کد خبر: 3811317
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۹
رحیم قربانی:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور بیان کرد: بودجه قرآنی بازگشت خورده به خزانه مشکلات تمامی مؤسسات قرآنی مناطق سیل‌زده را برطرف می‌کرد.

بودجه قرآنی برگشتی به خزانه مشکلات موسسات سیل‌زده را برطرف می‌کردبه گزارش ایکنا؛ بعد از شفاف‌سازی شورای توسعه فرهنگ قرآنی در مورد بودجه سال 97 و مشخص شدن برگشت 300 میلیون از این بودجه به خزانه در برابر این قضیه واکنش‌های متعددی شکل گرفته است. تازه‌ترین واکنش‌ مربوط به رحیم قربانی، مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور، است که این مطالب را در برنامه زنده رادیویی «نمای نزدیک» رادیو قرآن مطرح کرده است.
قربانی با اشاره به اینکه باید از رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی بابت این شفاف‌سازی قدردانی کرد، گفت: این شفاف‌سازی خواسته جامعه قرآنی و نهادهای مختلف بود. با وجود اینکه این کار قابل تقدیر است، مواردی وجود دارد که باعث تأسف جامعه قرآنی است.
وی به درخواست‌های مکرر اتحادیه مؤسسات قرآن و عترت مردمی برای کمک به مؤسسات قرآنی آسیب‌دیده از سیل اخیر اشاره کرد و افزود: یکی از درخواست‌های ما این بود که 10 تا 30 درصد بودجه نهادهای قرآنی بخش دولتی به مؤسسات آسیب‌دیده از سیل اخیر اختصاص یابد، اما شورای توسعه هیچ توجهی به این درخواست‌ها نداشته است. در صورتی که همین 300 میلیون تومان برگشت خورده به خزانه می‌توانست تمام مؤسسات آسیب‌دیده را پوشش دهد و وضعیت آنها را بهبود ببخشد.
قربانی با تأکید بر اینکه براساس مصوبات خود شورای توسعه باید تا 50 درصد بودجه قرآنی به بخش مردمی اختصاص یابد، گفت: با وجود این شاهد هستیم که از این پنجاه درصد عملاً حدود پنج درصد به بخش مردمی اختصاص یافته است.
مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور با بیان اینکه شفافیت صورت گرفته نشان می‌دهد که بیش از 25 درصد بودجه قرآنی به اتحادیه غیرقانونی تشکل‌های قرآن و عترت کشور اختصاص یافته است، به جریان و اتفاقاتی که در زمینه ادغام دو اتحادیه طی هشت سال به وجود آمده است اشاره و تصریح کرد: با وجود غیرقانونی بودن اتحادیه تشکل‌ها این بودجه باید به حساب اتحادیه مدغم واریز می‌شد.
قربانی اختصاص این میزان از بودجه قرآنی به یکی از و اتحادیه را دور زدن قانون بیان کرد و گفت: گرچه گفته شده است این میزان از بودجه در قالب دستگاه‌های دولتی به اتحادیه تشکل‌ها داده شده است، همین فرار کردن از قضیه است، یعنی با این کار بر واگذاری نیمی از بودجه قرآنی به بخش مردمی سرپوش گذاشته‌‌اند و قانون را دور زده‌اند.
مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور افزود: تلاش کرده‌ایم به شکل مسالمت‌آميزی این مشکل را برطرف کنیم، اما تا وقتی که روند این باشد و مشارکت توسعه قرآنی در دست یک تشکل خاص باشد و نظارتی هم بر آن نباشد، قطعاً همین وضعیت را شاهد خواهیم بود.
وی در ادامه این گفت‌وگو در برنامه «نمای نزدیک» رادیو قرآن بر این موضوع که موارد بیشتری از این واریزها وجود دارد که در مورد آنها حرفی نمی‌زند تأکید کرد و گفت: برخی مؤسسات کوچک هستند که بیش از یک اتحادیه که از پنج هزار مؤسسه حمایت می‌کند، بیشتر بودجه دریافت کرده‌اند. اینکه این مؤسسات با چه هدف و برنامه‌ای چنین مبالغی را دریافت کرده‌اند مشخص نیست.
قربانی بیان کرد: آیا عدالتی که باید در تقسیم بودجه قرآنی شاهد آن باشیم و جامعه قرآنی شاهد آن باشد، همین است؟ نمی‌دانیم داد خود را به کجا ببریم! آیا مسئولی وجود دارد که صدای اتحادیه قانونی مؤسسات کشور را بشنود و به آن توجه کند.
وی با بیان اینکه درخواست بازبینی و نظارت ویژه‌ای از سوی قوه قضائیه، دیوان محاسبات و حتی نمایندگان مجلس و فراکسیون قرآن و عترت داریم، در مورد وجود نظارت بر کار صندوق مشارکت توسعه فرهنگ قرآنی بیان کرد: «عباس سلیمی»، پیشکسوت قرآنی، از ناظران کمیته تخصیص اعتبار صندوق مشارکت بودند که ایشان نیز بسیار از این وضعیت ناراصی بودند تا آنجا که عطای این نظارت را به لقایش بخشیدند. همین عمق فاجعه را می‌رساند.
قربانی با اشاره به اینکه در این شفاف‌سازی نامی از بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها برده نشده است، گفت: فقط یک جا اشاره شده است که سه میلیارد و ششصد میلیون تومان به بخش‌ها و نهادها داده شود، اما اینکه به کجا داده شده و به کجا داده نشده، مشخص نیست.
مدیرعامل اتحادیه‌ مؤسسات و تشکل‌های فرهنگی ـ مردمی قرآن و عترت کشور اظهار کرد: وقتی از 23 میلیارد تومان، 300 میلیون تومان به خزانه برگشت می‌خورد، معلوم است که تأثیر منفی بر بودجه‌های آینده خواهد گذاشت، چراکه برای آنها محرز می‌شود 23 میلیارد تومان بودجه برای امور قرآنی نه تنها کم نیست، بلکه اضافه نیز هست. به اعتقاد من بهترین بخش برای هزینه‌کرد بودجه برگشت خورده، مؤسسات قرآنی مناطق سیل زده بود. در حال حاضر هر کدام از مؤسسات این مناطق معطل مبالغی در حد پنج میلیون و 10 میلیون هستند. این حالت نشان می‌دهد مسئولان از قضایا خبر ندارند و نمی‌دانند نهادها و مؤسسات قرآنی که بار نهادهای دولتی را به دوش می‌کشند چه وضعیتی دارند. اینکه در عین نیاز شدید و مبرم این مبلغ را برگشت دهیم، نشان می‌دهد که در مورد قضایا دید خاصی نداریم.
قربانی در پایان اظهار کرد: بارها این حرف‌ها زده شده و ظاهراً در شورای توسعه و صندوق مشارکت، که دست عده خاصی است، گوش شنوایی وجود ندارد و باید در این ماه عزیز شکایت به خدا ببریم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: