کد خبر: 3765811
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۰
گروه هنر ــ چهارمین جشنواره بین‌المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» از فردا چهارشنبه 30 آبان در هشت نقطه تهران آغاز و تا 4 آذر ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از رسانه خبری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، امیر عبدالحسینی؛ معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: به مناسبت میلاد پیامبر اکرم(ص) و همزمان با هفته وحدت، سومین جشنواره بین‌المللی موسیقی «پیامبر مهربانی» که از جمله برنامه‌های ستاد اجرایی جشن‌های بهار مهربانی است، از ۳۰ آبان تا چهار آذر در هشت نقطه برگزار می‌شود.

وی افزود: در این جشنواره نغمه‌ها و آواهایی به گوش مخاطبان می‌رسد که هنرمندانش حنجره، زخمه و آرشه‌های سازهایشان را برای ستایش و وصف پیامبر مهربانی به کار گرفته‌اند. نخستین دوره این جشنواره با حضور هنرمندانی از هشت کشور ایران، افغانستان، ترکیه، آذربایجان، گرجستان، عراق، تاجیکستان، مراکش و هشت استان کردستان، لرستان، خراسان، گیلان، سیستان و بلوچستان، مازندران، بوشهر و آذربایجان شرقی با ۱۶ گروه موسیقی به مدت سه شب در دی ماه سال ۱۳۹۴ برگزار شد. همچنین در مراسم اختتامیه از لوریس چکناواریان و الله‌راخا رحمان؛ آهنگساز فیلم «محمد رسول الله(ص) »تقدیر و از آلبوم موسیقی «پیامبر مهربانی» در ۳۸ قطعه از ۵۰ نوازنده رونمایی شد. 

عبدالحسینی در ادامه گفت: دومین دوره این جشنواره نیز با هشت گروه خارجی از کشورهای پاکستان، الجزایر، افغانستان، تاجیکستان، تونس، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و هشت گروه از مناطق نواحی ایرانی ایلام، کردستان، گلستان، خوزستان، مرکزی (تفرش)، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و گروهی هم از تهران با ۱۸ گروه موسیقی به مدت سه شب در آذر ماه ۱۳۹۵ برگزار شد.

وی درباره سومین دوره جشنواره بین‌المللی«پیامبر مهربانی» گفت: در این جشنواره گروه‌هایی از ترکیه، آذربایجان، عراق، گرجستان و افغانستان حضور دارند. همچنین گروه‌هایی از کردستان، سیستان و بلوچستان، لرستان، خراسان، بوشهر هم به جشنواره می‌آیند تا آثار خود را با محوریت پیامبر مهربانی اجرا کنند.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری بیان کرد: هنرمندان عرصه آواز و موسیقی از دیرباز در قالب موسیقی آیینی به پاسداشت نبی اکرم(ص) پرداخته‌اند و آثار ماندگاری در حوزه موسیقی نواحی و موسیقی سنتی ارائه کرده‌اند. شاید بتوان استقبال انصار از حضرت رسول(ص) در مدینه منوره با آواز «طلع الـبدر عليـنا/ مـن ثنيـات الوداع» را مهم‌ترین حضور آواز و موسیقی در مدح و منقبت پیامبر مهربانی دانست. در طول تاریخ نیز چاوشی‌خوانی، رسول‌خوانی، منقبت‌خوانی و گونه‌های دیگر موسیقی آیینی در مدح و ثنای پیامبر اسلام سابقه داشته است. حتی گروه‌های بسیاری از موسیقی ملل با اجراهای بسیار درخشان آثار کم‌نظیری را در تکریم پیامبر اعظم(ص) خلق و ارائه کرده‌اند. هنرمندانی از الجزایر، مراکش، لیبی، لبنان، افغانستان، پاکستان، گرجستان، هندوستان و... در دوره‌های مختلف جشنواره بین‌المللی موسیقی پیامبر مهربانی آثار درخشانی در حوزه موسیقی نبوی اجرا کرده‌اند.

وی در پایان گفت: سومین جشنواره بین‌المللی موسیقی«پیامبر مهربانی» از فردا چهارشنبه ۳۰ آبان آغاز می‌شود و تا یکشنبه 4 آذر ادامه دارد. اجراهای جشنواره هر شب بعد از نماز مغرب و عشا در هشت نقطه شامل میدان آزادی، دریاچه شهدای خلیج فارس، فرهنگ‌سرای ولاء، فرهنگ‌سرای ملل، فرهنگ‌سرای شفق، فرهنگ‌سرای اندیشه، فرهنگ‌سرای بهمن و باغ‌موزه قصر برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: