کد خبر: 3760482
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۵
کریمی:
گروه جامعه ــ قائم‌مقام وزیر در امور بین‌الملل مدارسی را که در خارج کشور برای ایرانیان ایجاد می‌شود پایگاه‌هایی فرهنگی خواند و گفت: درصدد هستیم با همیاری خیرین مدرسه‌ساز زمینه ساخت مدارس ایرانی در خارج از کشور را بیش از پیش ایجاد کنیم.

غلامرضا کریمی، قائم‌مقام وزیر در اموربین‌الملل و رئیس مدارس خارج از کشور، در گفت وگو با ایکنا؛ مدارسی که در خارج کشور برای ایرانیان ایجاد می شود را پایگاه هایی فرهنگی خواند و گفت: بسیاری از مسائل فرهنگی که حتی در ایران نیز از آن غفلت می‌شود در مدارس خارج از کشور برای ایرانیان اجرا می‌شود و به شدت مورد توجه است.
وی با بیان اینکه حساسیت‌های آموزشی و فرهنگی در مدارس ایرانی خارج از کشور بیش از داخل است، تصریح کرد: توجه به هویت ملی در رأس آموزش‌های این مدارس قرار دارد.
وی فرزندان کارگزاران نظام، ایرانیان خارج ازکشور و علاقه مندان غیرایرانی به نظام جمهوری اسلامی ایران را از خانواده‌هایی برشمرد که فرزندانشان در مدارس ایرانی خارج از کشور تحصیل می‌کنند و گفت: بسیاری از خانواده‌های ایرانی مقیم خارج از کشور علاقه‌مند هستند که فرزندانشان در این مدارس زبان فارسی را بیاموزند.
قائم‌مقام وزیر در اموربین‌الملل و رئیس مدارس خارج از کشور ادامه داد: در این مدارس نه نتها دانش‌آموزان به صورت تمام‌وقت برای دریافت آموزش‌ها حضور پیدا می‌کنند، بلکه برخی در روزهای شنبه و یکشنبه که مدارس تعطیل است برای آموزش زبان فارسی به این مدارس می‌آیند.
کریمی تعداد دانش‌آموزان محصل در مدارس ایرانی خارج از کشور را 13 هزار نفر بیان و اظهار کرد: 110 مدرسه ایرانی در 60 کشور میزبان دانش‌آموزان هستند، اما باید بر تعداد این مدارس به لحاظ کمی افزوده شود. به طور مثال در ترکیه بسیاری از خانواده ها مایل هستند در مدارس ایرانی حضور یابند، اما با کمبود مدرسه مواجه هستیم.
وی با بیان اینکه تاکنون از ظرفیت بخش خصوصی برای ساخت مدرسه ایرانی در خارج از کشور یاری گرفته‌ایم، گفت: این مدارس عمدتاً استیجاری هستند و یا با اعتبارات دولتی ساخته شده‌اند و درصدد هستیم با همیاری خیرین مدرسه‌ساز زمینه ساخت مدارس ایرانی در خارج از کشو را بیش از پیش ایجاد کنیم.
کریمی به مدارس تطبیقی داخل کشور که دانش‌آموزان خارجی در آن تحصیل می‌کنند نیز اشاره و بیان کرد: در این مدارس دانش‌آموزان از مذاهب مختلف حضور دارند، اما تمام تلاش خود را به کار گرفته‌ایم تا مبانی دینی را در قالب اخلاقیات و فعالیت‌های فوق برنامه ارائه دهیم تا توجهشان به این موضوع جلب شود.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: