کد خبر: 3842301
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۸
وزیر کشور:
گروه جامعه ــ وزیر کشور از تشکیل ستادی برای پیگیری مصوبه حجاب و عفاف خبر داد و گفت: شش تا هفت درصد در حوزه بانوان با مسئله بدحجابی مواجه هستیم و بیش از ۹۰ تا ۹۴ درصد جامعه این موضوع را رعایت می‌کنند.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور؛ رحمانی فضلی، وزیر کشور در حاشیه نشست صد و بیست‌وسوم شورای اجتماعی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه این دومین جلسه شورای اجتماعی در چند ماه گذشته با موضوع حجاب و عفاف بود، گفت: با توجه به مطالعات، اقدامات و تجربیاتی که شورای اجتماعی و دستگاه‌های عضو در حوزه عملیاتی و اجرایی کردن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی داشتند، از یک سال و نیم قبل مدعی بودیم که نقص‌هایی در این مصوبه وجود دارد، از جمله اینکه ضمانت اجرایی لازم را ندارد، پشتیبانی دقیق صورت نمی‌گیرد و به صورت مستمر انجام نشده است.

وزیر کشور در ادامه افزود: در جلسه‌ای که در حضور مقام معظم رهبری برگزار شد، ایشان توصیه کردند که این مصوبه بازنگری شود که الحمدلله هفته گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی این مصوبه را مورد بازنگری قرار داد و ستادی متشکل از دستگاه‌های مرتبط برای پیگیری مصوبه حجاب و عفاف تشكیل خواهد شد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: بر این اساس ضرورت دارد مسئله حجاب و عفاف را به عنوان بخشی از سبک زندگی و موضوع فرهنگی، اعتقادی و قانونی در نظر گرفته و این موضوع را به صورت مستمر، با مشارکت مردم، در جهت اجتماعی شدن آن با هماهنگی همه دستگاه‌ها و با ارائه برنامه‌هایی از سوی همه دستگاه‌های مرتبط، با رویکرد پیشگیرانه و ایجابی پیگیری کنیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه در صد و بیست و سومین جلسه شورای اجتماعی، پنج دستگاه برنامه‌های خود را در زمینه حجاب و عفاف ارائه کردند، اظهار کرد: مقرر شد تا ظرف دو هفته تمامی دستگاه‌های مرتبط برنامه‌های خود را به صورت مکتوب و زمانبندی شده به شورای اجتماعی ارسال کنند. شورای اجتماعی کشور پس از تنظیم، این برنامه‌ها را ابلاغ و نتایج آنها را به صورت مستمر ارزیابی خواهد کرد.

رحمانی فضلی در ادامه ضمن تأکید بر اهمیت مشارکت و همکاری مردم در حوزه‌های مختلف جامعه گفت: برنامه‌ها و اهداف به ویژه در حوزه‌های فرهنگی بدون مشارکت مردم و بدون اینکه موضوع اجتماعی شود، محقق نمی‌شود. البته در مواردی که با لجاجت، عناد و موارد سازمان یافته مواجه هستیم که وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی گزارشی از مستندات موارد سازمان یافته را در شورای اجتماعی ارائه کردند، یا موضوع کشف حجاب که مغایر با اعتقادات مردم است، دستگاه‌های متولی براساس اینکه این موضوع قانون است، برخورد خواهند کرد.

وی با اشاره به ارائه گزارش از سوی نیروی انتظامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صدا وسیما، بسیج و وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: براساس این گزارش‌ها درحدود شش تا هفت درصد در حوزه بانوان با مسئله بدحجابی مواجه هستیم و بیش از ۹۰ تا ۹۴ درصد جامعه این موضوع را رعایت می‌کنند. این گزارش را وزارت اطلاعات و بسیج نیز با یکی دو درصد اختلاف تأیید کردند که البته در همه گزارش‌ها زیر ۱۰ درصد هستند. البته برای ما یک درصد هم مهم است و میزان پایین این موضوع به این معنی نیست که نباید اقداماتی شود بلکه باید اقدامات، متناسب با ویژگی های کار فرهنگی باشد.

وزیر کشور در پایان ابراز امیدواری کرد: با جدیت دستگاه‌های اجرایی، مشارکت مردم و استقبالی که شده و خواهد شد، بتوانیم این دغدغه عمومی را ساماندهی کنیم و به صورت مستمر و بلندمدت در این خصوص برنامه‌ریزی شود و به همین منظور دستگاه‌های فرهنگی همانند وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی كه دارای مأموریت‌های مرتبط با این موضوع هستند که در بلندمدت این مسئله را پیگیری می‌کنند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: