کد خبر: 3734668
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۰
بطحایی:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ وزیر آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه مسئولیت آموزش همگانی قرآن برای عموم دانش‌آموزان و مردم با این وزارتخانه است، ورود به عرصه‌های تخصصی و دایر بودن 750 دارالقرآن ویژه جذب استعدادهای قرآنی را نفی وظیفه اصلی این وزارتخانه ندانست.

سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا در پاسخ به این سؤال که آیا بهتر نیست این وزارتخانه به جای پرداختن به فعالیت‌های تخصصی، برگزاری مسابقات و شناسایی نخبگان قرآنی به انجام وظیفه‌ اصلی‌اش یعنی افزایش توانمندی مهارت روخوانی و روان‌خوانی قرآن برای دانش‌آموزان و در ادامه عموم مردم بپردازد؟ ضمن تأیید این موضوع، گفت: در حوزه آموزش و پرورش، مأموریت اصلی ما آموزش عمومی قرآن است.
وی ادامه داد: مسئولیت دبیرخانه کمیسیون آموزش عمومی قرآن زیر نظر شورای توسعه فرهنگ قرآنی با وزارت آموزش و پرورش است. یعنی آموزش و پرورش در حوزه آموزش عمومی قرآن، صرفاً متولی دانش‌آموزان نیست، بلکه باید برای آموزش عمومی قرآن در سطح جامعه برنامه‌هایی را به اجرا دربیاورد که برنامه‌هایی نیز در دست اقدام دارد.
وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: اما در کنار آن با را‌ه‌اندازی حدود 750 دارالقرآن  در سراسر کشور، بخشی از آموزش‌های تخصصی را توسط مربیان متخصص به دیگر دانش‌آموزان مستعد ارائه می‌دهد.
وی در پاسخ به دیگر سؤال خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه آیا بهتر نیست آموزش و پروش، آموزش تخصصی قرآن را به دیگر دستگاه‌ها و نهادها بسپارد؟ عنوان کرد: این ورود ما نفی این جریان نیست که اگر نهادهای رسمی و دارای مجوز و مساجد و مجامع قرآنی که می‌توانند آموزش تخصصی قرآن دهند، هستند، ما دیگر فعالیتی در آموزش‌های تخصصی نداشته باشیم. البته ما تلاش می‌کنیم که انرژی و توان خود را به سطح آموزش عمومی قرآن بکشانیم. از سوی دیگر در خیلی از مناطق کشور، دانش‌آموزان مستعد علوم و فنون قرآنی داریم، اما امکاناتی ندارند که آموزش‌های تخصصی را دریافت کنند.
بطحایی در پایان بیان کرد: لذا یکی از اهداف فعالیت دارالقرآن‌های ما این است که خدمات مطلوبی را به دانش‌‌آموزان علاقه‌مند در حوزه قرآن، حفظ و قرائت، مفاهیم و تفسیر و صوت و لحن و... ارائه کند.
انتهای پیام

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سلامي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳۹۷/۰۶/۰۱ - ۰۹:۴۸
0
0
سلام عليكم / اما آقاي وزير ! اين فعاليت ها تمام اعتبارات قرآني را مي بلعد.
1- تعداد دانش آموز : 12 ميليون و 800 هزار دانش آموز
2- تعداد مدرسه : 92 هزار مدرسه ( در چهار دوره تحصيلي )
3- تعداد كلاس : 568 هزار كلاس درس
4-تعداد كلاس قرآن ( در هفته ) : يك ميليون و 136 هزار كلاس درس قرآن
5- تعداد كلاس قرآن ( در سال ) : 34 ميليون و 80 هزار زنگ قرآن
6- تعداد معلم قرآن : 390 هزار معلم قرآن ( آموزگار و دبير قرآن )
7- تعداد ساعات آموزش قرآن ( در طول 12 سال ) : 610 تا 650 ساعت ( براي هر دانش آموز )
8- تعداد صفحات كتاب هاي آموزش قرآن ( پايه هاي اول تا 12 ) : حدود 1400 صفحه
9- تيراژ كتاب درسي قرآن : 12 ميليون و 800 هزار دانش آموز
10- ميزان اعتبارات تخصيصي به آموزش عمومي قرآن كريم در آموزش و پرورش :
حدود ( 200000000000 ) 200 ميليارد تومان
11- هزينه كرد اعتبارات در « آموزش قرآن » : ( هيچگاه در زمينه آموزش قرآن مدارس هزينه نشده است. )
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: