کد خبر: 3844365
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۸
گروه جامعه ــ وزیر کشور از پیش‌بینی برپایی دو هزار و 600 موکب و ارائه 164 میلیون وعده غذایی در اربعین امسال خبر داد و گفت: اربعین بدون یک ریال کمک دولت برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور امروز دوشنبه یکم مهرماه، در حاشیه دوازدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین سال ۹۸، در جمع خبرنگاران گفت: در جلسه امروز ستاد مرکزی اربعین همه دستگاه‌ها گزارش اجمالی عملکرد خود را در قالب ۱۴ کمیته ستاد مرکزی اربعین ارائه دادند. همچنین پیشنهادات بخش‌های مختلف مطرح و درباره آنها تصمیم‌گیری شد.

وزیر کشور با اشاره به تسهیلات فراهم شده برای تردد زائران از جمله بازگشایی مرز خسروی و حذف روادید کشور عراق، گفت: پیش‌بینی ما این است که امسال حداقل سه میلیون نفر زائر اربعین داشته باشیم. البته بیشترین تعداد زائران اربعین که تاکنون ثبت شده، دو میلیون و ۵۰۰ هزار نفر است که در سال ۹۶ واقع شد. 

رحمانی فضلی با بیان اینکه برای حداقل سه میلیون زائر اربعین در حال برنامه‌ریزی هستیم و البته آمادگی برای تعداد بالاتر را هم داریم، افزود: برهمین اساس، امسال ۱۶۴ میلیون وعده غذایی پیش بینی شده است و ۲۶۰۰ موکب پیشنهاد شده که در سال گذشته تعداد این موکب‌ها ۲۰۰۸ موکب بوده است، و تعداد وعده‌های غذایی هم سال قبل ۶۴ میلیون وعده بوده است.

وی افزود: همه خدمات امسال افزایش پیدا کرده است و بازه زمانی خدمات دهی را پنج روز اضافه کرده‌ایم چراکه زمانی که روز اربعین به پایان می‌رسد، موکب‌های عراقی جمع می‌شوند، به همین دلیل برنامه‌ریزی کردیم تا موکب‌های ایرانی در آنجا مستقر شوند.

وزیر کشور در ادامه به مسئله حمل و نقل زائران اشاره کرد و گفت: این مسئله یکی از اولویت‌های اصلی ما است و پیش‌بینی شده که قطار، هواپیما و بیش از ۱۲هزار اتوبوس و کامیون آماده خدمات رسانی باشند. بازهم پیشنهاد شد که تدارک بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

رحمانی‌فضلی همچنین با تأکید بر اینکه امنیت اساسی‌ترین مسئله در برگزاری مراسم اربعین است، گفت: پیش‌بینی لازم در این خصوص در داخل عراق و همچنین در داخل کشور خودمان صورت گرفته است، نیروها کاملا در آماده باش هستند و شرایط را رصد و مدیریت می‌کنند.

وی بیان کرد: پیش‌بینی شده استانداران مرزی و مرزبانان در ایام اربعین حسینی حداقل دو ملاقات با استانداران و مرزبانان عراقی داشته باشند، احتمال دارد یک سفر نیز مسئول ستاد مرکزی اربعین و مسئولان کمیته ها با مسئولان عراقی در کربلا داشته باشند.

وزیر کشور تأکید کرد: تمام تلاش ما این است که با هماهنگی‌های مطلوب و مناسب و تجربه‌ای که در ظرف این چندسال داشتیم، امسال بتوانیم خدمات بهتر و بیشتری را به زائران اربعین ارائه کنیم.

اربعین بدون یک ریال کمک دولت برگزار می‌شود
رحمانی فضلی ضمن تأکید بر اینکه محور اصلی تمام اقدامات مردم هستند، افزود: اربعین بدون یک ریال کمک دولت برگزار می‌شود و هر کمکی که دولت انجام می‌دهد مربوط به امور زیرساختی است و دولت در زمینه‌های پذیرایی، اقامت و خدمات بهداشتی هزینه‌ای نمی‌کند.

وزیر کشور در ادامه ضمن تأکید بر کمک مردم به برگزاری مراسم اربعین، گفت: اربعین حسینی را مانند عاشورا یا تاسوعا جریانی مردمی، فرهنگی و اعتقادی می‌دانیم و ماندگاری این مراسم نیز به دلیل حمایت‌های مردم است.

رئیس شورای امنیت کشور در پایان با ابزار امیدواری درخصوص برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم اربعین امسال، گفت: تقاضای من از مردم و زائران اربعین حسینی این است که به همه بیانیه‌ها، اطلاعیه‌ها، توصیه‌ها و پیشنهاداتی که ستاد اربعین و مسئولان کمیته‌های تخصصی این ستاد دارند، توجه کنند. اینکه در روند برگزاری راهپیمائی اربعین حسینی، سه میلیون نفر ظرف ۲۰روز از اقصی نقاط کشور به یک کشور دیگری که شرایط و مقدمات خاص دارد، در امنیت تردد داشته باشند و فراهم کردن شرایط پذیرایی، بهداشت، اسکان، حمل و نقل و امنیت این گروه بسیار بزرگ زائران، مستلزم هماهنگی کامل است. اگر ناهماهنگی شکل گیرد، یقینا دچار زحمت و زائران دچار مشکلاتی خواهند شد.

وزیر کشور با ابراز امیدواری از اینکه امسال هم مثل سال‌های قبل اربعین باشکوهی داشته باشیم، گفت: در این روند ایمان داریم که خداوند، آقا اباعبداالله الحسین(ع) و مردم عزیز به برگزاری اربعین کمک می‌کنند.

یادآوری می‌شود، در دوازدهمین جلسه ستاد مرکزی اربعین حسینی که با حضور وزیر کشور برگزار شد، علاوه بر گزارش‌ها و پیشنهادات کمیته‌های ستاد، گزارش‌ها و برنامه‌های استانداران کرمانشاه و ایلام و همچنین کمیته‌های حمل و نقل و سوخت و کمیته امنیتی و انتظامی به طور خاص مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: