کد خبر: 2670920
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۸
از سوی سازمان بهزیستی:
گروه جامعه: رئیس سازمان بهزیستی کشور، امروز طی نشستی خبری اعلام کرد: این سازمان جایزه شهید فیاض‌بخش و نشان مسئولیت اجتماعی ایران را به نهادها و سازمان‌هایی که بهترین عملکرد را در حوزه مسئولیت اجتماعی داشته باشند، اعطا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) نشست خبری همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی کشور، با موضوع تشریح جزئیات جایزه شهید فیاض‌بخش و نشان مسئولیت اجتماعی ایران عصر امروز یک‌شنبه 14 دی ماه در سازمان بهزیستی برگزار شد.

در ابتدای این نشست خبری هاشمی با اشاره به اینکه یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سازمان بهزیستی شناساندن عملی اقدامات این سازمان به مردم است، گفت: بیش از 150 فعالیت و ریزفعالیت در کشور توسط سازمان بهزیستی انجام می‌شود.

وی در ادامه به بیان ضرورت‌هایی پرداخت که موجب شد این سازمان به دنبال راه‌اندازی جایزه شهید فیاض‌بخش باشد و عنوان کرد: عدم نهادینه شدن جایگاه مناسب مؤلفه‌های اجتماعی در حوزه سلامت و رفاه، علی رغم تاثیر فوق العاده‌ای که این موضوع بر روانسازی فرآیندهای اجتماعی و کاهش هزینه‌های مختلف عملیاتی مراکز و مؤسسات و نهادهای مختلف می‌تواند داشته باشد و نیاز به بازنگری جدی و مهندسی دوباره مفهوم و معنای سلامت اجتماعی و به زیستن، به ویژه ضرورت بهینه‌سازی ابزارها و مدل‌های آن در سطح افراد، نهادها، مؤسسات و ارگان‌های کشور از ضرورت‌های ایجاد این جایزه بود.

وی ادامه داد: تبیین دقیق و موشکافانه دیدگاه‌ها، چالش‌ها و تجارب موفق مؤسسات پیشرو در عرصه مسئولیت‌های اجتماعی در بخش دولتی و غیر دولتی در حوزه سلامت و رفاه اجتماعی رایج در مقایسه با اصول نوین و پیشرفته در دنیا، نیاز به شناسایی دقیق بهبود فرآیند سلامت و رفاه اجتماعی در کشور، در رسیدن به افق سند 1404 جمهوری اسلامی ایران و شناسایی شیوه‌های مؤثر ارتقا کیفیت خدمات مرتبط در حوزه سلامت اجتماعی، به زیستن و ایجاد رفاه عمومی دیگر ضرورت‌های طراحی این جایزه بود.

این نشان به صورت برند ملی طراحی شده است
شناسایی دقیق استانداردهای خدمات سلامت اجتماعی و بررسی آثار مشارکت در سلامت و رفاه اجتماعی و به مفهوم واضح تعهدات اجتماعی در مؤسسات، نهادها و ارگان‌های پیشرو از دیگر ضرورت‌هایی بود که رئیس سازمان بهزیستی آنها را برشمرد و اعلام کرد: این نشان به صورت برند ملی طراحی شده و امیدواریم بتوانیم آن را به برند جهانی تبدیل کنیم.

هاشمی در ادامه با تأکید بر مسئولیت اجتماعی مؤسساتی که تولید ثروت می‌کنند و گاهاً تولیدات و اثرات نامرغوب هم دارند، گفت: برای برگزاری این جشنواره جلسات متعددی برگزار شد و در نهایت مقرر شد این جشنواره با اهداف تشکیل و بسیج سازمان ها و نهادها در بخش دولتی و غیر دولتی در به کارگیری مؤثر ابزارهای سلامت و رفاه اجتماعی به گونه‌ای که تأثیر آن در نظام سلامت و رفاه اجتماعی کشور جلوه‌گر شود برگزار شود.

هیچ بخشی در کشور معاف از مسئولیت اجتماعی نیست
وی ادامه داد: این اصلی‌ترین هدف ماست. حوزه سلامت و رفاه اجتماعی حوزه فرابخشی است شاید یک بخش بتواند مدعی شود که سیاست‌گذار این حوزه است اما هیچ بخشی نمی‌تواند خود را معاف از این مسئولیت بداند و این نگاه را ما با این جشنواره و جایزه رصد خواهیم کرد.

رئیس سازمان بهزیستی فراهم آوردن زمینه‌ای برای ارائه نقادانه چالش‌ها و موانع در به ‌کارگیری خدمات نوین در حوزه رفاه اجتماعی را از دیگر اهداف این همایش اعلام کرد و گفت: رئیس همایش وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و یک شورای سیاست‌گذاری در آن فعال هستند.

در ادامه این نشست خبری، امیر روشن، رئیس دبیرخانه جایزه شهید فیاض‌بخش، نشان مسئولیت اجتماعی ایران در خصوص این همایش، اعلام کرد: مسئولیت اجتماعی مفهومی است که در جوامع مختلف به آن پرداخته شده است اما در ایران حدود یک دهه است که حوزه مسئولیت اجتماعی با تدوین ایزوهای 26000 مطرح می‌شود.

هر نهادی که انتفاع مالی دارد، مسئولیت اجتماعی هم دارد
وی افزود: مسئولیت اجتماعی اینگونه تعریف می‌شود که هر سازمان، نهاد و مؤسسه‌ای که فعالیت می‌کند و به واسطه این فعالیت انتفاع مالی کسب می‌کند در قبال اجتماع خود مسئولیت دارد.

روشن با اشاره به اینکه در کشورهای مختلف چین جایزه‌ای وجود دارد، از اعلام فراخوان این جشنواره طی دو روز آینده خبر داد و گفت: از سازمان‌ها، نهادها، مؤسسه‌ها و ... دعوت می‌شود که فعالیت‌های اجتماعی خود را به سازمان بهزیستی اعلام کنند. دبیرخانه این جایزه عملکرد‌های سازمان‌های مختلف در حوزه مسئولیت اجتماعی را بررسی می‌کند و از بهترین سازمان‌ها و نهادها به وسیله اعطای دیپلم افتخار، نشان برنزی، نشان سیمین و نشان زرین تجلیل به عمل می‌آید.

سازمان‌ها با خودشان مقایسه می‌شوند نه با همدیگر
وی با تأکید بر اینکه سازمان‌ها با خودشان مقایسه می‌شوند نه با همدیگر، افزود: در کشور ما جایزه‌ها و سازمان‌های برگزار کننده بسیار زیاد هستند اما این دبیرخانه فقط اهدای جایزه شهید فیاض‌بخش را برعهده ندارد بلکه اهداف کلان ما دیده‌بانی کشور در حوزه مسئولیت اجتماعی است.

رئیس دبیرخانه جایزه شهید فیاض‌بخش تشریح کرد: یعنی اگر سازمان و نهادی از حوزه مسئولیت اجتماعی و تعهداتی که به آن موظف شده عدول کرد به عنوان دبیرخانه دائمی نشان مسئولیت اجتماعی و جایزه شهید فیاض بخش ورود کرده و به آنها تذکر می‌دهیم که البته از نظر قانونی هم این اجازه به ما داده شده است.

وی ادامه داد: سازمان‌ها و نهادها از طریق فراخوان عمومی بهزیستی می‌توانند اقدامات خود را به ما اعلام کنند، همچنین سازمان بهزیستی خود نیز به رصد سازمان‌هایی که در این زمینه فعال هستند می‌پردازد.

روشن در پاسخ به این سؤال که کسب این جایزه چه سودی برای نهادها و سازمان‌ها دارد، گفت: برندسازی و تبلیغات مهم‌ترین جایزه این سازمان‌ها است.

رونمایی از منشور تعهدات و مسئولیت اجتماعی کشور
وی اظهار امیدواری کرد در روز برگزاری همایش از منشور تعهدات و مسئولیت اجتماعی کشور رونمایی شود.

روشن در پاسخ به سؤال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه واکنش این دبیرخانه به عملکرد ناقص یا ضعیف نهادها و سازمان‌هایی که در زمینه خدمت رسانی به معلولان قصور داشته‌اند، مثل سازمان‌های مسئول در بخش مناسب‌سازی معابر چگونه خواهد بود، گفت: سازمان‌ها و نهادهایی که از وظایف خود عدول کنند هم مورد نظارت و دیده‌بانی قرار می‌‌گیرند البته ما الزام قانونی به معنای استنتاج نداریم، بلکه از طریق توسعه رفتارهای مثبت و برقراری ارتباط با آنها تلاش می‌کنیم عملکرد آنها را ارتقا دهیم.

هاشمی نیز گفت: برخورد ما با این نهادها نرم خواهد بود البته بخش حقوقی سازمان بهزیستی همچنان مشغول انجام فعالیت‌های خود در این حوزه است.

روشن در پایان این نشست خبری اعلام کرد: سازمان بین‌المللی مسئولیت اجتماعی در جهان وجود دارد که مقر آن در شهر ژنو است و برنامه آینده ما پیوستن به این سازمان بین‌المللی است.

به گزارش ایکنا در پایان این نشست خبری از سایت جایزه شهید فیاض‌بخش به آدرس irancsraward.com رونمایی شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: