کد خبر: 3843338
تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۱
گروه بین‌الملل ــ شمارش آرای انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی با اعلام کمیته این همه‌پرسی، امروز به پایان رسید و دو حزب بنیامین نتانیاهو و بنی گانتز بدون کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان در بن‌بست باقی ماندند.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از خبرگزاری «فارس»، کمیته مرکزی انتخابات رژیم صهیونیستی امروز، 28 شهریور (19 سپتامبر) از پایان شمارش آرای انتخابات بیست‌ودومین دوره پارلمان این رژیم؛ «کنست» خبر داد و اعلام کرد نتایج رسمی این همه‌پرسی روز چهارشنبه، 25 سپتامبر در نشریه این کمیته منتشر خواهد شد.

در این دوره که دومین انتخابات سراسری در فلسطین اشغالی برای انتخاب 120 نماینده کنست طی سال جاری بود، شش میلیون و چهارصد هزار نفر از ساکنان واجد شرایط رأی دادن در سرزمین‌های اشغالی، روز سه‌شنبه به پای صندوق‌ها رفتند. طبق آمار رسمی، مشارکت در این دوره 65.88 درصد گزارش شده است.

تا پایان روز گذشته، 27 شهریور، 95 درصد آرای شرکت‌کنندگان در این انتخابات شمرده شده بود. 5 درصد باقیمانده شامل آرای نظامیان، زندانیان، نیروهای امنیت، بیماران و کارکنان بیمارستان‌ها و دیپلمات‌ها بود که شمارش آنها نیز حدود ساعت 8 صبح امروز (به وقت محلی) به پایان رسید.

به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» شمارش این 5 درصد باقیمانده، تغییری در میزان آرای کسب‌ شده توسط احزاب مختلف ایجاد نکرد. با اینکه کمیته مرکزی انتخابات اعلام کرده نتایج رسمی هفته آینده منتشر خواهد شد و باز هم احتمال تغییر در نتایج کنونی وجود دارد، ولی بسیاری از تحلیلگران آمار کنونی را قطعی می‌دانند.

براساس آخرین نتایج منتشر شده از سوی این کمیته، ائتلاف «آبی و سفید» به رهبری بنی گانتز توانست با مجموع 25.81 درصد کل آرا، تعداد 33 کرسی از پارلمان را به خود اختصاص دهد. حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو نیز با مجموع 25.09 درصد آرا توانست 32 کرسی را در کنست کسب کند.

این نتایج نشان می‌دهد ائتلاف فعلی نتانیاهو (شامل حزب‌های لیکود، شاس، اتحاد یهودیان توراتی و یامینا) حائز 56 کرسی و در واقع 56 رأی برای پیشنهاد نخست‌وزیر شدن نتانیاهو دارد که البته دارای اکثریت 61 رأی نیست.

از طرفی ائتلاف احتمالی گانتز (شامل حزب‌های آبی‌وسفید، کارگر و اتحاد دموکراتیک) در حال حاضر دارای 44 کرسی و رأی برای پیشنهاد دادن گانتز به رئیس اسرائیل برای نخست‌وزیر شدن است. البته ایمن عوده، رهبر حزب «لیست مشترک» اعراب علیرغم اینکه هنوز از ائتلاف با هیچ طرفی صحبت نکرده، ولی می‌گوید که با گانتز اشتراک نظرهایی دارد.

نکته مهم، بلاتکلیفی لیبرمن و حزب اسرائیل بیتونا با 8 کرسی در اعلام حمایت خود از حزب نتانیاهو یا گانتز است. لیبرمن که از سوی رسانه‌های اسرائیلی به عنوان عامل سرنوشت‌ساز در تشکیل کابینه و تعیین نخست‌وزیر لقب گرفته، پیش‌تر اعلام کرده که تمام تلاشش را می‌کند تا نتانیاهو را از رهبری حزب لیکود به زیر کشیده و مانع تشکیل ائتلاف وی شود. لیبرمن تاکید کرده هر حزبی که تمام شروط وی برای تغییرات سکولاریست در سیاست‌های کابینه اسرائیل را بپذیرد، با آنها ائتلاف خواهد کرد.

همچنین رسانه‌های اسرائیلی با اشاره به اینکه دو حزب رقیب، با توجه به نتایج حاصل‌ شده، قادر به تشکیل یک کابینه ائتلافی با اکثریت لازم (61 کرسی) نیستند؛ تحلیل می‌کنند که به احتمال زیاد دو طرف مذاکراتی را برای تشکیل کابینه فراگیر و متحد شدن انجام خواهند داد. تحلیلی که امروز با دعوت نتانیاهو از گانتز برای دیدار و تشکیل کابینه فراگیر بیش از پیش به واقعیت نزدیک شد.

حال باید منتظر شد و دید که آیا گانتز برخلاف وعده انتخاباتی خود مبنی بر اینکه به هیچ وجه با نتانیاهو ائتلاف نخواهد کرد، حاضر به این کار خواهد شد یا نه. البته عده‌ای از تحلیلگران نیز می‌گویند شاید گانتز به یک شرط ائتلاف با نتانیاهو را بپذیرد و آن استعفای وی از نخست‌وزیری است.

با این حال نتانیاهو امروز با انتشار یک پیام ویدئویی، ضمن پذیرش شکست در تشکیل ائتلاف راست‌گرا، از گانتز دعوت کرد تا امروز با هم ملاقات جدی برای تشکیل کابینه فراگیر داشته باشند.

شبکه «اسکای نیوز» به نقل از منابع خود گزارش داد که گانتز معتقد است نتانیاهو تمایل دارد انتخابات مجدد (برای سومین بار) در فلسطین اشغالی برگزار شود؛ به همین دلیل پیشنهاد نخست‌وزیری چرخشی وی را نمی‌پذیرد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: