کد خبر: 3837455
تاریخ انتشار: ۰۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۶
گروه بین‌الملل ــ نیروهای امنیتی سریناگار، شهر اصلی کشمیر امروز در بیستمین روز قطع خطوط تلفن و اینترنت، حالت آماده‌باش خود را تشدید کردند.

به گزارش ایکنا  به نقل از اسپوتنیک؛ دولت هند وضعیت ویژه آن بخش از کشمیر را که در اختیار این کشور است، لغو کرد.

هند همچنین به منظور مقابله با آشوب‌های گسترده، خطوط تلفن و اینترنت را قطع کرد و محدودیت‌هایی برای آمد و شد وضع کرد.

امروز نیز بیشتر بازارهای سریناگار تعطیل بود و نیروهای امنیتی در خیابان‌های این شهر مشغول گشت‌زنی بودند.

گفته شده، نیروهای امنیتی این شهر امروز حالت آماده‌باش خود را تشدید کردند. 

روز گذشته نیز نیروهای امنیتی سریناگار، برای مبارزه با ساکنان این منطقه که آنها به سمت آنها سنگ پرتاب می‌کردند، از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

یادآور می‌شود، نخست‌وزیر هند 5 اوت (14 مرداد) از تصمیم خود برای لغو خودمختاری نسبی و اختیارات ویژه منطقه جامو و کشمیر خبر داد. طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، این منطقه به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در سایر موارد از اختیارات خاص برخوردار بود.

حزب حاکم بهاریتا جاناتای هند تحت رهبری «نارندرا مودی»، نخست‌وزیر این کشور از مدت‌ها پیش این منطقه را بخش جدایی‌ناپذیر هند محسوب و مالکیت پاکستان را بر آن رد می‌کند.

دولت پس از لغو اصل 370 قانون اساسی و بند 35 قانون هند که اختیارات ویژه‌ای برای ایالت جامو و کشمیر در نظر گرفته بود، برای جلوگیری از اعتراض مردم، مدارس و دانشگاه‌ها را تعطیل و تلفن و اینترنت این منطقه را قطع کرد.

طبق بند ۳۵ قانون هند، فروش هرگونه اموال غیرمنقول به افرادی که بومی ایالت جامو و کشمیر نیستند، ممنوع است و ساکن دائمی جامو و کشمیر فردی است که پیش از سال ۱۹۵۴ مقیم این ایالت بوده باشد یا ۱۰ سال دائم و مستمر در آن زندگی کرده باشد.

انتهای پیام  

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: