کد خبر: 3576196
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۱
گروه ادب: مسئول پروژه «میراث مشترک ایران و هند» از فهرست‌نویسی 5 هزار نسخه چاپ سنگی و سربی کتابخانه آیت‌الله مرعشی نجفی با موضوعاتی چون ادبیات ایران خبر داد.

علی صدرایی خوئی، نسخه‌شناس در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از انجام یک طرح تحقیقاتی و نسخه‌شناسی که چند سالی است مشغول به انجام آن است خبر داد و گفت: «میراث مشترک ایران و هند» عنوان این طرح است که در چاپخانه آیت‌الله العظمی مرعشی نجفی انجام می‌شود.

وی که مسئولیت انجام این پروژه را زیر نظر فرزند آیت‌الله العظمی مرعشی برعهده دارد اظهار کرد: موضوع این پروژه 17 هزار نسخه چاپ سنگی و سربی قدیم شبه قاره هند است که شامل کشورهای هند،‌ پاکستان،‌ بنگلادش و افغانستان می‌شود که در کتابخانه آیت‌الله مرعشی نگهداری می‌شود.

صدرایی با اعلام این مطلب افزود: 17 هزار نسخه جمع‌آوری شده در مخزن جداگانه‌ای نگهداری می‌شود که مخزن نسخ چاپ سنگی و کهن شبه‌قاره در کتابخانه است. حدود 5 سال است که این نسخه‌ها فهرست‌نویسی می‌شوند.

این کارشناس نسخ ادامه داد: فهرست این نسخه‌ها را مانند نسخه‌های خطی از یک شروع و تاکنون 5 هزار از آنها را فهرست‌نگاری کرده‌ایم. حدود 10 جلد کتاب با عنوان میراث مشترک ایران و هند از سوی این کتابخانه فهرست‌نویسی و جلد دهم اخیراً منتشر شده است.

یادآوری می‌شود که این نسخ درباره متون ادبی فارسی همچون دیوان حافظ، مثنوی معنوی،‌ کتب پزشکی و ... است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: