کد خبر: 3601177
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل/ سردار غلامی تشریح کرد:
گروه اقتصاد: رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور اظهار کرد: برای سال 1396 با استفاده از تجاربی که داشته‌ایم، هدف‌گذاری کرده‌ایم که 50 هزار واحد کوچک اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی را در کشور ایجاد کنیم و با استفاده از تجارب چهار سال گذشته با رویکردی دقیق‌تر و منسجم‌تر کار کنیم.
سردار نعمان غلامی، رئیس سازمان بسیج سازندگی کل کشور، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، به تشریح برنامه‌های بسیج سازندگی برای تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی: تولید-اشتغال» در سال 96 پرداخت و گفت: مجموعه بسیج سازندگی در زمینه اقتصاد مقاومتی از سال 92 ورودی عملی و میدانی داشته است و تجربه عملی بسیج سازندگی در این زمینه وارد پنجمین سال خود شده است.
وی ادامه داد: ما در طول چهار سال گذشته، بیش از 130 هزار واحد کوچک اقتصاد مقاومتی در کشور ایجاد کرده‌ایم و برنامه وسیع در سراسر رده‌های بسیج این بوده که در راستای اقتصاد مقاومتی به فعالیت بپردازند و درگیر ایجاد واحدهای کوچک، با استفاده از توان و تجربه تخصصی در میان اقشار بسیج باشند.
سردار غلامی افزود: هدف ما این بوده است که این واحدهای کوچک را که ایجاد می‌کنیم به صورت الگو باشد، نه اینکه اعلام کنیم که قصد داریم متولی این کار باشیم بلکه رویکرد ما تسهیل‌گری و کمک به تحقق اهداف نظام و دولت در زمینه اقتصاد مقاومتی بود. همچنین این رویکرد ما با تمرکز بر الگوسازی و معرفی الگوها به مردم و جوانان به شیوه‌های مختلف بود.
وی افزود: برای الگوسازی، سالانه الگوهای موفق در سطح استانی و ملی را معرفی می‌کردیم و همچنین با برگزاری نمایشگاه عرضه محصولات اقتصاد مقاومتی، شرایط را برای عرضه محصولات از جانب تولیدکنندگان این محصولات فراهم کردیم و همزمان فرایند ورود به این عرصه توسط تولیدکنندگان به دیگران هم منتقل می‌شد. در پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان بسیج سازندگی هم مشاهده می‌کنید که این الگوها معرفی شده‌اند و مجله «منهای نفت» ما هم بر معرفی این الگوها تمرکز دارد.

هدفگذاری ایجاد 50 هزار واحد اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی در سال 96
رئیس سازمان بسیج سازندگی کشور یادآور شد: برای سال 1396 با استفاده از تجاربی که در این حوزه‌ها داشته‌ایم، هدف‌گذاری کرده‌ایم که ان‌شاء الله 50 هزار واحد کوچک اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی را در کشور ایجاد کنیم و با استفاده از تجارب چهار سال گذشته با رویکردی دقیق‌تر و منسجم‌تر کار کنیم.
غلامی ادامه داد: در سال 96 بر دو موضوع تمرکز داریم که اولا واحد‌هایی که در گذشته ایجاد کرده‌ایم، زنجیره ارزش آنها را تکمیل کرده و در قالب تعاونی‌های کوچک سازماندهی و تأمین مالی کنیم. همچنین در سال سال جاری، ایجاد 406 قطب صنایع تبدیلی به صورت الگو در سطح کشور را در دستور کار داریم و برای این اقدام 406 شهرستان کشور را با مطالعاتی که انجام‌شده است، شناسایی کرده‌ایم که هر شهرستان، قطب تولید چه محصولی باشد. همچنین مشخص شده است که از این محصولات، چه صنایع تبدیلی می‌توان ایجاد کرد تا ارزش افزوده این محصولات بیشتر شود.
وی اظهار کرد: بعد از روش شدن مزیت نسبی هر استان برای توسعه صنایع تبدیلی، با وزارت بهداشت هم مذاکراتی انجام داده‌ایم تا ضوابط و مقررات لازم را صادر کند که این واحدهایی که در کشور موجود هستند و در همه زمینه‌ها به فعالیت می‌پردازند بتوانند مجوزهای بهداشتی بگیرند و با کسب این مجوز بتوانند محصولات خود را بسته‌بندی کرده و به بازار منتقل کنند.
سردار غلامی در پایان گفت:‌ از ماه جاری، اقدامات بسیج سازندگی در راستای اقتصاد مقاومتی در سال 96 شروع شده است و بخش اول تسهیلات مورد نیاز برای این قطب‌ها را به استان‌ها اختصاص داده‌ایم. همچنین با توجه به رویکردی که رئیس محترم سازمان بسیج بر تشکیل تعاونی‌های کوچک دارند، مذاکرات لازم با وزارت کار داشته‌ایم تا در همین بسترهایی که کار می‌کنیم، بتوانیم تعاونی‌های الگو را هم ایجاد کنیم تا گامی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی برداشته شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: