کد خبر: 3730484
تاریخ انتشار: ۲۵ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۸

چگونه کودکان را به کتاب خواندن ترغیب کنیم

گروه شبکه اجتماعی ــ اغلب والدین با موضوع علاقه‌مند کردن و تشویق کودکان به مطالعه کتاب مواجه هستند.

چگونه کودکان را به کتاب خواندن ترغیب کنیمبه گزارش خبرنگار ایکنا؛ مادران و پدرانی که بیشترین سؤالی که در رابطه با کتاب و کودکان، می‌پرسند این است که چگونه کودکمان را به کتاب خواندن ترغیب کنیم؟ چند راه ساده در شیوه تربیت آنها در شبکه اجتماعی «مداد آبی» پیشنهاد شده که والدین آنها را به شیوه تربیتی خود بیفزایند و تأثیر آن را در زندگی و آینده کودکان ببینید.

کودکتان را در مطالعه همراهی کنید:

یادگیری کودک از خانه و در کنار خانواده شروع می‌شود. برای اینکه او آرام‌آرام به مطالعه عادت کند، والدین باید در روز زمانی را در نظر بگیرند و کنارش نشسته و در خواندن کتاب همراهی‌اش کند و اگر کودک خیلی کوچک است و هنوز خواندن بلد نیست، باید با صدای بلند برایش کتاب بخوانند. به این ترتیب کودک از همان دوران کودکی، کلمات بیشتری می‌آموزد و درک می‌کند و به تدریج اعتماد به نفسش بالا می‌رود تا آنجا که به خواندن کتاب علاقه زیادی پیدا می‌کند.

دسترسی به کتاب باید آسان باشد:

اگر دوست دارید کودکتان کتابخوان شود، باید کتابی برای خواندن نیز موجود باشد. بنابراین تا جایی که امکان دارد، کتاب‌های گوناگون و البته مفید و مناسب سن او در اختیارش قرار دهید. فراموش نکنید کتاب کودکان باید از جذابیت لازم برخودار باشد. بعد از مدتی می‌بینید کودک به سمت کتابی رفته و شروع به مطالعه آن می‌کند.

برنامه مطالعه برای او ترتیب دهید:

کودکان به میل خود به سراغ کتاب نمی‌روند، زیرا این کار را جالب نمی‌دانند. بنابراین شما باید کتابخوانی را میان دیگر برنامه‌های او بگنجانید و وقتی کتابی را خواند، خلاصه‌ای از آن را حتماً از او بخواهید و البته هرگز در این کار سختگیری نکنید.

از کتاب‌های آسان شروع کنید:

اگر می‌خواهید کودکتان مطالعه را شروع کرده و ادامه دهد، از خواندن کتاب‌های کم‌حجم و در عین حال جذاب شروع کنید. بالاخره زمانی می‌رسد که خودش سراغ کتاب‌های پرحجم و حتی دنباله‌دار می‌رود.

او را به کتابفروشی ببرید:

کوکان عاشق خرید کردن هستند و شما می‌توانید او را به فروشگاه برده و تشویق به خرید کتاب کنید. با این کار او نسبت به خواندن کتاب‌هایی که خودش خریده است، احساس مسئولیت می‌کند.

کودکتان را به عضویت کتابخانه درآورید:

کتابخانه مکانی عالی برای پرورش عادت کتابخوانی در کودکان است.

به پیشرفت کودکتان در خواندن کتاب اهمیت بدهید:

بعد از مدتی که پیشرفت او را در خواندن کتاب مشاهده کردید حتماً او را با دادن هدیه‌ای تشویق کنید.


انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha