کد خبر: 3808812
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
رئیس مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد بیان کرد:
گروه فناوری اطلاعات ــ رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با بیان اینکه وقت آن رسیده است که با همکاری مجلس و دولت، تشکیل سازمان صنایع خلاق به صورت ویژه در دستورکار قرار گرفته و در سال رونق تولید عملیاتی شود، گفت: تشکیل این سازمان ایده‌ای برای رونق کسب و کار‌های فرهنگی در کشور است.

به گزارش ایکنا؛ ‌محمدرضا بهمنی، رئیس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در همایش فرصت‌های تولید محتوا و کسب و کار‌های دیجیتال با بیان اینکه وضعیت کسب و کار‌های فرهنگی در فضای مجازی، برآیند رفتار چهار عامل کلیدی شامل؛ دستگاه‌های حاکمیتی، تولید‌کنندگان و توسعه‌دهندگان محتوا، اپراتور‌ها و پلتفرم‌ها و صاحبان سرمایه است، گفت: برای رونق تولید در این عرصه، هر یک از این بازیگران، می‌توانند نقش پیش‌برنده داشته باشند.
 
بهمنی با تحلیل رفتار دستگاه‌های حاکمیتی در توسعه کسب و کار‌های فرهنگی در فضای مجازی به سه ضرورت کلیدی در بهبود رفتار بخش حاکمیت در این زمینه اشاره کرد و بیان کرد: پذیرش ادبیات کسب و کار‌های نوپا و خلاق، هم‌افزایی و هماهنگی بین‌دستگاهی و باورمندی به ظرفیت بخش خصوصی، از الزامات اصلاح و بهسازی رفتار دستگاه‌های حاکمیتی است.
 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه افزود: به نظرم اکنون وقت آن رسیده است که با همکاری مجلس و دولت، «تشکیل سازمان صنایع خلاق» به صورت ویژه در دستورکار قرار گرفته و در سال رونق تولید عملیاتی شود. متاسفانه ناهماهنگی‌ دستگاه‌های حاکمیتی از یک سو و ضعف دانش و ادبیات ناظر به صنایع خلاق و نرم در این دستگاه از سوی دیگر، فرصت کسب و کار پر رونق در حوزه فرهنگ و هنر و عرصه دیجیتال را از فعالان و توسعه دهندگان با انگیزه و جوان این عرصه سلب کرده است. این در حالی است که عقبه افتخارآمیز فرهنگ و هنر کشور و فرصت تحولات فضای مجازی، زمینه بسیار ارزشمندی برای توسعه کسب و کار‌های فرهنگی و نرم در عرصه فضای مجازی است؛ لذا محوریت‌بخشی و اختیاردهی به یک دستگاه جدید که هم ادبیات این بحث را درک کرده و نهادینه کند و هم به ناهماهنگی‌های پایان دهد، به مثابه یک تدبیر حیات بخش برای رونق کسب و کار‌های فرهنگی و نرم می‌تواند عمل کند.
 
نیاز داریم از رویکرد تهدیدانگاری مطلق فضای مجازی عبور کنیم
رئیس مرکز رسانه دیجیتال تصریح کرد: فضای کسب و کار‌های نوپا در اقتصاد بسیار مهم است، اما نیاز نیست که دوگانه ایدئولوژی و اقتصاد مطرح شود و به تبع آن رشد اقتصاد صنابع نرم و خلاق در مقابل مباحث ارزشی قرار داده شود، چراکه مبحث تولید ارزش در حوزه اقتصاد، مطلب روشن و پذیرفته شده‌ای است. البته به این نکته هم باید توجه کرد که ما نیاز داریم به این که از رویکرد تهدیدانگاری مطللق فضای مجازی هم عبور کنیم.
 
وی ادامه داد: امروز و فردا فرصت‌های بی‌نظیری به واسطه تحولات فضای در اختیار عرصه فرهنگ و هنر و میراث معنوی کشور قرار گرفته است که با توسعه و ایمن‌سازی زیرساخت‌ها از یک سو و ارتقای قدرت انتخاب‌گری مردم از سوی دیگر، می‌توان از این فرصت‌ها به نفع فرهنگ اسلامی، ایرانی و آینده تمدنی انقلاب، بهره‌برداری کرد.
 
بهمنی در ادامه تحلیل نقش بازیگران دخیل در رونق تولید کسب و کار‌های فرهنگ و هنر در فضای مجازی، بخش خصوصی فعال در حوزه تولید محتوا و کسب وکار دیجیتال را مورد خطاب قرار داد و گفت: بخش خصوصی نیز باید چند الزام مهم را برای توسعه و رونق تولید محتوا و کسب و کار‌های دیجیتال مورد توجه داشته باشند، که از مهمترین آن‌ها به این موارد می‌توان اشاره کرد؛ اول این که فعالان و توسعه‌دهندگان باید نوآوری و خلاقیت در این حوزه را جدی بگیرند. همچنین همانطور که فعالان توانمند می‌دانند، باید به بازار‌های فراملی توجه شود و برای صادرات محتوا و محصولات فرهنگی و هنری برنامه داشته باشند. در کانون توجه قرار دادن ویژگی‌های فرهنگی کشورمان از مؤلفه‌های دیگری است که پلت‌فرم‌های کسب و کار دیجیتال باید به آن توجه داشته باشند.

وی اپراتور‌ها و پلتفرم‌های کسب و کار ایرانی را از بازیگران اصلی در تولید محتوا‌های فرهنگی دانست و گفت: امروز کاملا روشن شده است که اقتصاد پلتفرمی، جایگاه مهمی در آینده اقتصاد کشور خواهند داشت؛ بنابراین هم گریزی از پذیرش نقش اپراتور‌ها و پلتفرم‌ها نیست و هم از سوی دیگر، باید ارزش‌مداری و رویکرد فرهنگی در اپراتور‌ها و پلتفرم‌ها را به عنوان الزامات توأمان رونق کسب و کار‌های محتوامحور و فرهنگی دانست.

بهمنی در پایان ضمن تأکید بر نقش سرمایه‌گذاران و صاحبان منابع مالی در رونق کسب و کار‌های خلاق و نرم از آنان و نیز از خیرین و واقفین برای حمایت از صنایع خلاق و نرم در فضای مجازی دعوت کرد و افزود: بی‌تردید همکاری و هم‌افزایی صاحبان سرمایه و توسعه‌دهندگان کسب و کار‌های دیجیتال نه تنها می‌تواند برای آن‌ها آورده مالی بسیاری خوبی داشته باشد بلکه ارزش افزوده فرهنگی نیز برای کشور به همراه خواهد داشت.

رییس مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در پایان سخنان خود گفت: نگاه سیستمی به انسجام و هماهنگی فعالان و توسعه دهندگان محتوا، اپراتور‌ها و پلتفرم‌ها، دستگاه‌های حاکمیتی و سرمایه‌گذاران و خیرین و ورود متوازن هریک از آن‌ها در حوزه تولید محتوا و کسب و کار دیجیتال می‌تواند اتفاقات بسیاری خوبی را برای کشورما رقم بزند که منافع آن برای همه آن‌ها خواهد بود.
 
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: