کد خبر: 3584578
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۱:۲۱
جمالی نوبندگانی:
گروه سیاسی: دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به افزایش یافتن دامنه اقدامات نیابتی عربستان علیه ایران فعال‌سازی دیپلماسی منطقه‌ای و توسعه روابط با کشورهای اسلامی را در سال 96 ضرورت مهم دستگاه دیپلماسی دانست و اظهار کرد: نکته مهم دیگری که وزارت خارجه باید مدنظر قرار دهد تعیین سفرای جمهوری اسلامی در دو کشور مهم عمان و سوریه است.
محمد جواد جمالی نوبندگانی، دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) درباره اولویت‌های اصلی سیاست خارجی کشور در سال جدید به ویژه در حوزه روابط با کشورهای اسلامی و همسایگان گفت: به اعتقاد من به خاطر اینکه پرونده هسته‌ای از شورای امنیت ملی در دولت یازدهم به وزارت امور خارجه محول شد تا حد زیادی تمرکز دستگاه دیپلماسی بر روی قضیه برجام بود و طبیعی است که از سایر حوزه‌ها تا حدی غفلت شد.
وی افزود: با توافق برجام کشورهایی مانند عربستان که حاکمیت‌شان وابستگی شدیدی به آمریکا داشتند احساس خطر و نگرانی کردند که اگر مشکلات ایران کمتر شود و حوزه نفوذ ایران در منطقه افزایش یابد از درجه اهمیت آنها در سطح منطقه کاسته شود و لذا عربستان لابی‌های زیادی در سطح منطقه و جهان علیه ایران انجام داده و به ویژه عادل الجبیر در این زمینه بسیار فعال بوده است.
جمالی نوبندگانی اظهار کرد: عربستان در این راستا اقدامات نیابتی زیادی را علیه کشور ما انجام داده است و در داخل کشور نیز تحرکاتی را به وسیله گروهک‌های تروریستی‌ وابسته به خودشان در غرب، جنوب و جنوب شرق کشور انجام می‌دهند.
دبیر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس عنوان کرد: لذا در سال جدید لازم است دیپلماسی منطقه‌ای به ویژه در ارتباط با کشورهای اسلامی فعال‌تر شود تا تلاش‌های سعودی‌ها که معطوف به جلوه دادن ایران به عنوان خطر اصلی منطقه است خنثی شود.   
وی یادآور شد: البته سفر سال گذشته فرستاده امیر کویت به ایران و سفر رئیس جمهور کشورمان به عمان و کویت گام‌های مهمی در فعال‌سازی دیپلماسی منطقه‌ای بود که اگر با واقع‌نگری کشورهای حوزه خلیج فارس همراه شود می‌تواند به نتایج مثبتی در روابط برادرانه ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بینجامد.
جمالی نوبندگانی در پایان اظهار کرد: نکته مهم دیگری که دستگاه دیپلماسی باید در سال جدید به آن توجه کند این است که اکنون در دو کشور بسیار مهم منطقه، عمان و سوریه، سفیر نداریم و امیدوارم هر چه سریعتر سفرای جمهوری اسلامی ایران در این دو کشور تعیین شود. 
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: