کد خبر: 3818586
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
انتشارات انقلاب اسلامی منتشر کرد؛
گروه ادب ــ کتاب «فی ظلال القرآن» سید قطب ترجمه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) به همت انتشارات انقلاب اسلامی منتشر شد.

«فی ظلال القرآن» ترجمه حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای (مدظله العالی)به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی انتشارات انقلاب اسلامی، «سید» با ممارستی که با قرآن کریم داشت، به اسلوب قصه‌پردازی بسیار زیبا و شگرف این کتاب عزیز پی برد و کتابی با عنوان «التصویر الفنی فی القرآن» را منتشر کرد که در آن با ارائه مثال‌هایی از آیات قرآن کریم، زیبایی‌های آن را در برابر چشم مخاطب قرار داد.

بعد از انتشار آن کتاب، به این فکر افتاد که با این هدف، کل قرآن را مورد بررسی قرار دهد. بر این اساس بود که کتاب «فی ظلال القرآن» را نگاشت. در واقع می‌توان گفت که این کتاب، بیش از آنکه یک کتاب تفسیر باشد، کتابی است که درباره نحوه بیان الهی و زیبایی‌های لفظی و معنوی قرآن، تناسب آیات با یکدیگر و برخی مصادیق معاصر آیات، بحث می‌کند. آیت‌الله خامنه‌ای در سال ۴۸ (در سن سی سالگی) ترجمه این اثر را آغاز می‌کنند و مقداری از آن را در زندان‌های ستمشاهی انجام می‌دهند.

کتاب حاضر از ابتدای قرآن کریم تا آیه ۱۸۲ سوره مبارکه بقره را در بر دارد. معظم‌له پس از اتمام جلد اول ترجمه کتاب باخبر می‌شوند که این کتاب به قلم مرحوم احمد آرام، در حال ترجمه است و از این رو از ادامه ترجمه خودداری می‌کنند.

قلم مترجم معظم کتاب، بسیار فاخر و در سبکی مخصوص به خود ایشان است و این مطلب بر زیبایی کتاب می‌افزاید. به فراخور مطلب، در مواردی پاورقی‌هایی با امضای مترجم درج شده است که یا توضیح متن مؤلف و یا نقد اوست.

براساس تقسیم‌بندی مؤلف کتاب، مجلد موجود از ۱۲ بخش تشکیل شده است. در مقدمه به‌ طور مبسوطی از قرآن کریم و استفاده‌هایی که از این کتاب می‌توان کرد، سخن گفته است. پس از مقدمه در ضمن یک درس، از سوره حمد بحث شده است. درس بعدی بیان ویژگی‌های سوره بقره است و در ادامه با تقسیم آیات هم‌سیاق جزء اول قرآن کریم در شش درس و تنظیم آیات هم‌داستان جزء دوم در چهار درس کتاب به پایان می‌رسد. علاوه بر این یازده بخش، در ابتدای جزء دوم نیز توضیحاتی درباره مفاد این جزء داده شده است.

در چاپ حاضر، متن تصحیح شده و منابع مورد استناد کتاب، تحقیق مجدد شده و در مواردی نیز منابعی جدید اضافه شده و همچنین برای بهره‌مندی بیشتر مخاطب از محتویات کتاب، تیتر‌های کنارمتنی و نمایه‌های گوناگون در پایان کتاب درج شده است.

علاقه‌مندان برای تهیه کتاب «فی ظلال القرآن» می‌توانند اینجا را کلیک کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: