کد خبر: 3827232
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۲
گروه بین‌الملل ـ مراسم جشن ولادت امام رضا(ع) با حضور غلامعلی حدادعادل، مشاور عالی مقام معظم رهبری و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و صدها تن از ارادتمندان ترکمنی در خانه تاریخی امام رضا(ع) در مرو ترکمنستان برگزار شد.

به گزارش ایکنا به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی؛ به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان و با همکاری سفارت و کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد و مرو، دیروز، 23 تیرماه، جشن باشکوه ولادت امام رضا(ع) در خانه تاریخی امام رضا(ع) در مرو برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت صدها تن از ارادتمندان امام هشتم(ع) همراه بود، رضا خانیان، رایزن فرهنگی کشورمان، ضمن خوشامدگویی به مهمانان از دولت ترکمنستان به ویژه قربانقلی بردی محمداف، رئیس‌جمهور ترکمنستان، برای موافقت با برگزاری این جشن تشکر کرد.

وی افزود: برگزاری هر ساله این جشن، که امسال با شکوه بیشتری برگزار شده است، نشان می‌دهد که امام رئوف حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) از چه احترامی در میان ترکمن‌ها برخوردار است.

وی در ادامه، بیان کرد: این علاقه‌مندی و احترام فصل مشترک عاطفی میان دو ملت ایران و ترکمنستان است و می‌تواند چراغی روشن برای آینده روابط فرهنگی دو کشور باشد.

سیدمحمد احمدی، سفیر ایران در ترکمنستان، نیز طی سخنانی حضور باشکوه مردمی در این جشن را برآمده از احساس پاک مردم ترکمن به امام هشتم دانست و افزود: آنچه امروز شاهد آن هستیم غلیان احترام و احساسات پاک مردم ترکمنستان به الگوی مهربانی حضرت امام رضا(ع) است.

امام رضا(ع)؛ پیوند‌دهنده ایران و ترکمنستان

در ادامه حدادعادل ضمن ابلاغ سلام و پیام مقام معظم رهبری به مردم ترکمنستان و مرو گفت: امام رضا(ع) مردم ایران و ترکمنستان را در کنار یکدیگر قرار داده است و امروز در سراسر ایران به ویژه مشهد مردم ایران ولادت امام رضا(ع) را جشن گرفته‌اند، همان گونه که شما نیز این مناسبت فرخنده را جشن گرفته‌اید.

وی به روابط مستحکم دو کشور اشاره کرد و گفت: رهبران دو کشور احترام زیادی برای یکدیگر و دو کشور قائل هستند و با اطمینان به مردم ترکمنستان و مرو می‌گویم که امن‌ترین مرز ایران با کشورهای همسایه، مرزهای جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان است.

حدادعادل افزود: در کنار وجود مزار صحابه پیامبر گرامی اسلام(ص)، که در مرو مدفون هستند، قدمگاه امام رضا(ع) نیز در این مکان قرار دارد و موضوع مهم جابه‌جایی خلافت عباسی از بغداد به مرو اهمیت مرو را در طول تاریخ نشان می‌دهد.

وی در پایان سخنانش اظهار کرد: امام رضا(ع) سه سال از عمر شریف خود را در میان پدران شما گذراند و این خاطره تاریخی میان مردم مشهد و مرو وجود دارد. امیدوارم این رویداد تاریخی موجب ارتباط بیشتر دو شهر مرو و مشهد مقدس شود.

بنابر اعلام این خبر، این مراسم با قرائت صلوات خاصه امام رضا(ع) از سوی خدام امام هشتم و تبرک جستن مردم به پرچم متبرک امام رضا(ع) پایان یافت.

خانه امام رضا(ع) در مرو رنگ ارادت گرفت + عکس

خانه امام رضا(ع) در مرو رنگ ارادت گرفت + عکس

خانه امام رضا(ع) در مرو رنگ ارادت گرفت + عکس

خانه امام رضا(ع) در مرو رنگ ارادت گرفت + عکس

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: