت تمام موضوعات را بر مبنای سيره نبوی و ائمه اطهار (ع) ارائه می دهد.
مجمع جهانی اهل بيت در سال گذشته يش از 350 جلد كتاب‌، نشريه و تحقيق در مركز فرهنگی مجمع جهانی اهل بيت (ع) به 15 زبان دنيا چاپ كرده و در اختيار علاقه مندان قرار داده است و می خواهد با ايجاد پيوند و هماهنگی و همفكری ميان پيروان اهل بيت، ايجاد تشكلی بزرگ در جمع بيش از 250 ميليون شيعه دنيا كرده و ارتقای فكری‌، فرهنگی سياسی پيروان اهل بيت در كشورهای مختلف كه از اهداف بزرگ مجمع جهانی اهل بيت (ع) است حمايت كند.
از ديگر شبكه های جهانی شبكه (المعارف) است كه متعلق به شيعيان بحرين می باشد. دست‌اندركاران پخش اين شبكه، درنظردارند تا اين ايستگاه ماهواره‌ای بتواند در ارائه تعريفی جديد و پايبند از مفاهيم اسلامی در همه زمينه‌های قرآنی، روايی، فقهی و اجتماعی به‌دور از افراط و تفريط و با رعايت ميانه‌روی پيشرو باشد.
آنها بزودی شبكه «فورتين» يعنی (14 معصوم ) را هم تاسيس خواهند كرد. برنامه‌های اين شبكه می‌توان به مجموعه‌های تلويزيونی مذهبی، مسابقات فرهنگی و همچنين شعر و ادبيات عربی اشاره ‌كرد.
اين شبكه قصد دارد به‌ شكل تخصصی، هدفمند، به‌روز و همچنين همگام با شريعت اسلامی در زمينه‌های آگاهی‌بخشی دينی، تربيتی و اخلاقی و نيز ترويج فضايل گام ‌‌بردارد.
هادی تی ‏وی: ابن شبكه كه به همت جمعی از علاقمندان به مكتب حقه تشيع راه اندازی شده است، برنامه های خود را به زبانهای فارسی، اردو، ماليايی، انگليسی در اختيار مخاطبين خود قرار ميدهد.
شبكه ماهواره‏ای مخصوص كودكان است و كارتون‏ها و سريال‏های شيعی مخصوص كودكان و نوجوانان پخش می‏كند. بسياری از خانواده‏های سنی نيز كودكان خود را به ديدن اين برنانمه‏ها تشويق می‏كنند؛ حال آنكه از خطر تأثير و نفوذ تشيع در كودكان غافلند.
اين شبكه ماهواره ای كه به نام مبارك امام هادی ( عليه السلام ) با نام اختصاری هادی تی وی (Hadi Tv ) درسالروز ميلاد امام هشتم از طريق شبكه اينترنت بصورت ازمايشی اغاز بكار كرد.
شبكه ماهواره ای هادی تی وی هم اكنون از طريق اينترنت و به زبان اردو قابل دربافت است و در عيد غديرخم پخش ازمايشی و در ابتدای ماه محرم و اغاز سال 1429 هجری قمری رسما افتتاح خواهد شد.
هم اكنون ميتوانيد از طريق شبكه جهانی اينترنت به اين شبكه دسترسی داشته باشيد. www.haditv.com
شبكه جهانی ثامن: يك شبكه مذهبی و معارفی است كه توسط جمعی از هنرمندان متعهد و متخصصان علوم دينی به صورت مردم نهاد مديريت ميشود و به هيچ ارگان و گروهی وابستگی ندارد.
سياست های اين شبكه كاملا منطبق بر سياست های كلی جمهوری اسلامی ايران است و از اعضای اتحاديه راديو و تلويزيون های اسلامی نيز ميباشد.
اين كانال تلوزيونی ماهواره ای، برنامه های خود را در زمينه های عقيده ودين، اخلاق و تربيت توليد خواهد كرد. واز پژوهش های بحث بر انگيز خوداری كرده و برای اتحاد وهمبستگی كه از اهداف اين شبكه می باشد قدم پيش می گذارد.
شما می توانيد با مراجعه به اين سايت از برنامه ها وكم كيفيت های اين شبكه با خبر شويد. http://www.saamentv.ir/fa
كانال ماهواره ای (كربلا): يك كانال عربی در كشور عراق و از كربلا برای شيعيان جهان عرب پخش می شود. اين شبكه از تفكرات حيسنی و راه آن پيروی می كند.
تمام برنامه های آن در مدح و مرثيه امام حسين وهم ياران با وفای آن در واقعه كربلا توليد می شود كه در كنار آنها برنامه های متنوع ديگری پخش می شود.
اين كانال در سال 2009 تاسيس و بر روی ماهواره رفت كه برنامه هايی زنده از آستانه مطهر عتبات عاليات برای عموم شيعيان پخش می كند.
اهداف اين شبكه در زمينه معرفت كه به افكار اسلامی معتدل و غير افراطی كه از لحاظ منطقی برای همه مسلمانان جهان قابل قبول باشد را پيروی می كند.همچنين به همبستگی مسلمين جهان تاكيد كرده وتا حد امكان به توليد اين گونه برنامه ها می پردازد.
برای مراجعه به سايت اين شبكه می توانيد به اين آدرس سر بزنيد.
http://www.karbala-tv.net
شبكه ديگری بنام (الفرقان) كه از شبكه های رسمی وزارت ارتباطات و اطلاع رسانی كشور عراق است، اين شبكه مخصوص تلاوت قرآن است و برنامه های خود را با صداهای قاريان قرآنی پخش می كند.
اين شبكه از نيمه‌ی ماه سپتامبر (اواخر شهريورماه) و هم‌زمان با آغاز ماه مبارك رمضان، فعاليت خود را آغاز خواهد كرد. در حال حاضر شش ساعت در روز و به صورت آزمايشی برنامه های خود را پخش می كند اما اين مدت در آينده به بيست و چهار ساعت خواهد رسيد.
آفتاب: شبكه تلويزيونی بين‌المللی امام مهدی (عج) با رويكرد ترويج فرهنگ و معارف اهل بيت(ع) و مذهب شيعه دوازده امامی، همزمان با حلول ماه مبارك رمضان در سال 87 فعاليت خود را آغاز كرد.
هدف از برنامه‌های اين شبكه تلويزيونی كه از طريق ماهواره "نيل‌ست" در مقياس جهانی و به زبان عربی پخش می شود، ترويج فرهنگ مهدويت و انتظار ظهور و فرج امام زمان(ع) و ترويج معارف اهل بيت(ع) است.
يك منبع نزديك به شبكه تلويزيونی "المهدی(عج)" درباره هدف از راه‌اندازی اين شبكه گفت: «گسترش انديشه و علوم اهل بيت(ع) از اصلی‌ترين اهداف تأسيس اين شبكه است زيرا بسياری از ميراث شيعی هنوز منتشر نشده و جهانيان از آن بی‌اطلاع هستند».
تاسيس شبكه المهدی(عج با عنوان مبارك "ترويج فرهنگ مهدويت و انديشه اهل بيت(ع)، در كنار ديگر شبكه‌های شيعی به فعاليت جهانی بپردازد».
اين شبكه از طريق ماهواره «نيل ست» با فركانس 11555، نرخ نماد 27500 و پولاريته عمودی قابل مشاهده است.
captcha