کد خبر: 3774110
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۰
اهم اخبار و رویدادهای قرآنی هفته/
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ از جمله رویدادهای قرآنی این هفته‌، می‌توان به بازگشت نماینده ایران از مسابقات قرآن کشور تونس، برگزاری افتتاحیه مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) ویژه بانوان در قم، برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات قرآن سپاه تهران بزرگ و ... اشاره کرد.

ابلاغ دو آئین‌نامه و رقابت‌ حدود 5 هزار بانوی قرآنی در قمبه گزارش ایکنا؛ آخرین هفته آذرماه با رویدادها و اخبار قرآنی همچون اعلام عناوین هفته گرامیداشت قرآن و عترت آموزش و پرورش،‌ برگزاری دومین همایش تجلیل از کاروان قرآنی نور موسم اربعین، اعلام تغییرات شیوه‌نامه چهل‌ودومین مسابقات قرآن اوقاف، برگزاری مسابقات قرآن جامعه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران، برگزاری آزمون کتبی هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن، بازگشت نماینده جمهوری اسلامی ایران از مسابقات قرآن کشور تونس، برگزاری افتتاحیه مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع)، معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کویت و اردن، ابلاغ آیین‌نامه جشنواره فرهنگی ـ آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزیستی کشور، تمدید مهلت ثبت‌ نام آزمون حفظ قرآن ویژه کارکنان دولت، برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات قرآن سپاه تهران بزرگ و ... همراه بود.
عناوین هفته قرآن آموزش و پرورش
محمدرضا مسیب‌زاده، مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: هفته گرامیداشت قرآن، عترت و نماز با ویژه‌برنامه‌های متنوع در مدارس کشور از ۲۴ آذرماه آغاز شده است و تا ۳۰ آذرماه در مدارس کشور ادامه خواهد داشت.
وی ادامه داد: هر روز این هفته به یک عنوان نامگذاری شده است. چنانکه امروز، شنبه با عنوان «مدرسه، کانون تربیت اسلامی، وحدت و همدلی»، یکشنبه با عنوان «فرهنگ انتظار و مهدویت»، دوشنبه با عنوان «ولایت و ولایت‌پذیری»، سه‌شنبه با عنوان «حفظ قرآن کریم و مطالبه رهبر معظم انقلاب»، چهارشنبه با عنوان «تجلیل از نخبگان عرصه قرآن، عترت و نماز»، پنجشنبه با عنوان «سبک زندگی اسلامی، پیام شهدا و شهدای منا» و جمعه با عنوان «نماز جمعه، خانواده و تربیت اسلامی» نامگذاری شده است.

برگزاری همایش تجلیل از کاروان قرآنی اربعین
دومین همایش تجلیل از کاروان قرآنی نور موسم اربعین بعدازظهر روز ۲۴ آذرماه در مجتمع امام خمینی(ره) و با حضور حسن محمدی، مسئول کارگروه فعالیت‌های قرآنی کمیته فرهنگی آموزشی ستاد اربعین، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمسعود میریان، رئیس مرکز قرآن کریم سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام حمید احمدی، مسئول کمیته فرهنگی آموزشی ستاد مرکزی اربعین و تعدادی از قاریان حاضر در این کاروان برگزار شد.
میریان گفت: سال گذشته و چند ماه قبل از آغاز اربعین، اواسط تابستان سال ۹۶ در حالی که تقریباً دو ماه از راه‌اندازی مرکز قرآن‌ کریم آستان گذشته بود، تفاهمی صورت گرفت تا کاروان نور اربعین در سال ۹۶ با حمایت آستان قدس رضوی برگزار شود. این تفاهم بسته شد و بر اساس آن مقرر شد تا در تمام برنامه‌های قرآنی مراسم اربعین پرچم حرم امام رضا(ع) حضور داشته باشد تا رنگ و بوی مراسم بیشتر رضوی شود.
اعلام تغییرات شیوه‌نامه چهل‌ودومین مسابقات قرآن اوقاف
شیوه‌نامه مسابقات سراسری قرآن که هر سال پس از تدوین نهایی حوالی بهمن‌ماه به سراسر کشور ابلاغ می‌شود، امسال و در چهل‌ودومین دوره، اوایل دی‌ماه ابلاغ خواهد شد.
شیوه‌نامه جدید به لحاظ اجرایی، تغییرات چندانی نخواهد داشت و اگر تغییری انجام شود، بیشتر در بحث محتوایی خواهد بود که حاکی از رسیدن به ثبات در بخش اجرایی پس از تغییرات گسترده طی سال‌های اخیر، است.
تاکنون حدود ۸۰ درصد شیوه‌نامه چهل و دومین دوره مسابقات سراسری قرآن آماده شده که از جمله تغییرات محتوایی در بخش آوایی و نغمات دینی است.
برگزاری مسابقات قرآن جامعه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران
مراسم افتتاحیه مسابقات قرآن جامعه اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه، 27 آذرماه با حضور و سخنرانی عباس سلیمی، خادم‌القرآن و پیشکسوت قرآنی کشور برگزار شد.
پیشکسوت قرآنی کشور طی سخنانی در این مراسم اظهار کرد: برگزاری این مراسم و افتتاحیه مسابقات جامعه اطلاعاتی در سالروز وفات بانوی کرامت حضرت فاطمه معصومه(س) می‌تواند متضمن پیام‌های گوناگونی باشد.
سلیمی افزود: خداوند رحمت کند کسی را که قدر و منزلت و جایگاه خویش را بشناسد. آیا قرآنیان جامعه اسلامی با معرفت و درایت کافی جایگاه خویش را به خوبی شناخته‌اند؟ بعید است که پاسخ این سؤال کاملا مثبت باشد، اما برای اینکه به پاسخ مناسبی برسیم، به طرح بیانی از پیامبر مکرم اسلام(ص) می‌پردازیم تا بدانیم میزان ثروت، عظمت، مکانت و رفعت یک عنصر قرآنی چیست و چقدر است؟
برگزاری آزمون کتبی هفتمین دوره ارزیابی قاریان و مدرسان قرآن
آزمون نظری(کتبی) هفتمین دوره ارزیابی و اعطای گواهینامه تخصصی به قاریان و مدرسان قرائت قرآن صبح پنجشنبه، ۲۹ آذرماه در حسینیه حضرت الزهرا(س) از سوی شورای عالی قرآن برگزار ‌شد.
این آزمون، آخرین مرحله از هفتمین دوره است که ۱۳۴ نفر شامل ۴۵ مدرس و ۸۹ قاری در حوزه آزمون حضور داشتند.
دو مرحله دیگر این آزمون طی ماه‌های گذشته برپا شده است. جمع‌بندی تمامی امتیازهای مراحل قبلی و صدور گواهی‌نامه‌های تخصصی از اول اسفندماه و بلافاصله پس از اتمام دوره هفتم، مقدمات دوره هشتم برای اجرا در سال ۹۸ آغاز می‌شود.
بازگشت نماینده جمهوری اسلامی ایران از مسابقات قرآن کشور تونس
محمدحسن موحدی، نماینده اعزامی جمهوری اسلامی ایران به شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کشور تونس، که موفق شد رتبه دوم رشته قرائت تحقیق را از آن خود کند، ساعت ۳:۳۰ بامداد‌ شنبه، ۲۴ آذرماه، از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) وارد کشور شد و مورد استقبال تیم خبری ایکنا، سیدعلی سرابی، قائم‌مقام شورای عالی قرآن، محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن، حجت‌الله میرزایی، مدیر مرکز آموزش قرآن آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، محمد برخورداری، مبتهل و قاری ممتاز و سیدعلی حمیدی، کارشناس امور بین‌الملل سازمان اوقاف و امور خیریه، قرار گرفت.
وی در بدو ورود به فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایکنا درباره سطح این دوره از مسابقات، اظهار کرد: ۲۲ کشور برای حضور در شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشور تونس دعوت شده بودند که در رشته قرائت ۱۵ کشور و در رشته حفظ نیز ۱۶ کشور در این دوره از مسابقات شرکت کردند و بنا بر اعلام مقامات تونسی، جمعاً ۳۱ شرکت‌کننده از کشورهای مختلف در دو بخش قرائت و حفظ قرآن کریم به رقابت با یکدیگر پرداختند.
نفر اول مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان درباره ناکامی در کسب رتبه اول با وجود اذعان داور این دوره از مسابقات بیان کرد: فکر می‌کنم که ضعف هیئت داوران باعث شد تا رتبه اول مسابقات به بنده اعطا نشود؛ چراکه من کاری را که باید انجام می‌دادم به نحو احسن اجرا کردم. حتی داور مغربی به تمام هیئت داوران اعلام کرده بود که رتبه اول حق نماینده ایران است.
یادآور می‌شود محمدحسن موحدی، دارنده رتبه اول مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان، توانست رتبه دوم رشته قرائت تحقیق شانزدهمین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن کریم تونس را کسب کند. در این رقابت‌ها نماینده کشور مغرب رتبه اول مسابقات را به دست آورد.
برگزاری افتتاحیه مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع)
آیین افتتاحیه دوازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) با حضور پنج هزار و ۳۰۰ نفر از فعالان قرآنی و ۸۰۰ حافظ کل قرآن امروز با پیام آیت الله العظمی نوری همدانی از مراجع عظام تقلید در مجتمع یاوران مهدی واقع در جمکران قم برگزار شد.
در ادامه مراسم مرتضی نجفی قدسی، مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی و مسئول برگزاری مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) به قرائت پیام مرجع عالیقدر آیت الله العظمی نوری همدانی پرداخت. شهریار پرهیزکار از حافظان و قاریان بین‌المللی قرآن نیز در این مراسم حضور یافت و در اهمیت برگزاری مسابقات قرآن ویژه بانوان سخنانی ایراد کرد. مراسم اختتامیه نیز امروز، جمعه، 30 آذرماه در قم برگزار می‌شود.
معرفی نمایندگان ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کویت و اردن
طی روزهای گذشته جلسه مشترک دبیرخانه کمیته اعزام و دعوت از قاریان قرآن و مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه برگزار شد و پس از وصول دعوتنامه مسابقات بین‌المللی قرآن دو کشور کویت و اردن، نمایندگان اعزامی به این مسابقات تعیین و معرفی شدند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی مقنی، معاون مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه ضمن اعلام این خبر، گفت: با توجه به اینکه حمیدرضا مقدسی در مسابقات سراسری قرآن رتبه دوم و در دوره ارزیابی رتبه سوم مسابقات سراسری را به دست آورد، در جایگاه نماینده ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کشور کویت در رشته قرائت تحقیق معرفی شد.
وی افزود: همچنین در رشته حفظ کل قرآن و در بخش بزرگسالان نیز «رضا گلشاهی» که رتبه دوم مسابقات سراسری قرآن را به دست آورده بود معرفی شده است. مسابقات کویت امسال در سه رشته برگزار می‌شود و نماینده کشورمان برای اعزام در رشته حفظ کل نوجوانان (۸ تا ۱۲ سال)، بعد از برگزاری دوره انتخابی معرفی خواهد شد.
مقنی در ادامه در مورد نماینده کشورمان در مسابقات بین‌المللی قرآن کشور اردن نیز بیان کرد: پس از تصمیم کمیته اعزام، «فاطمه شیرازی»، که امسال رتبه دوم مسابقات سراسری قرآن در بخش بانوان را کسب کرده است، به عنوان نماینده ایران معرفی شد.

تفسیر شمس رونمایی شد

مراسم رونمایی از تفسیر قرآن کریم به عنوان «شمس» نوشته حجت‌الاسلام‌والمسلمین مصطفی بروجردی ۲۵ آذر با قرائت نامه محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه در ایکنا برگزار شد.

ابلاغ آیین‌نامه جشنواره قرآنی سازمان بهزیستی
آیین‌نامه «جشنواره فرهنگی ـ آموزشی قرآن و عترت سازمان بهزیستی کشور» به استان‌ها برای برپایی اولین دوره رقابت‌ها طی بازه دی تا پایان بهمن‌ماه سال جاری ابلاغ شد.
این جشنواره علاوه بر برپایی هفت دوره ویژه کارکنان در بخش‌های نابینایان، معلولان، مراکز شبه‌خانواده، مربیان و خردسالان مهدهای کودک، فرهیختگان سالمند و زنان سرپرست خانوار نیز برگزار می‌شود. هر کدام از این بخش‌ها شرایط اختصاصی و رشته‌های خاص خود را دارند.
تمدید مهلت ثبت‌نام آزمون حفظ قرآن ویژه کارکنان دولت
مهلت ثبت‌نام برای حضور در آزمون سراسری حفظ قرآن کریم ویژه کارکنان دولت به مدت ۱۰ روز تا سوم دی‌ماه سال جاری تمدید شد.
این خبر را روابط عمومی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روز ۲۸ آذرماه و پس از گذشت چهار روز از پایان مهلت اولیه ثبت ‌‌نام منتشر کرد. پیش از این آخرین مهلت ۲۴ آذرماه اعلام شده بود.
برگزاری مراسم اختتامیه مسابقات قرآن سپاه تهران بزرگ
مراسم اختتامیه مسابقات قرآن ویژه کارکنان پایور و بانوان شاغل در سپاه حضرت محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ صبح روز پنجشنبه برگزار ‌شد.
این مراسم از ساعت ۹ صبح ۲۹ آذرماه با حضور فعالان قرآنی سپاه تهران بزرگ و به منظور تجلیل از برگزیدگان این دوره از مسابقات برگزار ‌شد.
مسابقات قرآن سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران بزرگ حدود یک ماه قبل در دو بخش نیروهای پایور و وظیفه و بانوان شاغل در رشته‌هایی همچون مفاهیم سطح ۱ و ۲، حفظ کل، حفظ ۲۰ جزء، حفظ ۱۵ جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۵ جزء، قرائت ترتیل و قرائت تحقیق برگزار شد.
یادآور می‌شود، این مراسم اختتامیه در محل آستان مقدس امامزاده روح‌الله(ع) واقع در میدان امام خمینی(ره) ابتدای خیابان باب همایون برگزار ‌شد.
انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: