کد خبر: 3826982
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۲
سعید اوحدی:
گروه هنر ــ رئیس سازمان فرهنگی ــ هنری شهرداری تهران گفت: هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر مهمترین اتفاقی است که در تابستان به همت سازمان فرهنگی ــ هنری شهرداری تهران برگزار می‌شود. البته این رویداد به دلیل نبود بودجه با یکسال تأخیر از روز چهارشنبه، 25 تیرماه، آغاز خواهد شد.
سازمان فرهنگی هنری شهرداری به دنبال محقق کردن شعار «هنر برای همه» است
به گزارش خبرنگار ایکنا، نشست خبری تشریح برنامه‌های تابستانی «روی خط زندگی» و جشنواره بین‌المللی فیلم شهر با حضور سعید اوحدی، رئیس سازمان فرهنگی ــ هنری شهرداری تهران و هاشم میرزاخانی، رئیس مؤسسه تصویر شهر و دبیر جشنواره فیلم شهر، امروز یکشنبه، ۲۳ تیرماه، در سازمان فرهنگی ــ هنری شهرداری تهران برگزار شد. در ابتدای این جلسه اوحدی اظهار کرد: ۳۸ فرهنگسرا، ۱۵۰ خانه فرهنگ، ۱۱۰ کتابخانه، ۳۰ سالن سینما و ۱۴ خانه موزه ظرفیت‌های این سازمان است که از آن‌ها در راستای بیانه گام دوم رهبری بهره‌برداری خواهد شد.

وی افزود: بعد از ۲۲ بهمن بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام معظم رهبری صادر شد. این بیانیه که مسیر پیش روی ۴۰ سال دوم را شکل می‌دهد سرفصل‌هایی چون علم و پژوهش، اخلاق و دین‌مداری، استکبارستیزی، اقتصاد مقاومتی و سبک زندگی دارد و سرفصل تمام امور ماست، اما به دلیل ظرفیت‌های اندک قادر نیستیم که تمامی این رهنمودها را تحقق بخشیم. به همین جهت از مشارکت‌های مردمی نیز بهره گرفتیم تا استعدادهای جدید و ناب شناسایی شود.
جشنواره فیلم شهر، مهمترین اتفاق تابستانه/ تهران صاحب برزگترین مدرسه تئاتر شد
«مهارت و فراغت» برنامه‌ای برای شناسایی استعدادها

وی ادامه داد: 28 خانه فرهنگ و مرکز مشارکتی و 42 کانون جدید ازجمله قسمت‌هایی هستند که به ظرفیت‌های سازمان افزوده شده است، این اقدامات در جهت کشف استعدادهای جدید و ارتقای کیفیت برنامه‌‌‌ها با مشارکت مردم است. برای رسیدن به این خواسته برنامه‌ای با عنوان «مهارت و فراغت» با همکاری شبکه یک روی آنتن خواهیم برد که استعدادها فردی و خانوادگی در آن شناسایی خواهند شد.

 رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران گفت: مراکز آموزشی سازمان از دیگر ظرفیت‌هایی است که در آن 102 مرکز آموزشی و 1500 دوره آموزشی در شبکه یکپارچه «سینا» داریم.

وی با بیان اینکه «هنر برای همه» هدفی است که آن را با جدیت پیگیری می‌کنیم، اظهار کرد: عدالت‌محوری رویکرد جدی این سازمان است. در همین راستا برخلاف گذشته که امکانات فرهنگی فقط به شمال شهر اختصاص پیدا می‌کرد، در جنوب شهر هم به این موضوعات نگاه ویژه‌ای شده است. برای نمونه با محمد معتمدی، خواننده، به توافق رسیده‌ایم تا در پردیس تئاتر تهران برنامه‌هایی در حوزه موسیقی اجرا شود. 

افتتاح مدرسه بزرگ تئاتر تهران

اوحدی تأکید کرد: در حوزه هنرهای نمایشی خبر خوش این است که مدرسه بزرگ تئاتر تهران هفته قبل در پردیس خاوران افتتاح شد و کلاس‌های آن نیز در 10 دوره برگزار خواهد شد که تا امروز 3 دوره آن برگزار شده است. نیمی از برنامه‌های سازمان هم به حوزه کتابخوانی اختصاص دارد که کتابخانه سیار هدهد یکی از آن‌هاست. در ضمن برگزاری چهارمین دوره جام باشگاه‌های کتابخوانی از دیگر اقدامات این سازمان است.

اوحدی با بیان اینکه چهار کتابخانه جدید برای روشندلان راه‌اندازی خواهد شد، تأکید کرد: توجه به خواست نابینایان یکی دیگر از دغدغه‌های مسئولان سازمان است. برای همین چهار کتابخانه دیگر برای روشندلان در شهر تهران ساخته خواهد شد و همچنین «پاتوق شعر» برنامه‌ای است که در پی رواج آن در ایام تابستان هستیم. 

رئیس سازمان فرهنگی ــ هنری شهرداری تهران درباره هفتمین جشنواره فیلم شهر هم گفت: این رویداد سینمایی را باید مهمترین اتفاق تابستان ذکر کرد که از 26 تیرماه در پردیس ملت افتتاح خواهد شد و اختتامیه آن نیز 31 تیرماه در تالار وحدت برگزار خواهد شد. دوره هفتم این جشنواره قرار بود در سال گذشته برگزار شود که به سبب مشکلات بودجه‌ای این خواسته محقق نشد. 

جشنواره فیلم شهر، مهمترین اتفاق تابستانه/ تهران صاحب برزگترین مدرسه تئاتر شد

ارسال 4200 اثر به دبیرخانه جشنواره شهر

اوحدی با اشاره به میزان استقبال چشم‌گیر مخاطبان از جشنواره تأکید کرد: 4200 اثر در 9 حوزه به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است. این رقم نشان از اهمیت و جایگاه این رویداد در بین سینماگران دارد. در سال جاری بخش جدیدی به نام «سینما محله» به جشنواره اضافه شده است. در این بخش آثار مردمی که در کارگاه‌های گوناگون در 13 منطقه تهران تولید شده است پخش می‌شود. 

وی تأکید کرد: در این جشنواره فقط به سینما نپرداختیم، بلکه آثار 50 هنرمند در حوزه های عکس، نقاشی و... در گالری پردیس سینمایی ملت برگزار خواهد شد که درآمد حاصل از آن به سیل‌زدگان اختصاص می‌یابد. این نمایشگاه تا 18 مردادماه برپا خواهد بود. 

ویژه‌برنامه‌هایی برای حجاب

این مدیر فرهنگی درباره برنامه‌های سازمان با محوریت حجاب و عفاف گفت: برنامه‌ «دخترونه» و جشن 400 نفره دختران در بوستان ولایت از جمله اقداماتی است که در آن‌ها به موضوع حجاب و عفاف می‌پردازیم. اولین کانون تخصصی فرهنگی دختران کشور هم دیگر اقدامی است که از سوی سازمان ثبت شده است، هرچند این کانون با محوریت پسران هم ظرف هفته آینده ثبت خواهد شد.

رئیس سازمان فرهنگی ــ هنری شهرداری تهران اظهار کرد: امشب 23 تیرماه برنامه‌ای در دریاچه خلیج فارس برگزار می‌شود که در آن کیک یک‌و‌نیم متری به مناسبت میلاد امام رضا(ع) برش خواهد خورد. هزینه‌ این کیک را خیرین تأمین کرده‌اند. تمام برنامه‌های سازمان با شعار «روی خط زندگی» از ۱۸ تیر تا ۸ شهریور (آغاز ماه محرم) برگزار خواهد شد.

وی درباره برنامه «مهرآیین» اظهار کرد: این رویداد که با محوریت دیدار با ۱۱۰ خانواده شهید و ایثارگر در تابستان انجام خواهد شد از دیگر اقدامات سازمان است. همچنین نقل ادبی (پرده‌خوانی) را هم در ۱۱۰ نقطه تهران برگزار خواهیم کرد.

اوحدی متذکر شد: کارگاهی در باغ موزه قصر برگزار خواهد شد که در آن آموزش‌ مهارت فردی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی (اعتیاد) مدنظر قرار خواهد گرفت. همچنین موزه دستگاه‌های چاپ کشور هم به کمک وزارت ارشاد برپا خواهد شد.

قانون‌مداری سرلوحه فعالیتمان است

وی درباره اتفاقی که در پردیس سینمایی باغ کتاب رخ داد و در آن از اکران آخرین سانس جلوگیری شد، بیان کرد: قانون‌مداری سرلوحه فعالیت‌هایمان است، ولی تعطیلی آخرین سانس به خواسته اصنافی بود که در باغ کتاب حضور دارند، چون تأمین امنیت اموال آن‌ها در نیمه‌شب سخت و دشوار است. باغ کتاب بیش از ۵۰ هزار مترمربع است که بیش از ۹۰ درصد آن فضای آموزشی با رویکرد کودک و نوجوان است. در این فضا ۹ سالن سینما هم وجود دارد. با این توضیح فکر می‌کنیم دلیل جلوگیری از نمایش آخرین سانس فیلم اکران‌شده مشخص باشد.

اوحدی در بخش دیگری از سخنان خود اعلام کرد: بر مبنای قوانین، سازمان تنها مجموعه‌ای است که هیئت امنای 11 نفره دارد؛ هیئتی که در آن وزرای ارشد آموزش و پرورش، رؤسای سازمان تبلیغات، صداوسیما، بسیج، شهرداری و... حضور دارند و این همگرایی به دلیل بهر‌ه‌برداری از تمامی ظرفیت‌های گوناگون کشور است. 

وی در پایان تأکید کرد: روز گذشته در جلسه‌ای با حضور پیروز حناچی، شهردار تهران، برگزار شد که در آن مشکل کاهش 30 درصدی بودجه سازمان رفع شد و می‌توان امیدوار بود که به زودی سایر مشکلات هم حل شود. 

یادآور می‌شود در پایان این مراسم از پوستر برنامه‌های تابستانه «روی خط زندگی» رونمایی شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: