کد خبر: 3856710
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۵
گروه بین‌الملل ــ یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» با انتشار بیانیه‌ای پایان یافت.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان، یازدهمین دور گفت‌وگوهای دینی را روزهای 20 و 21 آبان‌ماه به ریاست مشترک ابوذر ابراهیمی‌تركمان، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و كاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو، رئیس شورای پاپی برای گفت‌وگوی ادیان واتیكان و در شهر تهران برگزار کردند.

هیئت شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان متشكل از مونسینیور خالد عكاشه، اسقف اعظم لئو بوکاردی، مونسینیور سرکیس داویدیان، مونسینیور پاتریک والدرینی، خانم قاده شبیر، پدر روحانی دیئگو ساریئو کوکارلا، پدر روحانی لارنت باسنس، دیوید اویلین مارشال، خواهر روحانی نورا ایشوئی و خواهر روحانی راشل یوکهانه بود.

آیت‌الله محمدعلی تسخیری، آیت‌الله رضا رمضانی، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست، آیت‌الله احمد بهشتی، محمود حکمت‌نیا، حجج اسلام محمدمهدی ایمانی‌پور و محمدمهدی تسخیری هیئت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تشکیل دادند.

در جلسه افتتاحیه علاوه بر سخنرانی افتتاحیه از سوی ابراهیمی‌ترکمان و کاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو، آیت‌الله ابوالقاسم علیدوست سخنرانی کرد.

شركت‌كنندگان موضوع «مسلمانان و مسیحیان: با یکدیگر در خدمت انسانیت» از دو دیدگاه مسیحیت كاتولیک و اسلام شیعی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و مقالاتی در چهار سر فصل «حقوق و تكالیف فرد»، «خانواده و آموزش جوانان»، «خدمت به جامعه از دیدگاه مسلمانان و مسیحیان» و «خدمت به جامعه بین‌المللی از دیدگاه مسلمانان و مسیحیان» ارائه شد.

در بیانیه پایانی این گفت‌وگوها تأکید شد شركت‌كنندگان در مورد موضوعات ذیل توافق كردند:

1 ــ خدمت به دیگران خصوصا افراد بیمار فقیر و نیازمند از اهمیت زیادی برای مسلمانان و مسیحیان برخوردار است. علاوه بر این خدمت به دیگران خود شاهدی بر عشق جهان شمول نسبت به همه افراد بشر است.

2 ــ‌ خدمت به انسانیت نیازمند رفتار غیر تبعیض‌آمیز به همه انسان‌ها در سراسر جهان است. بایستی با همه افراد، همه جوامع و همه ملت‌ها با حس انسانی رفتار شود از جمله در مواقع جنگ و زمانی كه آنها تحت تحریم‌های بین‌المللی هستند.

3 ــ از مسلمانان و مسیحیان و همه افراد دارای حسن نیت كه منادی دین خاصی نیستند، خواسته می‌شود تا در همه زمان‌ها و مكا‌ن‌ها حقوق اساسی بشر را ارتقاء بخشند. آزادی بیان و دین شالوده و ساختار حقوق بشر بوده؛ بنابراین می‌بایست استمرار یافته و ارتقاء یابد.

4 ــ تكالیف از حقوق جدایی‌ناپذیر است، بنابراین هر شخص و گروهی در عین دفاع از حقوقش می‌بایست تمام تلاش خود را جهت انجام تكالیف در قبال خانواده‌ها و جوامع به كار گیرد.

5 ــ آموزش و تربیت جوانان به عنوان افراد با ایمان مخلص و شهروندان مسئول هم برای دولت‌ها و هم برای ادیان از اهمیت اساسی برخوردار است. مسئولیت اصلی این تربیت برعهده خانواده‌ها است، بنابراین آنها این حق را دارند برای انجام این مسئولیت از سوی كل جامعه مورد حمایت قرار گیرند.

6 ـ  خدمت خاص و فوری به بشریت در حال حاضر با در نظر گرفتن تغییر اقلیم و بحران زیست محیطی انجام شود. این تلاش نیازمند همكاری تمام افراد با ایمان و اشخاص دارای حسن نیت است.

شركت‌كنندگان تصمیم گرفتند دور بعدی گفت‌وگوها را سال 2021 در شهر رُم برگزار كنند كه جزئیات آن در جلسه مقدماتی در سال 2020 در رُم مشخص خواهد شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: