کد خبر: 3782463
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
منصوری آرانی در تشریح سفر 5 روزه ظریف به عراق:
گروه سیاسی ــ کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اهمیت سفر ظریف به عراق از نظر مدت زمان، تیم همراه و تعداد و تنوع دیدارها، گفت: همان طور که ایران در زمان سختی و بحران ملت عراق در صف مقدم مبارزه با ترویسم تکفیری داعش بود، امروز هم که زمان سازندگی و بازسازی عراق است باز هم ایران باید اولین کشور فعال و مؤثر در این میدان باشد و در غیر این صورت مرتکب اشتباهی استراتژیک شده و این صحنه را به آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها واگذار کرده است.

سفر 5 روزه محمدجواد ظریف(22 تا 27 دی) به عراق در شرایط فعلی منطقه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. سفری که 2 هفته پس از سفر ترامپ و 4 روز پس از سفر پمپئو به عراق انجام شد و ظریف در این سفر با مقامات عالی‌رتبه (رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر، رئیس مجلس، وزیر امور خارجه) عراق، رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی مهم این کشور، نخست‌وزیر اقلیم کردستان و سایر مقامات اقلیم، شخصیت‌ها و نمایندگان ادیان توحیدی، سران عشایر جنوب عراق و رؤسای فراکسیون‌های پارلمان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد و در کنار آن 5 نشست مشترک تجاری ایران و عراق با حضور ظریف برگزار شد. در مجموع در این سفر 5 روزه بیش از 21 دیدار دیپلماتیک انجام شد که خود نشان از اهمیت بسیار زیاد این سفر در این برهه زمانی دارد.

عباسعلی منصوری آرانی، کارشناس مسائل سیاسی و عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا درباره پیام‌های منطقه‌ای و بین‌المللی این سفر پراهمیت گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر دکترین ارتباط با کشورهای همسایه با اولویت کشورهای اسلامی است و این جزئی از استراتژی و راهبرد سیاست خارجی ماست و در این میان عراق اولویت فوق‌العاده‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دارد.

وی اظهار کرد: این کشور هم به لحظ همجواری و هم به لحاظ فرهنگی و مذهبی اشتراکات فراوانی با ایران دارد و در عین حال در چند سال گذشته که داعش اکثر نقاط عراق را اشغال کرده بود ایران بنا به درخواست دولت عراق در صف مقدم مبارزه با تروریسم تکفیری به کمک آمد در حالی که آمریکا، اسرائیل و بسیاری از کشورهای عربی منطقه از حامیان داعش بودند. از طرف دیگر برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین رابطه دو ملت را بیش از پیش مستحکم‌تر کرده است.

لزوم حضور مؤثر ایران در دوره سازندگی عراق

منصوری آرانی ادامه داد: اکنون که داعش با جانفشانی جوانان عراقی و کمک‌های مستشاری و تأثیرگذار ایران صحنه این کشور را ترک کرده و نابوده شده، آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها به دنبال ورود به این کشور و محکم کردن جای پای خود در عراق هستند و اگر در این وضعیت جمهوری اسلامی ایران به صورت فعال در این صحنه وارد نشود دچار اشتباهی استراتژیک شده است، زیرا در بحران‌ها و سختی‌های ملت عراق، که نیاز به فداکاری و ایثار بود، جوانان ایرانی به یاری ملت عراق آمدند و امروز که زمان سازندگی و بازسازی عراق است باز هم ایران باید اولین کشور فعال و مؤثر در این میدان باشد.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: لذا جمهوری اسلامی ایران در این سفر براساس یک سیاست هوشمندانه و درست وارد عراق شد تا اولاً این دیدگاه را برای مقامات عالی‌رتبه عراقی تبیین کند و ثانیاً تلاش خود را در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی همگام با مباحث امنیتی انجام دهد. لذا سفر آقای ظریف به عراق از نظر مدت زمانی، تیم همراه و تعداد و تنوع دیدارها با مقامات عراقی سفری خاص و مدبرانه بود.

سفر پربار ظریف عمق استراتژیک روابط ایران و عراق را به آمریکایی‌ها و کشورهای منطقه نشان داد

وی تصریح کرد: امروز اگر در سیاست خارجی کوتاهی شود، خلأ آن را آمریکایی‌ها پر می‌کنند و غیبت ما در منطقه و حضور آمریکایی‌ها، اروپایی‌ها و برخی کشورهای تشنج‌آفرین منطقه در کشوری مانند عراق بسیار خسارت‌بار خواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه قطعاً این سفر پیامدهای مثبتی برای دو کشور خواهد داشت، گفت: این سفر و دیدارهای متنوع انجام شده در آن جایگاه مستحکم ایران در عراق و عمق استراتژیک روابط دو کشور را به آمریکایی‌ها و برخی کشورهای منطقه نشان داد و این پیام را می‌رساند که برخی شیطنت‌ها و توطئه‌ها نمی‌تواند در این روابط تاریخی اختلال ایجاد کند.

تعمیق روابط با اقلیم کردستان به منظور ارتقای امنیت منطقه و خنثی‌سازی شیطنت‌های تجزیه‌طلبانه صهیونیست‌ها

منصوری آرانی درباره دیدار وزیر امور خارجه با مقامات عالی‌رتبه اقلیم کردستان عراق به ویژه با گذشت حدود یکسال از توطئه صهیونیستی برگزاری رفراندوم استقلال این اقلیم گفت: کردهای عراقی از زمان رژیم بعث تحت پشتیبانی و حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار داشتند و ایران کمک‌های فراوانی به آن‌ها کرد و بسیاری از مسئولان فعلی اقلیم کردستان متولد ایران هستند. بدیهی است که در این شرایط جمهوری اسلامی ایران با مقامات اقلیم در جهت تقویت یکپارچگی عراق و مباحث همجواری دیدار و گفت‌وگو کند تا هم این روابط استمرار پیدا کند و هم تعمیق یابد تا از این ظریق جلوی توطئه دشمنان در این منطقه گرفته شود.

وی یادآور شد: کردستان عراق یک منطقه استراتژیک بین ایران، عراق و ترکیه است. لذا گفت‌وگوی مقامات ایران با اقلیم کردستان عراق به ارتقای امنیت در منطقه کمک می‌کند و از طرفی روابط اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ایران و اقلیم کردستان یک الزام است و طرفین به این روابط نیاز دارند تا در زیر چتر ثبات و یکپارچگی عراق و همکاری‌های دولت ایران و عراق ادامه پیدا کند.

گفت‌وگو از مهدی مخبری

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: