کد خبر: 3811225
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۱
کانون خبرنگاران نبأ ــ اولین نشست اعضای ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در سال 98 در یک عصر رمضانی با نسیم روح‌نواز ماه خدا به میزبانی آیت‌الله اعرافی در سالن جلسات آیت‌الله حائری در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد.
به گزارش کانون خبرنگاران ایکنا، نبأ؛ اولین نشست اعضای ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در سال 98 در یک عصر رمضانی با نسیم روح‌نواز ماه خدا به میزبانی آیت‌الله اعرافی در سالن جلسات آیت‌الله حائری در مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه برگزار شد.
همان‌گونه که در دعوتنامه‌های اعضا قید شده بود، زمان جلسه ساعت 18 عصر روز پنجشنبه، 19 اردیبهشت‌ماه مطابق با سومین روز از ماه بندگی بود. جلسه رأس ساعت 18 آغاز و رؤسای عالی ستاد به اتفاق یکدیگر دقایقی قبل از تلاوت قرآن در صدر جلسه نشستند، از حق نگذریم این بار معاونان وزیر قبل از ساعت مقرر یا نهایتا همزمان با آغاز جلسه خود را به سالن آیت‌الله حائری رسانده بودند و صد البته معاونان حوزه نیز در دقایق نخست جلسه حضوری بدون فوت وقت داشتند.
سیدمحمد بطحائی که این روزها هجمه‌های ناجوانمردانه به وزارت متبوعش حسابی او را رنجانده است، ساعت 17:30 در دفتر آیت‌الله اعرافی حاضر شد تا  این دو مدیر ارشد که ریاست عالی ستاد را بر عهده دارند؛ پیرامون تازه‌ترین اخبار و عملکردهای وزراتخانه 14 میلیون نفری آقای وزیر، گعده‌ای دوستانه با ارائه راهکارهای تحولی داشته باشند.
یکی از ظرفیت‌های بی‌بدیلی که وزیر کنونی آموزش و پرورش به‌خوبی به اهمیت آن پی برده است، شخص آیت‌الله اعرافی و دیدگاه‌های تربیتی اوست، مدیر حوزه‌های علمیه از اساتید خبره و صاحب‌نظر در عرصه تعلیم و تربیت است و سال‌هاست در خاستگاه حوزه و انقلاب، مدرسه فیضیه، همانجایی که اساتید به‌نام حوزه کرسی درس خارج دارند، کرسی درس خارج متفاوتی را به نام فقه تربیت دایر کرده و مورد استقبال طلاب جوان قرار گرفته و تاکنون چند جلد از مباحثات علمی او در قالب فقه تعلیم و تربیت به چاپ رسیده است.
پس از تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید در بهار قرآن، علیرضا حاجیان‌زاده، تدبیر نخستین جلسه ستاد همکاری‌ها در دوران جدید مدیریت خود را برعهده گرفت، او در اوخر آبان 97 با توافق وزیر آموزش و پرورش و مدیر حوزه‌های علمیه به‌عنوان دبیر ستاد همکاری‌ها منصوب شد و در نشست اعضای ستاد در مشهد معرفی شد.
حاجیان‌زاده که دانش‌آموخته حوزه علمیه قم است؛ از مدیران با سابقه وزرات آموزش و پرورش در ادوار مختلف بوده و با توجه به کسوت معلمی و طلبگی‌اش عرصه همکاری‌ها را خوب می‌شناسد، گرچه عمر تشکیل ستاد همکاری‌ها به 12 سال قبل بر می‌گردد، اما او می‌گوید، همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش 25 سال قبل کلید خورد، آن سان که از طرف وزیر وقت، مأمور ارتباط با حوزه علمیه و علمای شاخص تعلیم و تربیت می‌شود و پس از مذاکرات و رفت‌و‌آمدهای فشرده، لجنه‌ای را با ریاست آیت‌الله ابراهیم امینی و عضویت آیات خرازی و استادی و بکارگیری فضلای خوشفکر آن زمان چون حجج‌اسلام‌والمسلمین محمدتقی ربانی، محمود مقدمی، حسن مولایی، طبری و... تشکیل و مؤسسه سیره تربیتی اهل بیت(ع) را تأسیس و اقدام به تهیه متون تربیتی می‌کند، تا اینکه گذر زمان این ارتباطات را به ستاد همکاری‌ها تبدیل کرد؛ اکنون او جلسه‌ای را اداره می‌کرد که از آرمان‌های فرهنگی و مذهبی او بوده و در مدت کوتاهی که از این مسئولیتش می‌گذرد، گزارشی از اقدامات و پیگیری‌های مصوبات نشست قبلی و نیز اقدامات مطالعاتی و اجرایی دبیرخانه را به حضار ارائه کرد که با تحسین اعضا و رؤسای عالی ستاد مواجه شد.
حضور چهره‌های جدید عضو ستاد
از ویژگی‌های نشست نخست سال 98 حضور چهره‌های جدید در کسوت معاونان وزیر و مدیر حوزه‌های علمیه بود، بیش از همه حضور حجت‌الاسلام ذوعلم که روزگاری نخستین دبیر ستاد همکاری‌ها بوده و اینک به‌عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه کتب درسی وزراتخانه عضو حقوقی ستاد است، جالب بود.
مهدی شرفی، رئیس مرکز برنامه‌ریزی و فن‌آوری اطلاعات، علیرضا کمره‌ای، معاون آموزش متوسطه، علی الهیار ترکمن، معاون توسعه و مدیریت پشتیبانی نیز دیگر اعضای جدید ستاد بودند، ازسوی دیگر سیدمصطفی حسینی‌نژاد، معاون پشتیبانی و منابع انسانی، حجت‌الاسلام حمید ملکی، معاون تهذیب و تربیت حوزه‌های علمیه، نمایی جدید از صحن جلسه ستاد را نشان می‌داد.
موافقت با برش طرح پنج ساله همکاری‌ها
گرچه دبیر ستاد از قبل پیش‌بینی طرح نهایی برش پنج ساله را برای تصویب کرده بود، اما رؤسای عالی ستاد با توجه به اشراف‌شان به طرح و رصد گزارش‌های مربوطه، ضمن موافقت با کلیات، کمیته‌ای را برای کنترل نهایی ابلاغ و اجرا ظرف یک ماه آینده اعلام کردند و ترجیح دادند بقیه وقت جلسه را در اختیار معاونانی که از قبل وقت نطق‌های کوتاه گرفته بودند، قرار دهند.
حضور فعال مدیر و معاونان حوزه خواهران
حضور مدیر حوزه‌های علمیه خواهران و دو تن از معاونان وی، خانم‌ها ظهیری و داوودی، بیانگر اهتمام حوزه علمیه خواهران در کمک به آموزش و پرورش برای نیمی از جامعه هدف این وزارتخانه بود که اتفاقا آیت‌الله اعرافی نیز خواستار تبیین جایگاه حوزه علمیه خواهران در برش برنامه پنج ساله همکاری‌ها شد.
نقد و تشویق‌های معاون تبلیغ حوزه
بخشی از اظهارات حجت‌الاسلام محمدحسن نبوی، معاون تبلیغ حوزه‌های علمیه، پیرامون اوضاع فرهنگی کشور آنجا که نگرانی خود از راه‌اندازی «اردوی بستنی علمی در پارک‌ها» و نیز «مدارس طبیعت» را مطرح کرد، تعجب وزیر و معاونان وی را برانگیخت که حجت‌الاسلام ذوعلم این دو خبر را به شدت تکذیب و وزارت آموزش و پرورش را مبرای از اجرای این‌گونه طرح‌ها در مدارس دانست و گفت: در تحقیقات به عمل آمده هیچ کدام از این مسائل ارتباط تشکیلاتی با وزارت آموزش و پرورش نداشته و پیگیری‌های حقوقی نشر این‌گونه اخبار در جریان است.
همچنین معاون تبیلغ حوزه با تقدیر از تلاش‌های وزیر آموزش و پرورش برای ارتباط و تعامل با حوزه‌های علمیه، خطاب به سیدمحمد بطحائی، گفت: به لحاظ اقدامات تأثیرگذارتان باید سه تقدیر از جنابعالی داشته باشم، تقدیر اول به لحاظ تسهیل در ورود حوزویان و طلاب مبلغ به مدارس جهت اجرای برنامه‌های فرهنگی و دینی، سپاس دوم  به خاطر حسن انتخاب‌تان در انتصاب حجت‌الاسلام ذوعلم و سرعت گرفتن بررسی نقدهای حوزه به کتب درسی، تشکر سوم نیز به لحاظ  حمایت از مدارس مسجدمحور، البته بنده بسیار دیر تقدیر می‌کنم، لذا تشکرهای من گران است که خنده حضار مقداری جو رمضانی جلسه را بانشاط کرد.
نگاه مثبت آیت‌الله اعرافی به تحولات ستاد همکاری‌ها
پس از ظهارات و پیشنهادات اعضا، رؤسای ستاد، جداگانه مباحث مطرح شده را جمع‌بندی کردند، آیت‌الله اعرافی با نگاه مثبت به تحولات ستاد همکاری‌ها، تقریبا همه پیشنهادات اعضای ستاد را با تعیین کمیته‌های دو نفره و چند نفره از تصویب گذراند.
پیشنهاد خوب وزیر و تحسین مدیران حوزه
سیدمحمد بطحائی نیز خواستار تزریق هوای تازه از سوی حوزه علمیه به آموزش و پرورش در این وانفسای تخریب‌ها و تلاش‌های دشمن برای تغییر هویت دانش‌آموزان و جوانان شد.
وی گفت: آنقدر نسبت به تعامل با حوزه و آموزش و پرورش امیدوار و مصمم هستم، حاضرم با وجود کارهای نفس‌گیر در این وزراتخانه، اگر حوزه علمیه و علمای محترم، طرح‌های جدید و راهبردی برای نجات فرزندان این مرزوبوم داشته باشند، خود و معاونانم حتی برای چند روز پیاپی بدون وقفه در مکانی آرام، حتی گوشی‌های همراه را نیز خاموش کنیم و در حضور بزرگان حوزه بنشینیم و یک طرح مفید را به سامان برسانیم، که این اظهارات وزیر با تحسین حوزویان مواجه شد.
درحالی که به لحظه‌های نورانی افطار نزدیک می‌شدیم ختم مذاکرات اعلام شد و به این ترتیب نخستین نشست ستاد همکاری‌های حوزه و آموزش و پرورش در سال 98 با حسن ختام اذان مغرب و اقامه نماز جماعت و سپس افطار به میزبانی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه به  کار خود پایان داد.
امید آنکه به برکت میهمانی ماه خدا، خروجی این جلسه و مصوبات آن منجر به اقدامات تأثیرگذار در عرصه تعلیم و تربیت جمهوری اسلامی شود و اقدامات همه دست‌اندرکاران برگزاری این نشست، موجب لبخند رضایت بر چهره دلربای قائم آل محمد(عج) شود.
اکبر پوستچیان
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: