کد خبر: 3828280
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۶
رئیس سازمان حج وزیارت:
گروه جامعه ــ رئیس سازمان حج و زیارت گفت: تا ظهر روز 27 تیرماه، بیش از ۳۰ هزار و ۸۰۰ زائر ایرانی وارد عربستان شده‌اند که بیش از ۹ هزار نفر آن‌ها در مدینه منوره و بیش از 20 هزار در مکه مکرمه استقرار یافته‌اند.

ورود بیش از ۳۰ هزار زائر ایرانی به عربستان/ عملکرد مجموعه هواپیمایی ایران بی‌نظیر استبه گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی سازمان حج و زیارت؛ علیرضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت امروز جمعه، 28 تیرماه، در گفت‌وگو با خبرنگاران در مدینه گفت: عملیات انتقال زائران ایرانی به صورت کامل توسط شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی انجام می‌شود و تاکنون هم بسیار منظم و با کمترین تأخیر انجام شده است.

وی افزود: تاکنون متوسط تأخیر درپروازهای ما حدود ۲۱ دقیقه است که این تأخیر پایین، حتی در زمانی که ۵۰ درصد پروازهای حجاج مان را به سایر کشورها چون عربستان واگذار می‌کردیم بی نظیر است امید است این مدیریت خوب تا آخر پروازها چه در رفت و چه در برگشت ادامه یابد.

علت فرود اضطراری هواپیمای ساری

رشیدیان همچنین با اشاره به بروز نقص فنی در یکی از هواپیماها حین انتقال زائران از ساری به عربستان گفت: این هواپیما به علت اشکالی که در سیستم کنترل‌کننده آن در حرکت بر روی زمین ایجاد گردید دچار آسیب در یکی از بال‌ها شد که خود نگران‌کننده بود زیرا با آسیب و خسارت در یک پرواز در واقع در خط اعزام حجاج ما مشکل ایجاد می‌شود اما توانمندی‌های پرسنل هواپیمایی جمهوری اسلامی و سرعت عمل آنها مثال‌زدنی و بی‌نظیر بود، امروز این هواپیما بعد از تعمیر دوباره وارد مدار عملیات شد و زائران را به عربستان منتقل کرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با قدردانی از این حرکت جهادی و تلاش و توانمندی‌های مدیران و پرسنل فنی هواپیمایی جمهوری اسلامی اظهار کرد: علی رغم تحریم‌ها و محاصره‌های اقتصادی ظالمانه علیه ملت ما، آنان توانسته اند در قسمت پروازی کارشان را به خوبی انجام انجام دهند.

وی ابراز امیدواری کرد: این مدیریت خوب تا انتهای عملیات حج وانجام پروازها هم در مسیر رفت و هم برگشت تداوم می‌یابد، خوشبختانه تاکنون هیچ حادثه و مشکل خاصی برای زائران ایرانی نداشتیم ، صرفاً دو مورد بستری داشتیم که بسیار ابتدایی بود و در مجموع وضعیت ما در مکه و مدینه مطلوب است.

رشیدیان در خصوص برنامه ورود و خروج حجاج هم توضیح داد: عملیات بازگشت زائران براساس برنامه پروازی که عربستان اعلام کرده است، از ۱۶ ذی الحجه شروع می‌شود و تا هشتم محرم ادامه می‌یابد، در عین حال امید است با توجه به مذاکراتی که صورت گرفته در صورت دریافت موافقت دولت عربستان و سازمان هواپیمایی آن‌ها برای ورود هواپیماهای بیشتری از شرکت هواپیمایی کشورمان به عملیات حج، بتوانیم سرعت بازگشت را بیشتر کنیم ومدت زمان اقامت زائران در عربستان را کاهش دهیم .

فعلاً مذاکره‌ای درباره عمره مفرده انجام نشده است

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص عمره مفرده هم گفت: تاکنون مذاکره‌ای در در این رابطه صورت نگرفته است اما احتمالا در مکه مکرمه راجع به این موضوع گفت وگوهایی با طرف عربستانی داشته باشیم.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: